Nacházíte se zde: Úvod
21.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čer11

13. června – 105. výročí narození Vladimíra Neffa

Email Tisk PDF

Vladimir-NeffČeský spisovatel, překladatel a scenárista se narodil r. 1909 v Praze. Pocházel z významné podnikatelské rodiny, otec byl významným obchodníkem a majitelem velké prodejny v Praze na Příkopech a mělo se za to, že syn bude pokračovat ve stopách svého otce, což zprvu po studiích a praxi doma i v zahraničí naplnil. V podniku svého otce pracoval od r. 1930, avšak stále více ho lákala literární činnost a od roku 1939 se živil jako spisovatel z povolání.  

 
Čer09

Nejvyšší vojenská vyznamenání pro rodáka z Lásenice

Email Tisk PDF

 

Podplukovník Jan Pondy se narodil 16.září 1902 v obci Lásenice č.17 jako Jan Punda. Po maturitě na jindřichohradeckém gymnáziu byl přijat na Vojenskou akademii v Hranicích, ze které byl po úspěšném absolutoriu 25. srpna 1923 slavnostně vyřazen jako poručík pěchoty. Sloužil u různých útvarů pěchoty a 16. dubna 1928 mu byla povolena úřední změna příjmení na Pondy. K 1. říjnu byl povýšen na kapitána pěchoty a 4. října 1935 byl povolán do Prahy ke studiu Vysoké školy válečné. Jeho slibně nastartovanou kariéru zde však tvrdě zastavil velitel školy, brigádní generál Mikuláš Doležal, jehož averze proti mladému důstojníkovi vedla k řadě kázeňských konfliktů, nepodložených a nespravedlivých obvinění, po kterých byl 15. listopadu 1936 ze studia vyloučen. O měsíc později byl kapitán Pondy přeložen do Terezína k 42. pěšímu pluku. Dne 28. února 1938 byl potom ustanoven velitelem odloučené 10. roty III. praporu a posádkovým velitelem v České Lípě.

 
Čer09

Generál Stanislav Čeček

Email Tisk PDF


Kdo byli českoslovenští legionáři?

Českoslovenští legionáři byli vojáci bojující v první světové válce na straně Dohody (Rusko, Francie, Velká Británie) proti Centrálním mocnostem (Německo, Rakousko-Uhersko). Z iniciativ českých krajanů žijících v zahraničí začaly vznikat první malé dobrovolnické jednotky, které bojovaly v útvarech dohodových armád. Legionáři se také rekrutovali z českých vojáků v rakousko-uherské armádě, kteří padli do zajetí. Na území států, které vedly válku proti Německu a Rakousku-Uhersku se mezi léty 1914-1915 ocitly desetitisíce československých válečných zajatců. Je důležité zmínit, že část vojáků rakousko-uherské armády přešla do zajetí dobrovolně.

Vojáci se mezi sebou oslovovali „bratře“ a mluvili o sobě jako o „dobrovolnících“, respektive „dobrovolcích“. Název „legionáři“ přijali až později. Vadila jim asociace s francouzskou cizineckou legií.


 
Čer09

72 let od lidické tragédie

Email Tisk PDF

„A raz a dva a kruh se úží

a škrtí tichou, spící ves,

jen starý pes se dívá do tmy

a zakopává o řetěz.“

Verše úvodní sloky básně Heinovské noci, ze stejnojmenné básnické sbírky Karla Šiktance, patří prvním hodinám vojenské akce, po které se na čas úplně zastavil život středočeských Lidic. Při pátrání po atentátnících na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se do rukou německého gestapa dostaly informace o domnělé podpoře, kterou obyvatelé obce poskytovali možným pachatelům. K vině za zamlčování okolností vedoucích k vyřešení případu, byly občanům přičteny i nálezy protistátních tiskovin, ilegální vysílačky, skladišť zbraní a munice. V době vyhlášeného stanného práva jistý ortel smrti. Ve skutečnosti jen smyšlená obvinění vedoucí k ospravedlnění celého zásahu, kryjící jedinou pravou příčinu. Msta za zabití vrcholného nacisty.

 
Čer06

75 let od německé okupace

Email Tisk PDF

 

Okupace dne 15. března 1939 byla završením série událostí vyprávějících nám dnes o brutální síle zfanatizovaného národa, kterou už v té době nemohlo zastavit nic obyčejného, běžného, mírového. Snaha o nějaké „zadržení“ této síly smlouvami byla předem ztracená a aktéři Mnichovské dohody, která předcházela, museli už vědět, že něco takového je naprosto bezvýsledné a naopak agresora posiluje. Okupace Českých zemí završila toto „usmiřování“ a každému už muselo být jasné, že nacistickému Německu nejde ani o mír, ani o sjednocení Němců do jednoho státu. Přesto všechno pro neinformované lidi ve světě, hlavně v Americe, to byl šok. V té době ještě svévolné obsazení nějakého území v Evropě vyvolalo opravdu velký zájem. Pro ně teprve toto datum je začátkem čehosi, co je možno nazvat válečným stavem, čekáním na válku apod. Pro nás už byl „začátek“ daleko dříve.

 
Čer06

První světová válka neměla být zničující

Email Tisk PDF

V červnu letošního roku si připomínáme sto let od atentátu na následníka trůnu Ferdinanda d´Este, který vedl k vyhlášení války Srbsku a stal se spouštěcím momentem rozsáhlého válečného konfliktu evropských velmocí, kterému dnes říkáme 1. světová válka. Útok měl být tažením za rychlým vítězstvím bez velkých dopadů. Srbsko mělo být vyřízeno za několik dní. Nepodařilo se. Rakušané jej ani nedovedli obsadit a museli pomoci Němci. Ale ani trvání celého rozsáhlého konfliktu nikdo nepředpokládal více než několik měsíců.

 
Čer05

7. června se sejdeme v Žamberku

Email Tisk PDF

Právě tuto sobotu. 7. 6. 2014, se tam koná celodenní vzpomínková akce „Přísahali republice“ na počest paraskupiny BARIUM, která působila i v Žamberku a byla hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších skupin vyslaných z Anglie do okupované vlasti. Je také poctou gen. Josefu Knopovi – žamberskému rodákovi, který prošel stejným výcvikem jako příslušníci paraskupin. Bojoval pak v SSSR jako velitel 2. praporu 1. čs. samostatné brigády. Jeho vojáci jako první vstoupili u Dukly na naše území. Program začíná již v 9 hodin dopoledne příjezdem kolony historických vojenských vozidel k radnici na Masarykově náměstí. Po pietních aktech začne hlavní část oslav ve 14.00 hodin v areálu Pod Suticí (Žamberk – Polsko). Představí se kluby vojenské historie v dobových táborech, k vidění budou historické vojenské automobily a motocykly, polní ambulance a ošetřovny, pracoviště polní pošty a vojenské policie, bohatá sbírka zbraní a výstroje. Jsou připravovány komentované ukázky výcviku čs. vojáků ve Velké Británii, ale pro návštěvníky jsou připraveny také poznávací soutěže a hry mezi dobovou vojenskou technikou. Na závěr dne vystoupí Jan Vyčítal a skupina Greenhorns.

Podrobné informace: http://www.zamberk.cz

Jindra Svitáková

 
Čer05

13. června – 130. výročí narození Petra Zenkla

Email Tisk PDF

Petr Zenkl - barvaPetr Zenkl, československý politik, primátor města Prahy, od r. 1948 v exilu, se narodil v r. 1884 v Táboře jako osmý syn z jedenácti sourozenců živnostníka. Otec byl českým vlastencem a jeho děti chodily do Sokola. Petr díky svému nadání urychleně vystudoval střední školu i Filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze a v roce 1907 se stal jedním z nejmladších doktorů filozofie. Již při studiích na střední škole se seznámil s dcerou svého učitele historie šestnáctiletou Pavlou, která se stala později jeho ženou. Po absolutoriu se Petr Zenkl až do roku 1918 věnoval učitelskému povolání. Mimo to v rámci své dobrovolné činnosti v Osvětovém svazu organizoval přednášky, inicioval akce na podporu dobré knihy a potlačování knižního braku. Aktivně se podílel na vydávání vzdělávací literatury, přednášel v kurzech češtiny, organizoval oslavy k výročí upálení Jana Husa, a postupně se začal zajímat o komunální politiku, v níž aktivně působil již od r. 1913, kdy se stal členem karlínského zastupitelstva.

 
Čer05

11. červen – 70. výročí úmrtí Vojtěcha Preissiga

Email Tisk PDF

Vojtěch Preissig se narodil v obci Světec 31. července 1873 a o 11 let později se rodina přestěhovala do Prahy, kde Vojtěch po absolvování reálky vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu.  V r. 1898 odjel přes Vídeň a Mnichov do Paříže, kde spolupracoval s Alfonsem Muchou a studoval grafické techniky. V roce 1903 se vrátil zpět do Prahy a začal pracovat v České slévárně písma. Od roku 1905 měl vlastní grafický ateliér, právě grafické práce ve stylu secese z těchto let jsou z jeho tvorby nejznámější. Vynikající byly jeho ilustrace, grafické úpravy knih a plakáty. Postupem času se začal stále více věnovat grafickému designu. Vojtěch Pressig založil časopis Česká grafika, dále byl ve Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

 
Čer05

2. červen – 105. výročí narození Františka Pláničky

Email Tisk PDF

planickaHráčská legenda, jeden z nejlepších fotbalistů, se narodil r. 1909 a již jako kluk projevil velké nadání pro fotbal. Vystřídal několik klubů, ale toužil hrát ve Slavii, což se mu povedlo v r. 1923. Za tento klub odehrál skoro 1000 zápasů do svého posledního ligového v r. 1938, kdy musel vzhledem kvůli zranění ukončit aktivní činnost. V roce 1926 jej Slávie nasadila do národní reprezentace. Začal jako osmý brankář národního týmu, avšak postupně se vypracoval na kapitána reprezentace a také na jednoho ze dvou nejlepších evropských brankářů. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1934, kdy jako kapitán a velká opora týmu přivedl Československo až do finále MS, v němž mužstvo podlehlo domácí Itálii 1:2.

 
Více článků...
Strana 34 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!