Nacházíte se zde: Úvod
23.03.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Čec10

Pieta v Praze

Email Tisk PDF

Dnes, tj. 10. 7. 2014, ráno v Praze na Vítězném náměstí. Pomník čs. zahraničním vojákům bojujícím v II. světové válce si lidé spontánně zvolili jako jeden z těch, kde lze vzdát poctu čtyřem českým vojákům padlým tento týden v Afghánistánu. Svíčky, květiny, stuhy s nápisy na rozloučenou svědčí o hrdosti na padlé a také o tom, že si veřejnost váží jejich oběti. Právě ve chvíli, kdy jsem pomník fotila, přišli tři mladí pánové zapálit své svíčky. Řekli mi, že se o tom dočetli na Facebooku a na webu Ministerstva obrany.

 
Čec09

Co děláme v Afghánistánu?

Email Tisk PDF

 

Včerejšími médii proletěla zpráva o smrti čtyř českých vojáků, kteří zahynuli po sebevražedném útoku talibanského atentátníka. Incident se stal v úterních ranních hodinách v blízkosti vojenské základny Bagrám v severovýchodním Afghánistánu.

 
Čec08

„Nezemřeli zbytečně...“

Email Tisk PDF

vlci-mak-new-02-web...řekl dnes prezident republiky Miloš Zeman k úmrtí čtyř českých vojáků na vojenské misi v Afghánistánu. Podobně se vyjadřují i další, avšak část české veřejnosti se stále nevzdává svých představ o neválčení a o tom, že když budeme „ti hodní“, tak nás „ti zlí“ nechají na pokoji. Nebo si stále myslí, že být vojákem znamená povalovat se v kasárnách a že riskovat život pro druhé a brát přitom plat znamená „být žoldákem“.

 
Čec05

Nazdar po padesáti letech

Email Tisk PDF

 

logoSokol11-2007V únoru 1948 převzala Komunistická strana Československa politickou moc ve vládě, v červnu, po abdikaci Edvarda Beneše, nastoupil do funkce prezidenta republiky předseda KSČ Klement Gottwald. Od druhé poloviny června do počátku července se naskýtala nebývalá šance získat sympatie i zbytku stále nepřesvědčené veřejnosti. Všesokolský slet byl vítanou příležitostí ukázat před celým světem, že společnost lidí v Československu žije s novým politickým aparátem v dokonalé harmonii.

 
Čec03

4. červenec - 90 let od narození režiséra Oldřicha Lipského

Email Tisk PDF

Oldřich Lipský Липский Олдржих1 

 

Čtvrtého července uplyne devadesát let, co se narodil známý český režisér a scénárista Oldřich Lipský. Ten do bohatého fondu české kinematografie přispíval především jako tvůrce komedií. Pod jeho režisérským vedením vznikaly divácky oblíbené snímky jako Limonádový Joe aneb Koňská opera, Zabil jsem Einsteina pánové, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Adéla ještě nevečeřela nebo Marečku, podejte mi pero!

 
Čec03

Vzpomínka na odhalení pomníku hrdinům od Zborova

Email Tisk PDF

Letošní rok vzpomínáme stého výročí založení první vojenské jednotky za první, tzv.Velké světové války. V září roku 1914 vznikla na základě výzvy českých krajanských spolků v Petrohradě, Moskvě a Kyjevě první vojenská skupina nazývaná Česká družina, která měla z počátku 720 mužů.

 
Čec02

4. červenec – 225 let od prvního vydání Krameriusových c. k. pražských poštovských novin

Email Tisk PDF

 

220px-Krameriovy novinyK milníkům českého národně obrozeneckého procesu patří i událost z počátku července 1789, kdy Václav Matěj Kramerius vydal první číslo svých česky psaných novin. Po neshodách s vydavatelem Schönfeldských císařsko-královských pražských novin, které Kramerius redigoval, opustil redakci a rozhodl se vydávat vlastní, konkurenční periodikum.

 

 
Čer30

1. červenec - 115 let od narození herce Jindřicha Plachty

Email Tisk PDF

 

220px-Jindřich Plachta

Jindřich Plachta, vlastním jménem Jindřich Šolle, byl český herec a spisovatel. Do diváckého povědomí vstoupil zejména svým účinkováním ve filmových komediích, ve kterých nejčastěji ztvárňoval dobrosrdečné postavy. K jeho nejznámějším rolím patřil skalák Tonda Fábera ve filmu „Nebe a dudy,“ profesor přírodopisu Matulka v komedii „Cesta do hlubin študákovy duše“ či tulák ve snímku „Řeka čaruje.“  

                                                           

Šolleho rodištěm byla Plzeň, kde také budoucí herec započal svá školní léta. V roce 1908 přijal Jindrův otec pracovní místo ředitele cukrovaru v ruském městě Bachmut v Jekatěrinoslavské gubernii, kam se celá rodina (rodiče, Jindřich a jeho dvě mladší sestry) hned na to přestěhovala. Zpátky do Plzně se vrátila o čtyři roky později. V době světového válečného konfliktu studoval Jindřich Šolle obchodní akademii. Vinou všeobecného nedostatku oblečení ušila tehdy Jindrova maminka synovi dlouhou pláštěnku, pelerínu, která se při rychlejší chůzi vzdouvala jako plachta. Traduje se, že když se jednou snažil mladý student vyhnout učitelovu pohledu, dal mu to všímavý kantor najevo zvoláním: „Vidím Vás, plachto!“ Nechtěně tak přisoudil Šollemu nejen novou přezdívku mezi spolužáky, ale vnukl i podobu Jindřichova pozdějšího uměleckého jména.

 

 
Čer30

Rotmistr Josef Maňas, legionář

Email Tisk PDF

Josef Maňas se narodil 16. ledna 1897 v Kunovicích. Zde také chodil do obecné a měšťanské školy. Do I. světové války vstoupil jako voják 3. pěšího pluku rakousko-uherské armády. Infanterieregiment Erzherzog Karl Nr. 3 byl pěchotním plukem armády Rakousko-Uherska, který vznikl již v roce 1715 a byl tvořen 4 pěšími prapory.

 

 
Čer24

30. červen – 125. výročí narození Vladimíra Síse

Email Tisk PDF

Vladimir SisČeský novinář, publicista a spisovatel, účastník prvního i druhého odboje a jedna z obětí komunistického teroru. Psal zejména pro Národní listy, byl znalcem Balkánu a překládal z bulharštiny. Za druhé světové války byl zatčen gestapem a vězněn.

 
Více článků...
Strana 27 z 33

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624