Nacházíte se zde: Úvod
29.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Říj25

Pittsburská dohoda

Email Tisk PDF

Dohodu podepsali 30. května 1918 v americkém Pittsburghu zástupci Slovenské ligy v Americe, Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků s T. G. Masarykem, který také text dohody při své návštěvě USA zformuloval.

 
Říj25

Tříkrálová deklarace

Email Tisk PDF

Deklarace českých poslanců na Říšské radě a zemských sněmech proti postupu Rakousko-Uherska při brestlitevském mírovém jednání, vydaná 6. ledna 1918.

 
Říj25

Jak šel čas rokem 1918

Email Tisk PDF

Lidé byli vyčerpáni. Německo se hroutilo. Rusko bylo v hrozném porevolučním chaosu. První světová válka si vybírala svou daň nejen na frontách, ale i v zázemí. A některé země, mezi nimi především Češi a Slováci, se již od počátku roku připravovali na zřízení samostatného státu. Sledujme tedy nejdůležitější události roku 1918, které vedly k vyhlášení samostatnosti.

 
Říj24

Obnova ztraceného státu

Email Tisk PDF

28. říjen 1918 je příkladem obnovení státu (v trochu jiné podobě), který tu existoval už dříve a byl kdysi ztracen. Měli bychom se spíše ptát, proč musel být stát obnoven? Proč byl ztracen? To je pro dnešní dobu poučnější.

 

 
Říj19

Pozvánka na promítání filmu a besedu

Email Tisk PDF

dsc 8109Zveme vás na promítání filmu Jan Palach a besedu s PhDr. Petrem Kourou, Ph.D., historikem, vědeckým pracovníkem FF UK – Ústavu českých dějin.
Akce se uskuteční 9. listopadu 2018 od 10 hodin v BIO OKO. Vstup zdarma.

 
Říj01

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938

Email Tisk PDF

vyhnani cechu 1938……. Dne 27. září nám skupina německých ordnerů začala střílet do oken, maminka, sestra a já jsme ležely na zemi, bylo to strašné! Na štěstí nějaký soused – Němec – ordnery zahnal. Potom se připlížil do našeho domu přednosta stanice pan Fiala a řekl mamince, že za chvíli pojede poslední vlak a náš otec již nemůže přijet.

 
Zář29

K čemu je Den české státnosti?

Email Tisk PDF

Do roku 1951 byl svátek sv. Václava památným dnem našeho státu, který měl připomenout zavraždění knížete Václava zřejmě roku 935 ve Staré Boleslavi. Protože pro poznání Václavova života chybí dostatek spolehlivých pramenů a základem jsou legendy a informace čerpané z historie sousedních států, umí historikové podat jen nejasný či možný obraz knížete Václava. Faktem však je, že Václav byl synem knížete Vratislava a Drahomíry, zřejmě Vratislavovy jediné manželky. Jako předpokládaný rok narození bývá uváděn rok 907. Vlády se ujal někdy po roce 921, po smrti svého otce, nejpozději k tomu došlo na podzim 925.

 
Zář28

Mnichovská dohoda

Email Tisk PDF

Dohoda
mezi Německem, Spojeným královstvím, Francií a Itálií,
učiněná v Mnichově, 29. září 1938.

 
Zář11

Fučíkova cesta od člověka k papírovému hrdinovi

Email Tisk PDF

02 val osudy fucikDne 8. září uběhlo 75 let od popravy komunistického novináře a odbojáře Julia Fučíka. Pro starší generaci nenáviděná ikona komunismu, pro generaci vyrůstající po roce 1989 nic neříkající jméno. Kdo vlastně byl Julius Fučík? Žurnalista, hrdina, ikona, konfident, komunista, odbojář, zrádce? A není to na jednoho člověka protikladů až moc?

 
Zář11

Plötzensee – hromadné exekuce českých vlastenců v září 1943

Email Tisk PDF

Věznice Plötzensee v severozápadní části Berlína byla vybudována v letech 1869 – 1879. Rozprostírala se na ploše 25 ha a pět třípatrových budov s celami mohlo pojmout až 1400 vězňů. Rozsudky smrti nacistické justice se zde začaly vykonávat již v roce 1933. Do roku 1945 zde bylo popraveno 2 891 lidí.

 

 
Více článků...
Strana 3 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!