Nacházíte se zde: Úvod
28.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čec04

Doskočiště Protektorát

Email Tisk PDF

doskokSlovo doskočiště je celkem neutrální, vztahuje se k pohybu, často sportovnímu. Ovšem použité v názvu knihy je jasné, že se nejedná o žádný sportovní výkon. Ale o parašutisty, kteří byli vysazováni na nepřátelské území. Či vlastně na svoje rodné území, momentálně v rukou nepřítele a zvané Protektorát.

 
Čec04

Za císaře pána

Email Tisk PDF

02 cisar panVznik vojensky organizovaného četnictva na našem území je spojen s osobností císaře Františka Josefa I. C.k. četníci pečující o veřejný pořádek a bezpečnost v řadě případů při výkonu své náročné služby přišli o svůj život. Je potěšující, že se dodnes na místech těchto tragédií zachovaly pomníky připomínající jejich zmařené mladé životy.

 

 
Čec04

Aviatická pouť Pardubice 2017

Email Tisk PDF

img 3982Počátek června mají příznivci letadel v kalendáři rezervovaný pro Aviatickou pouť ing. Jana Kašpara. Akce, která začala před 27 lety, dnes patří k největším akcím v Pardubickém kraji. Již samotná cesta přes rozkopané Pardubice byla velkým adrenalinem a jízda MHD trvala místo obvyklých 10 minut sedmkrát tolik.

 
Čec01

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Email Tisk PDF

2. července 2017 tomu bude přesně 100 let, kdy se 1. československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti Rakousko-Uhersku. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází.

 
Čec01

Vzpomínka na drahého strýčka

Email Tisk PDF

S bratrem Jiřím Eliášem, který byl dlouholetým spořilovským občanem a náčelníkem Sokola Spořilov, jsme si při jeho poslední návštěvě předvánoční besedy Věrné gardy ve spořilovské sokolovně slíbili, že se vrátíme k osobnosti jeho strýce – předsedy protektorátní vlády generála Aloise Eliáše. Dnes vám přinášíme několik zajímavých  vzpomínek z dětství, které vypovídají o pohnutém životě generála – hrdiny.

 

 
Čec01

Pocta hrdinovi

Email Tisk PDF

02 osobnosti pocta hrdinDnem 27. dubna 1939 nastalo pro brigádního generála Ing. Aloise Eliáše v jeho životě nejdramatičtější období.  Toho dne byl – po souhlasu říšského protektora Konstantina von Neuratha – jmenován státním prezidentem Emilem Háchou ministerským předsedou vlády Protektorátu Čechy a Morava.

 
Čec01

Člen WOLFRAMU Robert Matula

Email Tisk PDF

V červnu před pěti lety přišla smutná zpráva z kanadského města Victoria, kde ve věku 94 let zemřel jeden z posledních parašutistů shozených v době války na území Protektorátu, člen skupiny Wolfram, Robert Matula.

 
Čec01

Láska a smrt na potoce Ležák

Email Tisk PDF

thumb laska a smrt lezakZ knihy Přemysla Veverky vybrala Zuzana Kuchejdová dvě pasáže, které ilustrují obraz doby a lidí v Ležákách, kteří žijí svůj obyčejný život, jen pár z nich ví o věcech, které by měly zůstat okolí utajeny. Všem se v jednom jediném okamžiku život proměnil v peklo, z něhož nebylo úniku.

 
Čec01

Vyšší princip – ozvěna z paměti jedné školy

Email Tisk PDF

01 vyssi principPříběh zla, mladické upřímnosti, svobody a statečnosti i individuality zralého věku nás oslovuje i po 75 letech. Tento se odehrál na příbramském reálném gymnáziu v období heydrichiády.

 
Čec01

Vladislav Vančura – muž ze školních učebnic

Email Tisk PDF

„Český prozaik, dramatik, filmový scénárista a publicista Vladislav Vančura se zapsal do historie české literatury především jako tvůrce jazykově experimentálních poetických próz s náměty ze současnosti i minulosti…“ To o Vančurovi říkají odosobněné školní učebnice. Jaký byl doopravdy?

 
Více článků...
Strana 9 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!