Nacházíte se zde: Úvod
21.05.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

 3 Redakceplus 900 x 200

Aktuální téma

Čec16

16. červenec - 100 let od narození Antonína Sochora

Email Tisk PDF

 

220px-Alej hrdinov Antonin SochorV celé historii českého vojenství nebude mnoho mužů, kteří by byli za svého života dekorováni tak velkým množstvím vyznamenání, jako generálmajor Antonín Sochor. Ten opakovaně prokazoval svoji statečnost v řadách československých jednotek v Sovětském svazu, kde zasáhl do bitev u Sokolova, Bílé Cerkve a Žaškova. Mimořádnou udatnost projevil při osvobozování Kyjeva v listopadu 1943, za což byl později vyznamenán nejvyšším oceněním našeho východního spojence, Zlatou hvězdou hrdiny SSSR. Jako velitel praporu bojoval i v karpatsko-dukelské operaci.

 
Čec10

9. červenec – 180 let od narození Jana Nerudy

Email Tisk PDF

250px-Jan Vilímek - Jan Neruda

Významný český básník, prozaik, novinář a divadelní kritik se narodil 9. července 1834 v Praze na Malé Straně. Do učebnic vstoupil, mimo jiné, sepsáním šesti básnických sbírek (Hřbitovní kvítí, Kniha veršů, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy a Zpěvy páteční) i svou více jak třicetiletou redaktorskou činností pro přední novinová periodika. Neruda byl společně s Vítězslavem Hálkem hlavním iniciátorem vzniku almanachu Máj, do kterého kromě dvou organizátorů přispěli i básníci mladé české generace, jako byli Adolf Heyduk, Karolína Světlá či Josef Václav Frič.

 

 

 
Čec10

Pieta v Praze

Email Tisk PDF

Dnes, tj. 10. 7. 2014, ráno v Praze na Vítězném náměstí. Pomník čs. zahraničním vojákům bojujícím v II. světové válce si lidé spontánně zvolili jako jeden z těch, kde lze vzdát poctu čtyřem českým vojákům padlým tento týden v Afghánistánu. Svíčky, květiny, stuhy s nápisy na rozloučenou svědčí o hrdosti na padlé a také o tom, že si veřejnost váží jejich oběti. Právě ve chvíli, kdy jsem pomník fotila, přišli tři mladí pánové zapálit své svíčky. Řekli mi, že se o tom dočetli na Facebooku a na webu Ministerstva obrany.

 
Čec09

Co děláme v Afghánistánu?

Email Tisk PDF

 

Včerejšími médii proletěla zpráva o smrti čtyř českých vojáků, kteří zahynuli po sebevražedném útoku talibanského atentátníka. Incident se stal v úterních ranních hodinách v blízkosti vojenské základny Bagrám v severovýchodním Afghánistánu.

 
Čec08

„Nezemřeli zbytečně...“

Email Tisk PDF

vlci-mak-new-02-web...řekl dnes prezident republiky Miloš Zeman k úmrtí čtyř českých vojáků na vojenské misi v Afghánistánu. Podobně se vyjadřují i další, avšak část české veřejnosti se stále nevzdává svých představ o neválčení a o tom, že když budeme „ti hodní“, tak nás „ti zlí“ nechají na pokoji. Nebo si stále myslí, že být vojákem znamená povalovat se v kasárnách a že riskovat život pro druhé a brát přitom plat znamená „být žoldákem“.

 
Čec05

Nazdar po padesáti letech

Email Tisk PDF

 

logoSokol11-2007V únoru 1948 převzala Komunistická strana Československa politickou moc ve vládě, v červnu, po abdikaci Edvarda Beneše, nastoupil do funkce prezidenta republiky předseda KSČ Klement Gottwald. Od druhé poloviny června do počátku července se naskýtala nebývalá šance získat sympatie i zbytku stále nepřesvědčené veřejnosti. Všesokolský slet byl vítanou příležitostí ukázat před celým světem, že společnost lidí v Československu žije s novým politickým aparátem v dokonalé harmonii.

 
Čec03

4. červenec - 90 let od narození režiséra Oldřicha Lipského

Email Tisk PDF

Oldřich Lipský Липский Олдржих1 

 

Čtvrtého července uplyne devadesát let, co se narodil známý český režisér a scénárista Oldřich Lipský. Ten do bohatého fondu české kinematografie přispíval především jako tvůrce komedií. Pod jeho režisérským vedením vznikaly divácky oblíbené snímky jako Limonádový Joe aneb Koňská opera, Zabil jsem Einsteina pánové, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Adéla ještě nevečeřela nebo Marečku, podejte mi pero!

 
Čec03

Vzpomínka na odhalení pomníku hrdinům od Zborova

Email Tisk PDF

Letošní rok vzpomínáme stého výročí založení první vojenské jednotky za první, tzv.Velké světové války. V září roku 1914 vznikla na základě výzvy českých krajanských spolků v Petrohradě, Moskvě a Kyjevě první vojenská skupina nazývaná Česká družina, která měla z počátku 720 mužů.

 
Čec02

4. červenec – 225 let od prvního vydání Krameriusových c. k. pražských poštovských novin

Email Tisk PDF

 

220px-Krameriovy novinyK milníkům českého národně obrozeneckého procesu patří i událost z počátku července 1789, kdy Václav Matěj Kramerius vydal první číslo svých česky psaných novin. Po neshodách s vydavatelem Schönfeldských císařsko-královských pražských novin, které Kramerius redigoval, opustil redakci a rozhodl se vydávat vlastní, konkurenční periodikum.

 

 
Čer30

1. červenec - 115 let od narození herce Jindřicha Plachty

Email Tisk PDF

 

220px-Jindřich Plachta

Jindřich Plachta, vlastním jménem Jindřich Šolle, byl český herec a spisovatel. Do diváckého povědomí vstoupil zejména svým účinkováním ve filmových komediích, ve kterých nejčastěji ztvárňoval dobrosrdečné postavy. K jeho nejznámějším rolím patřil skalák Tonda Fábera ve filmu „Nebe a dudy,“ profesor přírodopisu Matulka v komedii „Cesta do hlubin študákovy duše“ či tulák ve snímku „Řeka čaruje.“  

                                                           

Šolleho rodištěm byla Plzeň, kde také budoucí herec započal svá školní léta. V roce 1908 přijal Jindrův otec pracovní místo ředitele cukrovaru v ruském městě Bachmut v Jekatěrinoslavské gubernii, kam se celá rodina (rodiče, Jindřich a jeho dvě mladší sestry) hned na to přestěhovala. Zpátky do Plzně se vrátila o čtyři roky později. V době světového válečného konfliktu studoval Jindřich Šolle obchodní akademii. Vinou všeobecného nedostatku oblečení ušila tehdy Jindrova maminka synovi dlouhou pláštěnku, pelerínu, která se při rychlejší chůzi vzdouvala jako plachta. Traduje se, že když se jednou snažil mladý student vyhnout učitelovu pohledu, dal mu to všímavý kantor najevo zvoláním: „Vidím Vás, plachto!“ Nechtěně tak přisoudil Šollemu nejen novou přezdívku mezi spolužáky, ale vnukl i podobu Jindřichova pozdějšího uměleckého jména.

 

 
Více článků...
Strana 27 z 34

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

Náš nový projekt

symb11 Seznamte se s naším novým projektem a přispějte na jeho realizaci.

Obal vyber web 1

Podrobnosti najdete na portále HITHIT.CZ

 

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624