Nacházíte se zde: Úvod
22.09.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Zář19

Po stopách letců RAF

Email Tisk PDF

thumb 08 prachenNáš tip na výlet dnes začíná v obci Boříkovy, kde sice dávají lišky dobrou noc, ale zato tu stojí krásný památník Josefu Simetovi, příslušníku 311. čs. perutě. Nafotíme a razíme dál…

 
Zář19

Četnické historky – zločiny a přísloví

Email Tisk PDF

Doslova z celé kopy krátkých historek z období let 1850 až 1945, postihujících období monarchie, republikánské období existence samostatného československého státu, ale i období německé okupace a přibližujících vyšetřování nejzávažnějších z trestných činů – zločinů, přináším další tři, reprezentující jednotlivé režimy. Jako názvy jednotlivých povídek slouží více, ale i méně známá přísloví, která vystihují podstatu případu.

 
Čec27

Přípravy na IV. ročník Dne české historie vrcholí

Email Tisk PDF

spif 0126. srpna bude městys Křivsoudov doslova obležen historickou i současnou vojenskou technikou, bude plný uniforem a dobových kostýmů, které nás přenesou o více než 75 let zpátky do minulosti. Letošní Den české historie, jehož motto zní „Zastavte tyrana!“, bude zasvěcen 75. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ale nejen to bude poslední srpnovou sobotu k vidění v Křivsoudově.

 
Čec07

ČETNÍK JOSEF BOJAS

Email Tisk PDF

04 bojasNáhoda napomohla tomu, že jsem se seznámil s panem Vladimírem Vávrou ze Strančic, který začal shromažďovat dokumenty o osudu jednoho ze čtyř četníků – hrdinů, kteří byli na pokyn K. H. Franka teatrálně popraveni 8. července 1943 na kobyliské střelnici v Praze. Osud četníka Bojase mi byl velmi dobře znám, měl jsem k němu shromážděné další informace, a dokonce jsem našel ve svém archivu několik dopisů, které jmenovaný osobně napsal.

 
Čec04

Doskočiště Protektorát

Email Tisk PDF

doskokSlovo doskočiště je celkem neutrální, vztahuje se k pohybu, často sportovnímu. Ovšem použité v názvu knihy je jasné, že se nejedná o žádný sportovní výkon. Ale o parašutisty, kteří byli vysazováni na nepřátelské území. Či vlastně na svoje rodné území, momentálně v rukou nepřítele a zvané Protektorát.

 
Čec04

Za císaře pána

Email Tisk PDF

02 cisar panVznik vojensky organizovaného četnictva na našem území je spojen s osobností císaře Františka Josefa I. C.k. četníci pečující o veřejný pořádek a bezpečnost v řadě případů při výkonu své náročné služby přišli o svůj život. Je potěšující, že se dodnes na místech těchto tragédií zachovaly pomníky připomínající jejich zmařené mladé životy.

 

 
Čec04

Aviatická pouť Pardubice 2017

Email Tisk PDF

img 3982Počátek června mají příznivci letadel v kalendáři rezervovaný pro Aviatickou pouť ing. Jana Kašpara. Akce, která začala před 27 lety, dnes patří k největším akcím v Pardubickém kraji. Již samotná cesta přes rozkopané Pardubice byla velkým adrenalinem a jízda MHD trvala místo obvyklých 10 minut sedmkrát tolik.

 
Čec01

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Email Tisk PDF

2. července 2017 tomu bude přesně 100 let, kdy se 1. československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti Rakousko-Uhersku. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází.

 
Čec01

Vzpomínka na drahého strýčka

Email Tisk PDF

S bratrem Jiřím Eliášem, který byl dlouholetým spořilovským občanem a náčelníkem Sokola Spořilov, jsme si při jeho poslední návštěvě předvánoční besedy Věrné gardy ve spořilovské sokolovně slíbili, že se vrátíme k osobnosti jeho strýce – předsedy protektorátní vlády generála Aloise Eliáše. Dnes vám přinášíme několik zajímavých  vzpomínek z dětství, které vypovídají o pohnutém životě generála – hrdiny.

 

 
Čec01

Pocta hrdinovi

Email Tisk PDF

02 osobnosti pocta hrdinDnem 27. dubna 1939 nastalo pro brigádního generála Ing. Aloise Eliáše v jeho životě nejdramatičtější období.  Toho dne byl – po souhlasu říšského protektora Konstantina von Neuratha – jmenován státním prezidentem Emilem Háchou ministerským předsedou vlády Protektorátu Čechy a Morava.

 
Více článků...
Strana 8 z 37

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!