Nacházíte se zde: Úvod
17.10.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Led23

Pieta za Františka Pavelku a odbojáře z Koudelova

Email Tisk PDF

Zádušní mše za parašutistu Františka Pavelku a jeho spolupracovníky z Koudelova – Antonína Krejčího, Františka Kalinu a Františka Gráda – se konala 11. ledna 2017 v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi.

 
Led19

Pozvánka na pietní vzpomínku

Email Tisk PDF

Centrum české historie, o.p.s., a Národní památník hrdinů heydrichiády si Vás dovolují pozvat

26. 1. 2017 v 15.00 hodin

na pietní vzpomínku na vlastence popravené v Mauthausenu 24. 10. 1942 a 26. 1. 1943

Místo: Památník před chrámem sv. Cyrila a Metoděje, Resslova ul., Praha 2

Program:

Položení květin a zapálení 31 svíček za vlastence popravené 26. 1. 1943

Neformální setkáníprostorách Národního památníku hrdinů heydrichiády

 
Led18

Četnická kuchařka

Email Tisk PDF

Po delším čase si dovoluji čtenářům Historického kaleidoskopu přiblížit tři z celé kopy povídek z knihy Četnická kuchařka. Tentokrát jsou z období pro náš národ velmi těžkého, z doby okupace. Vybírám případy odrážející tehdejší poměry, které jsou samozřejmě doplněny dobovými recepty, podle nichž vařily a pekly kuchařky v četnických kasárnách.

 

 
Led18

Za starými biografy a hravým Hurvínkem

Email Tisk PDF

Muzeum hl. m. Prahy připravilo na zimní období ve své hlavní budově dvě výstavy, jejichž téma určitě potěší celou rodinu. A tak se dospělí mohou těšit na výpravu do světa starých pražských kin a děti na loutky Spejbla, Hurvínka, Máničky i paní Kateřiny, s nimiž si mohou zahrát i malé divadlo.

 
Led16

Dvě pohlednice z Džalálábádu

Email Tisk PDF

Pohlednice první

Dnes je 1. května 1961. Od začátku šedesátých let žijí a pracují v Afghánistánu, v hornaté zemi pod Hindúkušem, jejíž rozloha je pětkrát větší než naše republika, desítky československých občanů. Afghánistán bývá někdy (snad pro krásná pohoří a zelená údolí) nazýván „Švýcarskem Asie“ a (častěji) srdcem největšího kontinentu naší planety.

 
Led16

Kostel Povýšení svatého Kříže

Email Tisk PDF

 Římskokatolickému kostelu Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší, který je postaven v novorenesančním slohu, předcházel mnohem starší dřevěný kostelík Povýšení svatého Kříže z roku 1587, který byl pro svůj zchátralý stav roku 1897 stržen. Počátky zaniklého kostela v Bystřici jsou spojeny s rokem 1584, který je uveden na dodnes zachovaném zvonu. Tehdy byla místními evangelíky postavena na bystřickém hřbitově zvonice, v níž byl výše zmiňovaný zvon zavěšen. Samotný kostel byl postaven o tři roky později.

 
Led13

Dva vědci ve stínu zapomnění: Swedenborg a Cockelerll

Email Tisk PDF

Jsou osobnosti lidských dějin, které se těší trvalému zájmu veřejnosti, přestože jejich přínos rozvoji lidstva je přinejmenším sporný, a jsou i tací, kteří stojí zcela mimo centrum zájmu laiků i odborníků, a přece z jejich přínosů čerpáme dodnes. Platí to také o dvou hlavních protagonistech našeho vyprávění z historie vědy a techniky z doby dávno minulé i téměř současné. Vždyť první plán na sestrojení vznášedla vzniknul již před 300 lety.

 
Led13

Zlatá éra pro doktory

Email Tisk PDF

S platy lékařů za poskytnutou zdravotní péči jsou problémy odjakživa. Dokládá to i malý exkurs do postavení a příjmů lékařů v 18. století.

 
Led09

Most císaře Františka Josefa

Email Tisk PDF

Nedaleko Prahy silniční dopravě opět slouží most pojmenovaný po císaři pánu.

 
Led05

První sjezdovka v českých zemích

Email Tisk PDF

Vznikla před 130 lety, a to hned na Václaváku. Od sochy sv. Václava na Můstek – to by byla jízda! Zdá se vám, že tohle nejznámější pražské náměstí má malý sklon na lyžování? Prvním českým lyžařům to nevadilo, když se vydali v noci z 5. na 6. ledna roku 1887 právě sem a sjeli od Václava dolů. Naopak, byli nadšení, že objevili nový zajímavý sport.

 
Více článků...
Strana 9 z 31

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 mak tlacitko

 Vlčí máky zakoupíte u našich smluvních prodejců nebo v e-shopu Česká trikolora.cz

 

Akce

symb11

 

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624