Nacházíte se zde: Úvod
26.06.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Zář10

Osudové roky ve II. rozšířeném vydání

Email Tisk PDF

PL-titul wPrávě vychází nové rozšířené vydání publikace Osudové roky české státnosti věnovaná vývoji v českých zemích od počátku 1. světové války do roku 1989. Jednoduše a přehledně najdete v publikaci vše potřebné – data, osobnosti, významné dokumenty a události.

K publikaci jsme připravili pracovní listy pro žáky II. stupně ZŠ a studenty středních škol. Ke každému období od první světové války až do r. 1989 je zpracován jeden pracovní list s 8 až 10 úkoly. Listy jsou zdarma ke stažení na www.osudove-roky.cz

Publikaci lze objednat na www.eshop.anlet.cz

 
Zář04

Vyhodnocení malé soutěže na téma rozhlas

Email Tisk PDF

V soutěži odpověděli správně na všechny tři otázky a byli vybráni pro zaslání malého dárku:

- Natálie Dunglová

- Vlasta Kubalová

 

Správné odpovědi:

1. První hlasatelka rozhlasového vysílání v Československu se jmenovala Emílie Kočová

2. Slovní základ slova rozhlas je HLAS

3. Český rozhlas má čtyři celoplošné rozhlasové stanice, a to: Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Praha, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus.

 

Blahopřejeme výhercům a těšíme se na odpovědi na soutěžní otázky věnované cyrilometodějské tradici.

 

Rubrika Mladý vlastenec je realizována za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

MSMT logotyp text RGB cz

 
Čec29

Editorial 1/2013

Email Tisk PDF

ob-2013-01-150Vážení čtenáři,

nedávno jsem slyšela v mediích rozhovor s dvěma mladými českými studenty, kteří studují v zahraničí. Mimo jiné prohlásili, že se necítí být Čechy, ale Evropany. Zvláštní, co myslíte? Alespoň pro mne určitě. Slýchám takové názory i od lidí, o nichž by se dalo říci, že díky své profesi, umělecké, vědecké a podobné, ovlivňují veřejnost více, než my běžní občané.

Když se však nad tím zamýšlím právě v těchto dnech narození královského potomka ve Velké Británii, nepředpokládám, že by Britové zapřeli příslušnost ke své vlasti a hlásili se k Evropě jako své domovině. Tak se ptám, udělal by to Francouz, Španěl, Němec, Rus? Řekl by a opravdu cítil, že jeho vlastí je celý kontinent?

Jakým jazykem budou tihle „noví Evropané“ mluvit? Jaký jazyk budou učit své děti, v jaké řeči budou volat Boha v bolestech či nemoci? V jakém jazyce budou psát ze světa svým rodičům a prarodičům? Anglicky? Evropsky?

A ptám se dál, proč se stydí za to, že jsou Čechy? Ano, jsme malá země, ale naše tradice jsou velmi bohaté a český jazyk, jež má kořeny ve staroslověnštině, kterou k nám přinesli slovanští věrozvěstové již před 1150 lety, má delší historii než mnoho jiných, jimiž mluví velké evropské národy. Nechápu, jak je možné se stydět za příslušnost k národu, z něhož vyšli takoví velikáni jako Karel IV., císař římský, Jan Amos Komenský, jemuž se ne nadarmo říká ve světě učitel národů, ale i Bedřich Hrozný, jeden z nejvýznamnějších světových orientalistů, světově proslulí skladatelé Bedřich Smetana, Leoš Janáček, či vědci jako prof. Otto Wichterle a další. O některých z nich se dozvíte i v tomto čísle Historického kaleidoskopu. O některých třeba příště.

Jen by bylo třeba, aby o nich věděli i mladí lidé – a aby si pamatovali, že až jim bude nejhůř, budou hledat svůj domov – a jak potvrzuje mnoho emigrantů, kteří našli svůj druhý domov v zahraničí – ten opravdový je jenom jeden. A jedna je mateřská řeč. Pamatujme si to. A snažme se být Čechy, kteří mohou žít kdekoli ve světě, hrdi na to, odkud přišli a kam patří.

Hezké léto!

 Jindra Svitáková

 
Čer14

Editorial 6

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,                                                                                             

patnáct let pracuji s dětmi a sama jsem matkou dvou dcer ve věku 6 a 15 let. Od dětství se je snažím vychovávat k lásce k vlasti, k hrdosti na svou zem a národ, k úctě k historii a osobnostem této země, ve které se narodily. Ne vždy se mi to daří. Dne 28. 10. 2012 oslavila naše Česká republika 94. výročí své samostatnosti. Po zhlédnutí některých akcí, které oslavy doprovázely, jsem byla velice zklamaná. Za hromadami věnců a květin, které byly k pomníkům dovezeny v luxusních limuzínách, se schovávali lidé, kteří ač své fráze v projevech halili do myšlenek našich historických velikánů, sami tyto myšlenky vůbec nepochopili, natož aby se pokusili je naplňovat. Z velkého, pompézního obalu oslav tak zbyla jen prázdná schránka, na níž vlastní děti jen těžko naučíte ctít toto výročí a vážit si svobody a samostatnosti své země.

 
Čer13

Malá soutěž na téma rozhlas

Email Tisk PDF

Soutěžte a vyhrajte zajímavé publikace o české historii.

 Tentokrát se soutěž týká historie Českého rozhlasu, o které si můžete přečíst zde i v Historickém kaleidoskopu, který právě vychází.

 
Zář13

Nepřátelé Říše i letecká esa

Email Tisk PDF

To jsou nové knihy Anletu z oblasti české novodobé historie, které právě vycházejí a jistě obohatí knihovničku čtenářů literatury faktu.

 
Kvě23

Editorial 2/2012

Email Tisk PDF

Vážení čtenáři,

8. května 2012 jsem poslala lidem ze svého adresáře výzvu s názvem: Vyberte si ten svůj! s tímto textem:

Je 8. květen 2012 – den státního svátku naší republiky. Den ukončení II. světové války v Evropě. Co budete dnes dělat? Možná půjdete do ZOO, pojedete na kolech nazdařbůh, strávíte svátek prací, sekáním zahrady nebo jen tak povalováním. Možná budete zítra v práci rozebírat, „jak to ty televize zase zvoraly“ a co to bylo za státní svátek s Ordinací či s rozjíveným americkým spratkem… Kde že jsou Májové hvězdy, Osvobození Prahy či „barikáda v Balounově ulici“? Kde je jim konec?

 
Bře21

Editorial 1/2012

Email Tisk PDF

Již třetí rok zní Prahou i celou zemí těžké okované boty okupantů. Petschkův palác v Praze se otřásá utrpením mučených vězňů, jejichž životy končí zde, na Pankráci nebo v některém z koncentračních táborů majících nad svou branou tak „vznosnou“ větu: Arbeit macht frei (práce osvobozuje). Protektorátu Čechy a Morava vládne Reinhard Heydrich a svíčka jeho dnů už skomírá.

 
Led20

Muzeum SNP v Banské Bystrici

Email Tisk PDF

V Banské Bystrici, městě, kde se před 70 lety odehrála podstatná část Slovenského národního povstání, stojí muzeum, které mapuje jeho průběh.

 
Led10

Parabrigáda na pomoc SNP

Email Tisk PDF

Ačkoli od vzniku 2. čs. samostatné parabrigády uplynulo letos 70 let, objevují se v tisku i na internetu i značně zkreslené údaje. Obecně vešlo ve známost, že v čs. parabrigádě byly ženy. Občas se objeví snímek pěkných mladých žen s padáky na zádech a samopaly PPŠ-41 na boku, které propagačně fotografoval v Jefremově počátkem dubna 1944 sovětský kpt. M. M. Glider. Víme však více o těchto ženách? V letech 1998–2002 jsem pátral po jejich osudech  a v následujících řádcích seznamuji čtenáře stručně s touto tematikou.

 
Více článků...
Strana 27 z 28

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624