Nacházíte se zde: Úvod
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čec12

Tomáš Garrigue Masaryk v Čáslavi

Email Tisk PDF

01 tgmO prezidentu Osvoboditeli, nebo také „tatíčkovi“, jak ho familiárně nazývali naši prarodiče, toho bylo napsáno a řečeno mnoho. A v souvislosti s kulatým výročím vzniku Československa ještě mnoho řečeno bude, a je to dobře. My si připomeneme Masarykovu návštěvu Čáslavi, která upadla v zapomnění, pro dobový tisk to ale byla velká senzace.

 

 
Kvě16

Literární soutěž NAŠE STOLETÍ

Email Tisk PDF

Haló, haló, fanoušci psaní, historie a bádání, zbystřete pozornost!!!

Středisko západočeských spisovatelů vyhlašuje soutěž pro veřejnost na téma Naše století u příležitosti stého výročí republiky.

 
Kvě07

Letošní Svět knihy Praha se zaměří na komiks a převratné 20. století

Email Tisk PDF

Nadcházející ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se uskuteční od 10. do 13. května 2018 na výstavišti v Holešovicích. Jeho dvěma hlavními tématy budou Komiks s přehlídkou domácích i zahraničních tvůrců a Převratné 20. století, které nabídne reflexi tohoto období v podobě diskuzí a prezentací domácích i zahraničních autorů a myslitelů. Zemí, jejíž literatura se představí na festivalu v roce 2018 zevrubněji, je Izrael.

 
Bře19

Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy

Email Tisk PDF

po stopach stolete damyKnihu ke stému výročí vzniku Československa vydalo nakladatelství Portál. Kniha prochází jednotlivými roky české republiky a v každém z nich upozorňuje na zajímavosti, které se tehdy staly. Zvídavé děti se tak dozvědí nejen o základních historických událostech, ale i o českých a slovenských vědcích, vynálezech a dalších jedinečnostech, které v naší vlasti vznikly.

 
Bře16

Jarní boje na východní frontě

Email Tisk PDF

03 ganisinKarpatsko-dukelská operace v jihovýchodním Polsku a na severovýchodním Slovensku na podzim roku 1944 měla spojit povstalecké síly Slovenského národního povstání se sovětskými armádami. Operace však skončila velkými ztrátami, a tak se v čs. jednotce ocitl i Mikuláš Ganišin.

 
Bře14

Jak se staví pomníky

Email Tisk PDF

05 tgm krompach99 let po vyhlášení samostatného Československa byly znovuobnoveny dva pomníky T. G. Masaryka, a to ve Sloupu v Čechách a v Krompachu. Obě busty prezidenta – osvoboditele, jak byly nazývány v době svého vzniku, byly odhaleny v roce 1948 jako jedny z posledních, ne-li úplně poslední v Čechách. O jejich obnovení se zasloužili za velké podpory obou obcí a jejich starostů i mnohých dalších Josef Doškář a ČsOL Nový Bor.

 
Bře12

Dny zrady začaly anšlusem Rakouska

Email Tisk PDF

05 anslusNejen v naší historii sehrávaly osmičky v datech významnou roli. Bylo tomu tak i u našich jižních sousedů. Stačí vzpomenout rok 1918, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko, na jehož části pak vznikla Rakouská republika.

 
Bře12

Československé vojsko a bolševici – 100 let od bojů u Bachmače

Email Tisk PDF

02 bachmacSložitá strategická situace na východní frontě a uzavření míru v Brestu-Litevském mezi Německem a bolševickou centrální vládou velmi zkomplikovaly postavení našich legionářských pluků na Ukrajině. Podle Masarykovy dohody s Francií se legie měly přesunout z ruského území do Francie a posílit tam spojenecké jednotky v boji proti císařskému Německu.

 
Bře07

Kniha S odvahou v srdcích – II. díl

Email Tisk PDF

Obal vyber webDruhý díl knihy S odvahou v srdcích – Tragické konce legend českého vojenství a politiky známého badatele a publicisty Zbyňka Miloše Dudy je připraven k vydání. Publikace obsahuje životní příběhy a profesionální dráhy nejvýznamnějších představitelů českého vojenství v období první poloviny 20. století. Tento díl obsahuje také na 200 unikátních a většinou dosud nezveřejněných originálních fotografií a dokumentů z autorova archívu. Získat ji můžete za velmi výhodných podmínek a s bonusy, pokud přispějete na její vydání prostřednictvím portálu HITHIT.

 
Bře05

Pravomil Raichl: Lépe žít den jako lev, než sto let jako zbabělec

Email Tisk PDF

pravomilTouto Raichlovou parafrází výroku spisovatele L. N. Tolstého uvádí autor Jaroslav Čvančara jednu z kapitol své nové knihy: Pravomil Raichl – Život na hranici smrti. Pečlivě zpracovaná kniha našeho předního badatele a autora literatury faktu líčí pohnuté osudy plk. Pravomila Raichla, válečného veterána, politického vězně a exulanta, nositele Řádu bílého lva, výjimečného jedince a účastníka II. a III. odboje.

 
Více článků...
Strana 5 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!