Nacházíte se zde: Úvod
21.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čer30

Rotmistr Josef Maňas, legionář

Email Tisk PDF

Josef Maňas se narodil 16. ledna 1897 v Kunovicích. Zde také chodil do obecné a měšťanské školy. Do I. světové války vstoupil jako voják 3. pěšího pluku rakousko-uherské armády. Infanterieregiment Erzherzog Karl Nr. 3 byl pěchotním plukem armády Rakousko-Uherska, který vznikl již v roce 1715 a byl tvořen 4 pěšími prapory.

 

 
Čer24

30. červen – 125. výročí narození Vladimíra Síse

Email Tisk PDF

Vladimir SisČeský novinář, publicista a spisovatel, účastník prvního i druhého odboje a jedna z obětí komunistického teroru. Psal zejména pro Národní listy, byl znalcem Balkánu a překládal z bulharštiny. Za druhé světové války byl zatčen gestapem a vězněn.

 
Čer24

29. červen – 25 let Několika vět

Email Tisk PDF

Právě tento den v roce 1989 odvysílaly rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky  výzvu Několik vět. Říci, že odstartovala pád komunistického režimu, je možná trochu moc. Ten režim byl totiž již v troskách a u moci se držel silou vůle. Již jen to, že na konci roku 1988 oficiálně povolil první protirežimní demonstraci, znamenalo velký pokrok. Avšak o pár týdnů později na Palachův týden komunisté ukázali, že se o svou moc budou prát – a třeba se všemi občany své vlastní země, kteří by jim bránili využívat svá dobrá bydla a moc, jež se s tím pojila. Několik vět zapadlo dobře do kontextu doby.

 
Čer24

28. června – 100. výročí úmrtí Žofie Chotkové

Email Tisk PDF

Událost, známá jako Sarajevský atentát, zasáhla do životů milionů obyvatel celého světa, neboť se stala oficiální záminkou k vyhlášení válečného stavu mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem a posléze k rozpoutání 1. světové války.

 
Čer24

26. červen – 110. výročí narození Arnošta Košťála

Email Tisk PDF

kostalPozdější pardubický hoteliér a účastník protinacistického odboje, významně spolupracující se skupinou Silver A, se do Pardubic přestěhoval s rodiči v šesti letech, když si jeho otec pronajal a posléze odkoupil od známého aviatika Jana Kašpara hotel Veselka. Arnošt vystudoval hotelovou školu v Drážďanech a absolvoval praxi ve Francii.  Roku 1928 se oženil s Jarmilou Udržalovou, dcerou Františka Udržala, pozdějšího československého ministerského předsedy.

 
Čer24

24. červen – 40 let čárového kódu

Email Tisk PDF

24. 6. 1974 byl poprvé použit čárový kód pro nákup v supermarketu. Vynálezcem čárového kódu je Američan Norman Joseph Woodland (1921–2012). Už ve 40. letech 20. století se spolužákem z univerzity Drexel ve Filadelfii Bernardem Silverem přemýšlel, jak uspokojit šéfa velkého obchodního řetězce, který si přál urychlit prodej a zbavit se front u pokladen. Originální nápad přišel zcela náhodně. Systém využívající silnou a tenkou čáru je prý napadl na pláži, když přemýšlel o principu Morseovy abecedy. Se svým společníkem požádali v roce 1949 o patent. Patentový úřad ho udělil až v roce 1959. Jenže tehdy ještě neexistovala laserová technologie na přečtení kódu. Poprvé se čárový kód v běžné praxi objevil až roku 1974 na obalech žvýkaček Wrigley's. Dějištěm se stal supermarket ve městě Troy.

 
Čer24

23. červen – 120 let od založení MOV

Email Tisk PDF

23. 6. 1894 byl iniciativou Pierre de Coubertina v Paříži založen Mezinárodní olympijský výbor. Spolu s ním jej založili Demetrius Vikelas a Jiří Guth v Lausanne ve Švýcarsku s cílem obnovit tradici antických olympijských her. První moderní letní olympijské hry se potom konaly v roce 1896 v Athénách v Řecku. První zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 v Chamonix ve Francii. Olympismus je životní filosofie, spojující vyrovnanost a kvality těla a ducha. Sport se míchá s kulturou a výchovou, olympismus hledá a vytváří životní styl založený na principu radosti z úsilí, výchovné hodnoty dobrého příkladu a respektování morálních principů. Celosvětově uznávané stanovy této organizace jsou všeobecně známy pod názvem Olympijská charta. 

olympijske-kruhy

 
Čer24

23. června – 70. výročí úmrtí Jaroslava Ostrčila

Email Tisk PDF

OdstrcilJUDr. Jaroslav Odstrčil, československý voják a velitel výsadku Calcium, se narodil 6. listopadu 1912 v Brníčku, otec Jan vedl hospodářství a povoznictví, matka Anna byla v domácnosti, měl staršího bratra a tři sestry. Obecnou školu absolvoval v Brníčku, maturitu získal v roce 1933 na Reálném gymnáziu v Zábřehu na Moravě. V témže roce se zapsal na právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 1938 promoval a dosáhl titulu doktora práv. Nastoupil u Zemského soudu v Brně.

K vykonání základní vojenské služby byl odveden 16. března 1934, ještě v průběhu univerzitních studií. Byl zařazen k 43. pěšímu pluku a zároveň mu byla udělena trvalá dovolená za účelem studia. Službu nastoupil 1. března 1939, 28. března, po německé okupaci, byl propuštěn na trvalou dovolenou. Do léta vykonával právnickou praxi a zároveň působil v protinacistickém odboji.

 
Čer23

Rytíři nebes nad Pardubicemi

Email Tisk PDF

První červnový víkend patří v Pardubicích už tradičně Aviatické pouti a ani letos tomu nebylo jinak. Jsou věci mezi nebem a zemí, které pořadatelé neovlivní. Proto ani letos, stejně jako loni, nakonec nepřiletěla hlavní atrakce. Ale i tak se bylo na slunečné obloze na co dívat.

Ať již to bylo Flying Bulls Duo, tmavomodrý námořní Corsair F4U, Spitfire či Avia B-534. Velmi impozantní byl majestátný let stříbrné DC 68 v barvách Red Bullu. l. světovou válku oživily letecké souboje letounů Fokker a Sopwith, při kterých si člověk uvědomil, že více než technika hrálo hlavní roli umění pilota. Válku ve Vietnamu připomnělo vystoupení vrtulníku Cobra. Ostatně vrtulníků létalo nad Pardubicemi celý den dost a dost, protože díky hezkému počasí se na vyhlídkové lety ve strojích Bell a Robinson stály fronty. Pozoruhodná byla i ukázka záchrany pilota pomocí vrtulníků Mi-171Š. Kdo fandí moderním strojům, ten jistě pookřál při přeletu letounu Grippen, do jehož kokpitu se po přistání mohl vyzkoušet posadit. Jak náročné musí být létání v sestavách návštěvníkům předvedla skupina letounů Z 50 LX.

 
Čer20

Vražda nebo justiční zločin? Vražda!

Email Tisk PDF

Je mezi tím rozdíl nebo se někdy může jedno rovnat druhému? Za slovem vražda se skrývá zlý úmysl, který je dokonán tím nejhorším, co může člověk člověku udělat – násilným ukončením života. Vrahy jsme mívali za zločince – a po zločinu následuje spravedlivý trest – většinou. Jsou ale výjimky – když vraždu posvětí sama justice. Občas se tomu říkalo justiční omyl. Ovšem to by nesměla justici řídit vláda „ve jménu pracujícího lidu“.

Taková byla před šedesáti pěti lety poprava generála Heliodora Píky. Aktivní prokurátor Vaš vynesl jediný možný a předem dohodnutý a „shora“ nařízený rozsudek – trest smrti.

 
Více článků...
Strana 32 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!