Nacházíte se zde: Úvod - Zajímavosti
28.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

zajímavosti

O filmu Smrtihlav

Email Tisk PDF

Poslechněte si názor badatele Jaroslava Čvančary na film Smrtihlav:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744312704-jasna-rec-josefa-chuchmy/217411000180020/

 

Vývoj naší státní vlajky

Email Tisk PDF

11 cesko vlajkaLegendy se pojí nejen se vznikem českého znaku, ale i praporu. Tu o svatováclavské korouhvi zpracoval Alois Jirásek a zařadil do svých Starých pověstí českých.

 

 

Zlatá éra pro doktory

Email Tisk PDF

S platy lékařů za poskytnutou zdravotní péči jsou problémy odjakživa. Dokládá to i malý exkurs do postavení a příjmů lékařů v 18. století.

 

Tančírna

Email Tisk PDF

Pojďte s námi do Divadla Radka Brzobohatého v Praze na divadelní představení, při kterém se budete chvilku smát, chvilku vzpomínat a místy vám bude po zádech běhat mráz.

 

 

Geobbelsova celuloidová zbraň

Email Tisk PDF

Konec zimního období 1942-1943. Události posledních měsíců vyvolávaly stále větší znepokojení hlavních představitelů třetí říše. Nebylo divu. Porážku německo-italských vojsk u El-Alamejnu, vylodění Američanů a Britů v Alžírsku a Maroku, kapitulaci Paulusovy armády ve Stalingradě a stupňující se letecké údery do srdce Německa nešlo již přehlušit optimistickou agitací.

 

 

Malí velcí hrdinové

Email Tisk PDF

Často se může zdát, že let holuba nemá smysl. Když se v pohádkovém  filmu díváte na holuba Valianta, ve starém seriálu na psa Šarika s jeho tankisty, říkáte si, že tohle se ve skutečnosti nemůže stát. Ale není to pravda. Zvířata byla vždy věrnými průvodci lidí a prokazovala jim mnohé služby. Proč by tomu mělo být jinak ve válečných letech?

 

Hrob neznámého vojína

Email Tisk PDF

Statistika je věda, která se pochopitelně nevyhnula ani armádě. Od dob, kdy ještě generálové a maršálové v krajkovém „fiží“ posunovali po bitevním plánu své vojáčky a odhadovali procenta ztrát, chtěli po bitvě – ať již vyhrané nebo prohrané – vědět, do jaké míry byly jejich kalkulace přesné.

 

Vojenské identifikační známky

Email Tisk PDF

Vojenská identifikační známka je kovový plíšek, který na provázku nosí vojáci a která umožní identifikaci usmrcených nebo padlých vojáků. Tak zní strohá, ale výstižná definice ze slovníku.

 

The Guinea Pig Club

Email Tisk PDF

Pokud se o někom řekne, že byl pokusné morče, většinou to má hanlivý výraz. Ale na světě je, nebo spíše bylo, 649 osob, kteří členství v Klubu pokusných morčat brali jako svoje privilegium.

 

Klub vojenské historie Opava

Email Tisk PDF

Klub vojenské historie Opava je občanským sdružením a vznikl v roce 1995. Hlavním smyslem činnosti bylo od počátku podporovat kladné tradice naší armády, zejména v návaznosti na období tzv. první republiky.

 
Strana 1 z 2

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!