Nacházíte se zde: Úvod
29.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Zář11

Události 1968/1969 na Jičínsku

Email Tisk PDF

02 stiny jicinRostoucí rozčarování většiny společnosti ze života v reálném socialismu se projevovalo již od poloviny 60. let a tento trend našel odezvu i v samotné KSČ, kde se zformovala opozice. „Socialismus s lidskou tváří“, jak byl československý reformní komunismus označován, šel nicméně dále, než bylo sovětské vedení ochotno tolerovat.

 

 
Srp23

Protiokupační nápisy v Čáslavi objektivem Jaroslava Šimůnka

Email Tisk PDF

Padesáté výročí okupace Čáslavi „bratrskými“ armádami si připomeňme prostřednictvím unikátních dobových fotografií, které nafotil pan Jaroslav Šimůnek z Čáslavi.

 
Srp23

Výročí 21. srpna předmětem politického boje

Email Tisk PDF

Od okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy uplynulo právě 50 let, což bývalo považováno za dvě generace (dnes při pozdním zakládání rodin to bude asi jinak). Dvě generace už je dost dlouho, aby se ledacos zapomnělo a dovolilo spekulace.

 

 
Srp23

Stina Katchadourian – Dcera laponského krále

Email Tisk PDF

obalka knihyV knize s podtitulem „Rodinné putování finskými válkami“ autorka – historička a novinářka sděluje své dětské válečné osudy a přibližuje mnohým z nás neznámý průběh druhé světové války ve Finsku. Co znamenala pro Finsko, Finy, finské vojsko a vládu, jak poznamenala civilní obyvatelstvo, okolní země? A jaké paralely může mít s tehdy vzdáleným Československem?

 
Srp23

Betlémská kaple – historie se opakuje

Email Tisk PDF

img 6916Letošní rok si připomínáme sté výročí vzniku našeho samostatného státu. V jeho předlouhé a bohaté historii se často vyskytovala číslice OSM na konci letopočtu toho roku, v němž došlo k významným historickým událostem. Takovou osmičku má ve své historii i Betlémská kaple, kam jsme nedávno při procházce Prahy zavítali.

 
Srp23

Aviatická Pouť v Pardubicích ve znamení oslav

Email Tisk PDF

img 5547Letošní rok si připomínáme 100 let od vzniku Československa a rovněž 100 let od vzniku československého letectva. To má za sebou bohatou a slavnou historii a pořadatelé připravili pěkně zdokumentovaný průřez tohoto odvětví.

 
Čec13

Z Masarykovy společnosti

Email Tisk PDF

skica masarykProjev, přednesený na výroční valné hromadě Masarykovy společnosti na půdě AV ČR dne 24. 3. 2018. Masarykova společnost byla založena Dr. E. Benešem v roce 1946.

 

 
Čec12

Za pochody smrti až k Baltu

Email Tisk PDF

01 pochod smrtiI tady na severu Německa daleko od své země umírali na konci války v roce 1945 Čechoslováci. A nejen na pochodech smrti. Vězni koncentračních i zajateckých táborů. Také nuceně nasazení na práci v říši. Čím více říši docházel dech, tím více práce a lidí spolykala – a hlavně obětí. Místo aby zastavil Hitler nesmyslné běsnění, když konec byl jasný, ještě jej znásobil. Nacisté v něm pokračovali i po jeho smrti. Jak to tady pak vypadalo po válce? Jela jsem se na některá z těch míst podívat.

 
Čec12

Jan Satorie – nejednoznačný hrdina

Email Tisk PDF

Jan Satorie se narodil 1. 6. 1894 v obci Podmoky mezi Čáslaví a Golčovým Jeníkovem (často jsou mylně uváděny Podmokly). Narodil se do rodiny drobného rolníka Josefa a jeho manželky Anny, rozené Kaňkové.

 

 
Čec12

Tomáš Garrigue Masaryk v Čáslavi

Email Tisk PDF

01 tgmO prezidentu Osvoboditeli, nebo také „tatíčkovi“, jak ho familiárně nazývali naši prarodiče, toho bylo napsáno a řečeno mnoho. A v souvislosti s kulatým výročím vzniku Československa ještě mnoho řečeno bude, a je to dobře. My si připomeneme Masarykovu návštěvu Čáslavi, která upadla v zapomnění, pro dobový tisk to ale byla velká senzace.

 

 
Více článků...
Strana 4 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!