Nacházíte se zde: Úvod
21.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čer17

Kde si váží svých hrdinů - anglické střípky

Email Tisk PDF

Přejdete-li od východního průčelí kostela sv. Markéty (1), kde v roce 1908 za účasti osmi set pozvaných hostů přijala Clementine Hozierová  příjmení svého manžela W. L. S. Churchilla, a kde je umístěna uvnitř chrámové lodi vzpomínková deska připomínající Václava Hollara, tak na protějším chodníku u budovy parlamentu bude určitě stát londýnský policista. Tradiční přilba elegantnímu konstáblovi dodává historickou vážnost a oslnivě žlutá vesta posetá maximálním technickým vybavením nás vrátí do skutečnosti.

 
Čer17

Zaslouží si českoslovenští letci pomník?

Email Tisk PDF

Již několik týdnů media i odborníci, historici, architekti, úředníci a bůhvíkdo ještě diskutují o podobě a umístění pomníku čs. letcům sloužícím v období II. světové války v Britském královském letectvu, neboli zkratkou RAF. A já si připadám jako v Jiříkově vidění nebo jako v Nerudově povídce Kam s tím.

 
Čer16

18. červen - 72 let od hrdinné smrti parašutistů

Email Tisk PDF

Nezapomeňme na 18. červen, který se roku 1942 zapsal navždy do české historie hrdinným bojem sedmi parašutistů v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici proti stonásobné přesile nacistů a jejich přisluhovačů. 

Jestliže se chcete poklonit památce těchto sedmi statečných, oficiální pietní akt se koná 18. června od 10.00 hodin. Příznivci české historie se v Resslově ulici pokloní jejich památce již minutu po půlnoci ze 17. na 18. 6. 

Další články na toto téma v rubrikách Osobnosti a Události.

 
Čer16

Proč by Češi na mě stříleli?

Email Tisk PDF

Věta, kterou prý pronesl Reinhard Heydrich na otázku Hitlerova architekta Speera, proč jezdí v otevřeném voze, mohla být pronesena jinak či vůbec. Faktem je, že Heydrich v otevřeném automobilu jezdil a řídil ho jeho osobní strážce Klein. Zda se bál a pouze „provokoval“ či dokazoval druhým, že není čeho, už dnes není důležité. A určitě jím nejezdil v zimě, sněhu a plískanicích, které provázely počátek roku 1942.

Parašutisté přistáli na poli v neznámé krajině a ještě nad ránem 29. prosince 1941 netušili, že se ocitli o desítky kilometrů jinde a že je bude i se zraněnou Gabčíkovou nohou čekat putování za spolehlivými lidmi.

 
Čer16

Ten, který zasáhl Heydricha

Email Tisk PDF

Když samopal Sten-gun Josefa Gabčíka selhal, zbývala ještě šance. Jan Kubiš měl v aktovce dvě speciální vysoce citlivé bomby, z nichž jednu vytáhl a vrhnul směrem k Heydrichovu automobilu. Mohutná detonace způsobila Heydrichovi zranění v dolní části zad, jehož následkům Heydrich 4. června podlehl.

Janu Kubišovi, který byl lehce zraněn v obličeji, se podařilo dostat ke kolu a z místa činu odjet. Jeho mise se naplnila 4. června smrtí Heydricha. Životní cesta hrdiny, který zranil zastupujícího říšského protektora, byla násilně přervána 18. června 1942.

 
Čer16

Hrdina z kobyliské zatáčky

Email Tisk PDF

Když byl v ulici v Holešovičkách 27. května 1942 smrtelně zraněn zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, byl to právě Josef Gabčík, který se v osudnou chvíli se samopalem Sten-gun Mk. II. FF 209, ráže 9 mm, v rukou díval do očí Reinharda Heydricha.

Samopal v tom osudovém momentu selhal a nevystřelil. Další pokus byl v rukou Jana Kubiše. Úkol Josefa Gabčíka však skončil až 4. června, kdy Heydrich v nemocnici Na Bulovce vydechl naposledy. O několik dní později skončil i život hrdiny Josefa Gabčíka.

 
Čer16

21. června – 65. výročí popravy gen. Heliodora Píky

Email Tisk PDF

Generál Heliodor Píka byl oběšen v roce 1949 v plzeňské věznici Bory. Byla to první justiční vražda v totalitním Československu, mimochodem, přesně na den 328 let po popravě českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé hoře. Česká inteligence opět začala vadit – náhoda nebo jako vždy likvidace elity národa, která by mohla „vzbouřit lid“? Podrobné osudy Heliodora Píky popisuje ve svém článku Mgr. Jana Horáková. 

 
Čer16

20. červen – 60. výročí úmrtí Josefa Fanty

Email Tisk PDF

Český architekt, jeden z nejvýznamnějších představitelů české secesní architektury, ale také návrhář nábytku, malíř a významný mecenáš, se narodil 7. prosince 1856 v Sudoměřicích u Tábora. Po studiích se stal asistentem svého profesora arch. Josefa Zítka při stavbě Národního divadla. Fanta při této stavbě mimo jiné vytvořil novorenesanční lampu, která dodnes stojí před Národním divadlem. Poté působil jako asistent na České technice a profesor na ČVUT. Od roku 1918 byl členem České akademie věd a umění.

 
Čer16

17. červen – 105. výročí narození Karla Högra

Email Tisk PDF


Karel-HogerVýznamný český herec s mimořádně citlivým hereckým projevem a kultivovanou výslovností, se narodil v r. 1909 v Brně jako třinácté dítě v rodině dělníka z královopolské cihelny. Spolu se svými sourozenci hrál loutkové divadlo, v osmi letech se stal členem brněnského ochotnického spolku. V roce 1928 absolvoval studium na učitelském ústavu a odešel učit, ale zároveň studoval na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře.
Konzervatoř ukončil v roce 1932 a další rok studoval na filozofické fakultě brněnské univerzity. Po absolvování prezenční vojenské služby nemohl získat vhodné učitelské místo a přijal nabídku od brněnského Zemského divadla na stálé angažmá. Zde hrál až do roku 1940 a současně vykonával funkci dramaturga a vedoucího představení pro děti. V r. 1940 se přijal nabídku na angažmá v pražském Národním divadle, kde pak působil až do roku 1977.

 
Čer16

16. června – 70. výročí úmrtí Jaroslava Kotáska

Email Tisk PDF

Kotasek-JaroslavJaroslav Kotásek, čs. voják a příslušník výsadku Spelter, se narodil 31. července 1917 v Ratíškovicích. Otec Matouš byl dělník, matka Františka, za svobodna Macháčková, byla v domácnosti. Otec zemřel v roce 1921 na následky úrazu. V Ratíškovicích absolvoval obecnou školu a dva roky měšťanky v Hodoníně. Po absolvování Baťovy školy práce ve Zlíně absolvoval hornickou školu a nastoupil do dolu Tomáš vlastněného firmou Baťa. 1. března 1939 nastoupil základní vojenskou službu, ale po okupaci byl z armády propuštěn. Kvůli svému zapojení do odboje v řadách Obrany národa a hrozícímu zatčení opustil 31. prosince 1939 protektorát. Přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii se dostal do Francie, kde byl v Agde 6. března 1940 prezentován u československého zahraničního vojska. Zařazen byl k ženijní rotě 2. pěšího pluku. Bojů se nezúčastnil a po pádu Francie byl evakuován do Anglie, kam se dostal 7. července 1940. 28. října byl povýšen na svobodníka a postupně si doplňoval vzdělání.

 
Více článků...
Strana 33 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!