Nacházíte se zde: Úvod
22.09.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Bře12

Československé vojsko a bolševici – 100 let od bojů u Bachmače

Email Tisk PDF

02 bachmacSložitá strategická situace na východní frontě a uzavření míru v Brestu-Litevském mezi Německem a bolševickou centrální vládou velmi zkomplikovaly postavení našich legionářských pluků na Ukrajině. Podle Masarykovy dohody s Francií se legie měly přesunout z ruského území do Francie a posílit tam spojenecké jednotky v boji proti císařskému Německu.

 
Bře07

Kniha S odvahou v srdcích – II. díl

Email Tisk PDF

Obal vyber webDruhý díl knihy S odvahou v srdcích – Tragické konce legend českého vojenství a politiky známého badatele a publicisty Zbyňka Miloše Dudy je připraven k vydání. Publikace obsahuje životní příběhy a profesionální dráhy nejvýznamnějších představitelů českého vojenství v období první poloviny 20. století. Tento díl obsahuje také na 200 unikátních a většinou dosud nezveřejněných originálních fotografií a dokumentů z autorova archívu. Získat ji můžete za velmi výhodných podmínek a s bonusy, pokud přispějete na její vydání prostřednictvím portálu HITHIT.

 
Bře05

Pravomil Raichl: Lépe žít den jako lev, než sto let jako zbabělec

Email Tisk PDF

pravomilTouto Raichlovou parafrází výroku spisovatele L. N. Tolstého uvádí autor Jaroslav Čvančara jednu z kapitol své nové knihy: Pravomil Raichl – Život na hranici smrti. Pečlivě zpracovaná kniha našeho předního badatele a autora literatury faktu líčí pohnuté osudy plk. Pravomila Raichla, válečného veterána, politického vězně a exulanta, nositele Řádu bílého lva, výjimečného jedince a účastníka II. a III. odboje.

 
Bře02

Válečné hrůzy připomíná Památník Svatobořice

Email Tisk PDF

svatoboriceLágr byl místem vzdoru našeho národa

Je sobota 7. října 2017 a v obci na Hodonínsku byl před sedmdesáti pěti lety nacisty zřízen Internační tábor Svatobořice. Byla válka a Československo dostalo od okupantů název Protektorát Čechy a Morava.

 
Bře01

Nesmysly, které se tradují o životě před rokem 1989

Email Tisk PDF

Život za komunismu nebyl pro mnoho lidí vůbec jednoduchý. To nelze popřít a myslím, že mimo komunistických funkcionářů, kteří měli výjimečné postavení, to nikdo ani nepopírá. Nicméně některé články píší lidé, kteří buď v té době nežili, což nelze mladé generaci vytknout – ale především – vůbec si nenastudovali, jak život běžného občana vypadal. A tak píšou naprosté nesmysly. 

 
Bře01

Co způsobil únor 1948

Email Tisk PDF

Nechci popisovat únorové události toho neblahého roku. Učinili a činí to jiní a podstatně povolanější historikové. Ale já se vždy za událostmi, kdy kdo dal demisi, kdo ji přijal a kdo stál v řadě připraven k boji, vidím konkrétní lidi. Jejich radost, bolest, utrpení, trápení. A za únorem 1948, kterému komunisté stále říkají vítězný, vidím jenom trápení. Nejen pro jednu generaci, ale pro mnoho dalších, včetně naší, narozené v padesátých letech. A mnoho z nás si pocit křivdy, že nemohlo jít cestou, po níž toužilo, v sobě nese dodnes.

 
Úno28

100 let od vzpoury námořníků

Email Tisk PDF

vzpoura boka kotDo konce první světové války zbývají měsíce. To však vojáci na frontách netuší. Jsou unaveni nelidskými podmínkami, smrtí kamarádů. Každý den někdo umírá, denně se bojuje a nastupují do dalších a dalších střetů. Konec v nedohlednu. A zoufalství se prohlubuje.

 
Úno28

Tip na výlet - České Budějovice a Hluboká

Email Tisk PDF

02 cbKaždé roční období má něco do sebe a stojí za to navštívit určité hezké místo jak v létě, tak v zimě, protože obojí má svoje kouzlo. My jsme se vydali koncem minulého roku do Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. Počasí nám přálo, modrá obloha a bílý sníh, který se třpytil na slunci, byly ideální kulisou pro krásné fotky.

 
Úno01

Pozvánka

Email Tisk PDF

Od úmrtí plk. Pravomila Raichla, bojovníka proti totalitním režimům, uplyne v únoru 16 let. Přijměte pozvánku na pietní akt k této příležitosti, a na besedu a představení knihy, kterou o tomto hrdinovi napsal Jaroslav Čvančara. Bližší informace v pozvánce.POZVÁNKA RAICHL

 
Led22

Humoresky vážně

Email Tisk PDF

14 patrackaOblíbený televizní seriál Četnické humoresky se často vrací na televizní obrazovky, a tak můžeme sledovat případy řešené oblíbenými příslušníky televizní „brněnské“ četnické pátračky. Příjmení četníků, kteří v televizním seriálu vystupují, však patří skutečným četníkům z četnické pátrací stanice v Hradci Králové. Jak k tomu došlo, a jak skutečně vypadali četníci, jejichž příjmení jsou blízká celému našemu národu?

 
Více článků...
Strana 5 z 37

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!