Středa, 22 Červen 2016 00:00
Jsou souborem praktických návodů pro život určených lidem mocným i prostým. Sepsal je sám Karel IV. , a i na nich je vidět, jak prozíravý to byl muž a státní. Když se nad nimi zamyslíte a převedete si je do současné situace, lze v nich najít poučení i dnes. Zkuste najít jak ve svém okolí, tak ve veřejném životě či politice příklady, které odpovídají Karlovým slovům. Můžete se zamyslet, jak by Karel IV. jednal v některých konkrétních situacích dnes.
Středa, 15 Červen 2016 00:00
Karel IV. byl a je osobností, která by mohla a měla inspirovat i v dnešní době. A to nejen státníky a diplomaty, ale všechny, kteří mají své sny a ideály a nechtějí sedět v koutku a čekat, až jim je někdo splní. Někdo by mohl říci, že jako král a císař si „mohl všechno dovolit“, ale opak je pravdou.
Středa, 08 Červen 2016 00:00
3. část
Gotická katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, duchovní symbol českého státu, byla založena v roce 1344 na místě původní románské rotundy. Stavba trvala téměř 600 let, definitivně byla dokončena až v r. 1929. Chrám je postaven v místě, kde sídlilo biskupství, později arcibiskupství. V chóru je umístěn biskupský stolec neboli katedra, odtud termín katedrála.
Čtvrtek, 02 Červen 2016 00:00
V červenci 1357 se Karel IV. podílel na položení základního kamene ke stavbě nového a reprezentativního kamenného mostu přes Vltavu. Most, jenž nese od 19. století jméno po svém zakladateli, byl vystavěn téměř na stejném místě, kde před tím stál Juditin most, jenž byl stržen při velké povodni v roce 1342.
Středa, 01 Červen 2016 00:00
1. část
Za vlády českého krále a císaře Karla IV. patřila Praha k významným uměleckým centrům. Jak v architektuře, tak i v sochařství a malířství působili v období vrcholné gotiky na pražském dvoře kvalitní stavitelé a další umělci. Dokladem toho jsou vzácná umělecká díla, která můžeme dnes v Praze vidět, ale zároveň významné budovy a celé čtvrti, které Karel IV. založil či jejich založení inspiroval.
Středa, 20 Listopad 2013 13:33
Když císař František Josef I. 28. července 1914 vyhlásil válku Srbsku a vydal rozkaz k bombardování Bělehradu, stanul svět na prahu čtyřletého válečného šílenství, které poznamenalo statisíce obyvatel této planety. Válečná léta však také ve svých důsledcích znamenala rozpad rakousko-uherské monarchie a šanci na vznik samostatného státu pro Čechy a Slováky.
Čtvrtek, 13 Červen 2013 12:06
V letošním roce slavíme 90. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Pokusy o vysílání na území Československa začaly brzy po 1. světové válce. 28. října 1919 u příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky byl z vojenské vysílací stanice, umístěné na pražské Petřínské rozhledně, odvysílán první rozhlasový pořad, složený ze slova a hudby.
|
|
|
|