Nacházíte se zde: Úvod
21.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Pro12

Editorial 2-3/2013

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,

po dění posledních dnů je mi opět smutno z naší politické reprezentace a nedá mi to, abych připravený úvodník nevyměnila za nový a nepodělila se s vámi tentokrát o pár myšlenek. Nedávno jsem slyšela názor jednoho mladého učitele, že pokud se politická scéna v tomto státě nezmění, je připraven se s celou svou rodinou vystěhovat do zahraničí. Několik let pracoval ve Velké Británii a byl překvapen, je tam lidé respektují zákony, právo je vymahatelné a především – udržuje se tam úcta k lidem, k představitelům státu a práva, kterou tito svým chováním podporují. Život tam určitě není jednoduchý, jako asi nikde, ale tyto elementární zákonitosti tam fungují naprosto samozřejmě.

Nevím, zda po událostech minulého týdne, kdy si na půdě našeho nejvyššího zákonodárného sboru vyměnili názory předseda vlády a ministr obrany na účast na pohřbu člověka, který celý svůj život zasvětil boji za svobodu svého lidu a své země, mají tito mladí lidé ještě důvod zde žít. V každé běžné demokracii by byli takoví politici „sedmou velmocí“ a veřejností vůbec, ale především svými stranickými a vládními kolegy, donuceni okamžitě rezignovat a navždy zmizet z veřejného života. Ne tak v České republice – naopak budou dělat jakoby nic a dál se honosit svými tituly a funkcemi.

Kdyby takový trapas potkal vás, jak byste zareagovali? Myslím, že většina z nás by se hodně dlouho vyhýbala pobytu ve společnosti a pokud by se to stalo v zaměstnání, například byste veřejně pomluvili obchodního partnera, asi byste stáli s aktovkou na ulici rychlostí blesku.

Naši politici však nejsou z těch, kteří se za své chování stydí či za něj platí daň v podobě ztráty zaměstnání. A pověst člověka? Tu si buď nepřipouštějí, nebo si myslí, že zákonitě patří k jejich úřadu a lidi se jim budou klanět, protože oni jsou ti, co objednávají a platí. Ale kdo nakonec všechno zaplatí? Ani jeden z aktérů to nebude, z jejich kapsy totiž nejde jedna jediná koruna. Jsou to naše peníze, a pokud si to všichni „tam nahoře“ neuvědomí, nebude lépe.

A pro koho jsou tyto kapky nejvíce hořké? Pro nás, neziskové organizace, které se snaží prosadit ve společnosti kladné morální hodnoty – úctu a pomoc starým lidem, bezbranným dětem, týraným zvířatům, ale také úctu a lásku k vlasti, její historii a touhu po vzdělání.

Bez vzdělaných lidí bude Česká republika další banánovou.

Až na to, že ty banány tady nebude mít kdo jíst.

Protože děti chytrých a vzdělaných lidí je budou jíst v jiné zemi – a čeština se pro ně stane zapomenutým jazykem jejich prapředků.

Tak koho si to příště zvolíme?

Přeji krásné vánoční svátky a v roce 2014 konečně klidné a inspirativní dny všem, kteří se chovají slušně k druhým, váží si sami sebe a berou na sebe důsledky svých činů

Jindra Svitáková

 
Zář10

Osudové roky ve II. rozšířeném vydání

Email Tisk PDF

PL-titul wPrávě vychází nové rozšířené vydání publikace Osudové roky české státnosti věnovaná vývoji v českých zemích od počátku 1. světové války do roku 1989. Jednoduše a přehledně najdete v publikaci vše potřebné – data, osobnosti, významné dokumenty a události.

K publikaci jsme připravili pracovní listy pro žáky II. stupně ZŠ a studenty středních škol. Ke každému období od první světové války až do r. 1989 je zpracován jeden pracovní list s 8 až 10 úkoly. Listy jsou zdarma ke stažení na www.osudove-roky.cz

Publikaci lze objednat na www.eshop.anlet.cz

 
Zář04

Vyhodnocení malé soutěže na téma rozhlas

Email Tisk PDF

V soutěži odpověděli správně na všechny tři otázky a byli vybráni pro zaslání malého dárku:

- Natálie Dunglová

- Vlasta Kubalová

 

Správné odpovědi:

1. První hlasatelka rozhlasového vysílání v Československu se jmenovala Emílie Kočová

2. Slovní základ slova rozhlas je HLAS

3. Český rozhlas má čtyři celoplošné rozhlasové stanice, a to: Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Praha, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus.

 

Blahopřejeme výhercům a těšíme se na odpovědi na soutěžní otázky věnované cyrilometodějské tradici.

 

Rubrika Mladý vlastenec je realizována za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

MSMT logotyp text RGB cz

 
Čec29

Editorial 1/2013

Email Tisk PDF

ob-2013-01-150Vážení čtenáři,

nedávno jsem slyšela v mediích rozhovor s dvěma mladými českými studenty, kteří studují v zahraničí. Mimo jiné prohlásili, že se necítí být Čechy, ale Evropany. Zvláštní, co myslíte? Alespoň pro mne určitě. Slýchám takové názory i od lidí, o nichž by se dalo říci, že díky své profesi, umělecké, vědecké a podobné, ovlivňují veřejnost více, než my běžní občané.

Když se však nad tím zamýšlím právě v těchto dnech narození královského potomka ve Velké Británii, nepředpokládám, že by Britové zapřeli příslušnost ke své vlasti a hlásili se k Evropě jako své domovině. Tak se ptám, udělal by to Francouz, Španěl, Němec, Rus? Řekl by a opravdu cítil, že jeho vlastí je celý kontinent?

Jakým jazykem budou tihle „noví Evropané“ mluvit? Jaký jazyk budou učit své děti, v jaké řeči budou volat Boha v bolestech či nemoci? V jakém jazyce budou psát ze světa svým rodičům a prarodičům? Anglicky? Evropsky?

A ptám se dál, proč se stydí za to, že jsou Čechy? Ano, jsme malá země, ale naše tradice jsou velmi bohaté a český jazyk, jež má kořeny ve staroslověnštině, kterou k nám přinesli slovanští věrozvěstové již před 1150 lety, má delší historii než mnoho jiných, jimiž mluví velké evropské národy. Nechápu, jak je možné se stydět za příslušnost k národu, z něhož vyšli takoví velikáni jako Karel IV., císař římský, Jan Amos Komenský, jemuž se ne nadarmo říká ve světě učitel národů, ale i Bedřich Hrozný, jeden z nejvýznamnějších světových orientalistů, světově proslulí skladatelé Bedřich Smetana, Leoš Janáček, či vědci jako prof. Otto Wichterle a další. O některých z nich se dozvíte i v tomto čísle Historického kaleidoskopu. O některých třeba příště.

Jen by bylo třeba, aby o nich věděli i mladí lidé – a aby si pamatovali, že až jim bude nejhůř, budou hledat svůj domov – a jak potvrzuje mnoho emigrantů, kteří našli svůj druhý domov v zahraničí – ten opravdový je jenom jeden. A jedna je mateřská řeč. Pamatujme si to. A snažme se být Čechy, kteří mohou žít kdekoli ve světě, hrdi na to, odkud přišli a kam patří.

Hezké léto!

 Jindra Svitáková

 
Čer14

Editorial 6

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,                                                                                             

patnáct let pracuji s dětmi a sama jsem matkou dvou dcer ve věku 6 a 15 let. Od dětství se je snažím vychovávat k lásce k vlasti, k hrdosti na svou zem a národ, k úctě k historii a osobnostem této země, ve které se narodily. Ne vždy se mi to daří. Dne 28. 10. 2012 oslavila naše Česká republika 94. výročí své samostatnosti. Po zhlédnutí některých akcí, které oslavy doprovázely, jsem byla velice zklamaná. Za hromadami věnců a květin, které byly k pomníkům dovezeny v luxusních limuzínách, se schovávali lidé, kteří ač své fráze v projevech halili do myšlenek našich historických velikánů, sami tyto myšlenky vůbec nepochopili, natož aby se pokusili je naplňovat. Z velkého, pompézního obalu oslav tak zbyla jen prázdná schránka, na níž vlastní děti jen těžko naučíte ctít toto výročí a vážit si svobody a samostatnosti své země.

 
Čer13

Malá soutěž na téma rozhlas

Email Tisk PDF

Soutěžte a vyhrajte zajímavé publikace o české historii.

 Tentokrát se soutěž týká historie Českého rozhlasu, o které si můžete přečíst zde i v Historickém kaleidoskopu, který právě vychází.

 
Zář13

Nepřátelé Říše i letecká esa

Email Tisk PDF

To jsou nové knihy Anletu z oblasti české novodobé historie, které právě vycházejí a jistě obohatí knihovničku čtenářů literatury faktu.

 
Kvě23

Editorial 2/2012

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,

8. května 2012 jsem poslala lidem ze svého adresáře výzvu s názvem: Vyberte si ten svůj! s tímto textem:

Je 8. květen 2012 – den státního svátku naší republiky. Den ukončení II. světové války v Evropě. Co budete dnes dělat? Možná půjdete do ZOO, pojedete na kolech nazdařbůh, strávíte svátek prací, sekáním zahrady nebo jen tak povalováním. Možná budete zítra v práci rozebírat, „jak to ty televize zase zvoraly“ a co to bylo za státní svátek s Ordinací či s rozjíveným americkým spratkem… Kde že jsou Májové hvězdy, Osvobození Prahy či „barikáda v Balounově ulici“? Kde je jim konec?

 
Bře21

Editorial 1/2012

Email Tisk PDF

Již třetí rok zní Prahou i celou zemí těžké okované boty okupantů. Petschkův palác v Praze se otřásá utrpením mučených vězňů, jejichž životy končí zde, na Pankráci nebo v některém z koncentračních táborů majících nad svou branou tak „vznosnou“ větu: Arbeit macht frei (práce osvobozuje). Protektorátu Čechy a Morava vládne Reinhard Heydrich a svíčka jeho dnů už skomírá.

 
Led20

Muzeum SNP v Banské Bystrici

Email Tisk PDF

V Banské Bystrici, městě, kde se před 70 lety odehrála podstatná část Slovenského národního povstání, stojí muzeum, které mapuje jeho průběh.

 
Více článků...
Strana 36 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!