Nacházíte se zde: Úvod
17.01.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čer24

23. června – 70. výročí úmrtí Jaroslava Ostrčila

Email Tisk PDF

OdstrcilJUDr. Jaroslav Odstrčil, československý voják a velitel výsadku Calcium, se narodil 6. listopadu 1912 v Brníčku, otec Jan vedl hospodářství a povoznictví, matka Anna byla v domácnosti, měl staršího bratra a tři sestry. Obecnou školu absolvoval v Brníčku, maturitu získal v roce 1933 na Reálném gymnáziu v Zábřehu na Moravě. V témže roce se zapsal na právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 1938 promoval a dosáhl titulu doktora práv. Nastoupil u Zemského soudu v Brně.

K vykonání základní vojenské služby byl odveden 16. března 1934, ještě v průběhu univerzitních studií. Byl zařazen k 43. pěšímu pluku a zároveň mu byla udělena trvalá dovolená za účelem studia. Službu nastoupil 1. března 1939, 28. března, po německé okupaci, byl propuštěn na trvalou dovolenou. Do léta vykonával právnickou praxi a zároveň působil v protinacistickém odboji.

 
Čer23

Rytíři nebes nad Pardubicemi

Email Tisk PDF

První červnový víkend patří v Pardubicích už tradičně Aviatické pouti a ani letos tomu nebylo jinak. Jsou věci mezi nebem a zemí, které pořadatelé neovlivní. Proto ani letos, stejně jako loni, nakonec nepřiletěla hlavní atrakce. Ale i tak se bylo na slunečné obloze na co dívat.

Ať již to bylo Flying Bulls Duo, tmavomodrý námořní Corsair F4U, Spitfire či Avia B-534. Velmi impozantní byl majestátný let stříbrné DC 68 v barvách Red Bullu. l. světovou válku oživily letecké souboje letounů Fokker a Sopwith, při kterých si člověk uvědomil, že více než technika hrálo hlavní roli umění pilota. Válku ve Vietnamu připomnělo vystoupení vrtulníku Cobra. Ostatně vrtulníků létalo nad Pardubicemi celý den dost a dost, protože díky hezkému počasí se na vyhlídkové lety ve strojích Bell a Robinson stály fronty. Pozoruhodná byla i ukázka záchrany pilota pomocí vrtulníků Mi-171Š. Kdo fandí moderním strojům, ten jistě pookřál při přeletu letounu Grippen, do jehož kokpitu se po přistání mohl vyzkoušet posadit. Jak náročné musí být létání v sestavách návštěvníkům předvedla skupina letounů Z 50 LX.

 
Čer20

Vražda nebo justiční zločin? Vražda!

Email Tisk PDF

Je mezi tím rozdíl nebo se někdy může jedno rovnat druhému? Za slovem vražda se skrývá zlý úmysl, který je dokonán tím nejhorším, co může člověk člověku udělat – násilným ukončením života. Vrahy jsme mívali za zločince – a po zločinu následuje spravedlivý trest – většinou. Jsou ale výjimky – když vraždu posvětí sama justice. Občas se tomu říkalo justiční omyl. Ovšem to by nesměla justici řídit vláda „ve jménu pracujícího lidu“.

Taková byla před šedesáti pěti lety poprava generála Heliodora Píky. Aktivní prokurátor Vaš vynesl jediný možný a předem dohodnutý a „shora“ nařízený rozsudek – trest smrti.

 
Čer17

Kde si váží svých hrdinů - anglické střípky

Email Tisk PDF

Přejdete-li od východního průčelí kostela sv. Markéty (1), kde v roce 1908 za účasti osmi set pozvaných hostů přijala Clementine Hozierová  příjmení svého manžela W. L. S. Churchilla, a kde je umístěna uvnitř chrámové lodi vzpomínková deska připomínající Václava Hollara, tak na protějším chodníku u budovy parlamentu bude určitě stát londýnský policista. Tradiční přilba elegantnímu konstáblovi dodává historickou vážnost a oslnivě žlutá vesta posetá maximálním technickým vybavením nás vrátí do skutečnosti.

 
Čer17

Zaslouží si českoslovenští letci pomník?

Email Tisk PDF

Již několik týdnů media i odborníci, historici, architekti, úředníci a bůhvíkdo ještě diskutují o podobě a umístění pomníku čs. letcům sloužícím v období II. světové války v Britském královském letectvu, neboli zkratkou RAF. A já si připadám jako v Jiříkově vidění nebo jako v Nerudově povídce Kam s tím.

 
Čer16

18. červen - 72 let od hrdinné smrti parašutistů

Email Tisk PDF

Nezapomeňme na 18. červen, který se roku 1942 zapsal navždy do české historie hrdinným bojem sedmi parašutistů v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici proti stonásobné přesile nacistů a jejich přisluhovačů. 

Jestliže se chcete poklonit památce těchto sedmi statečných, oficiální pietní akt se koná 18. června od 10.00 hodin. Příznivci české historie se v Resslově ulici pokloní jejich památce již minutu po půlnoci ze 17. na 18. 6. 

Další články na toto téma v rubrikách Osobnosti a Události.

 
Čer16

Proč by Češi na mě stříleli?

Email Tisk PDF

Věta, kterou prý pronesl Reinhard Heydrich na otázku Hitlerova architekta Speera, proč jezdí v otevřeném voze, mohla být pronesena jinak či vůbec. Faktem je, že Heydrich v otevřeném automobilu jezdil a řídil ho jeho osobní strážce Klein. Zda se bál a pouze „provokoval“ či dokazoval druhým, že není čeho, už dnes není důležité. A určitě jím nejezdil v zimě, sněhu a plískanicích, které provázely počátek roku 1942.

Parašutisté přistáli na poli v neznámé krajině a ještě nad ránem 29. prosince 1941 netušili, že se ocitli o desítky kilometrů jinde a že je bude i se zraněnou Gabčíkovou nohou čekat putování za spolehlivými lidmi.

 
Čer16

Ten, který zasáhl Heydricha

Email Tisk PDF

Když samopal Sten-gun Josefa Gabčíka selhal, zbývala ještě šance. Jan Kubiš měl v aktovce dvě speciální vysoce citlivé bomby, z nichž jednu vytáhl a vrhnul směrem k Heydrichovu automobilu. Mohutná detonace způsobila Heydrichovi zranění v dolní části zad, jehož následkům Heydrich 4. června podlehl.

Janu Kubišovi, který byl lehce zraněn v obličeji, se podařilo dostat ke kolu a z místa činu odjet. Jeho mise se naplnila 4. června smrtí Heydricha. Životní cesta hrdiny, který zranil zastupujícího říšského protektora, byla násilně přervána 18. června 1942.

 
Čer16

Hrdina z kobyliské zatáčky

Email Tisk PDF

Když byl v ulici v Holešovičkách 27. května 1942 smrtelně zraněn zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, byl to právě Josef Gabčík, který se v osudnou chvíli se samopalem Sten-gun Mk. II. FF 209, ráže 9 mm, v rukou díval do očí Reinharda Heydricha.

Samopal v tom osudovém momentu selhal a nevystřelil. Další pokus byl v rukou Jana Kubiše. Úkol Josefa Gabčíka však skončil až 4. června, kdy Heydrich v nemocnici Na Bulovce vydechl naposledy. O několik dní později skončil i život hrdiny Josefa Gabčíka.

 
Čer16

21. června – 65. výročí popravy gen. Heliodora Píky

Email Tisk PDF

Generál Heliodor Píka byl oběšen v roce 1949 v plzeňské věznici Bory. Byla to první justiční vražda v totalitním Československu, mimochodem, přesně na den 328 let po popravě českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé hoře. Česká inteligence opět začala vadit – náhoda nebo jako vždy likvidace elity národa, která by mohla „vzbouřit lid“? Podrobné osudy Heliodora Píky popisuje ve svém článku Mgr. Jana Horáková. 

 
Více článků...
Strana 27 z 32

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 mak tlacitko

 Vlčí máky zakoupíte u našich smluvních prodejců nebo v e-shopu Česká trikolora.cz

 

Akce

symb11

 

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624