Nacházíte se zde: Úvod
15.08.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Srp09

Tip na výlet – České Švýcarsko

Email Tisk PDF

Tentokrát jsme vyrazili do poetického kraje s rozmanitými skalními útvary a krásnými vyhlídkami, které jsou již stovky let vyhledávanými výletními cíli.

 
Čec25

Hrdinové spadnou z nebe

Email Tisk PDF

V sobotu 20. srpna 2016 si v Křivsoudově na Dnu české historie připomeneme 75. výročí zahájení výsadků příslušníků čs. zahraniční armády z Velké Británie do tehdejšího Protektorátu. Vrcholem bohatého programu bude také seskok parašutistů Armády České republiky z vrtulníku Mi-17.

 

 
Čec12

Pozvánka na Den české historie

Email Tisk PDF

Zveme vás na již třetí ročník Dne české historie - tentokrát na téma Hrdinové spadli z nebe.

Den bude věnován 75. výročí prvních výsadků parašutistů čs. zahraniční armády do Protektorátu.

 
Čec11

Frank Hall: Život jsem bral tak, že ať mi přinese do cesty cokoliv, já to zvládnu

Email Tisk PDF

Jsou nabídky, které se neodmítají. Když jsme Franku Hallovi psali o autogram a on nám poslal dopis, jak ho těší náš zájem a pokud bychom měli otázky k jeho účasti v bojích v Tichomoří, tak ať se klidně ptáme, nemohli jsme odmítnout. Přestože mu je 93, má stále čistou mysl, a tak nám mohl poskytnout informace přímo z bojové linie, které se po úmrtí všech veteránů budou již těžko shánět.

 

 
Čec04

Hrabyně – nový domov lidických dětí

Email Tisk PDF

Již více než pět let je v provozu nově otevřená expozice Národního památníku druhé světové války v Hrabyni. Nyní přibyl do expozice nový zajímavý artefakt - sádrový model sousoší lidických dětí.

 
Čer27

Monolog jedné porcelánové dýmky

Email Tisk PDF

Ležím si ve vitríně na poličce a s nostalgií vzpomínám na léta, kdy jsem poprvé spatřila světlo světa, na léta, kdy jsem ležela v krámě v Dalmácii, a na to, jak jsem padla do oka vojákovi, který si mě koupil.

 

 
Čer27

Bodák

Email Tisk PDF

Jeden z mých pradědů ze strany maminky byl Antonín Štěrba (­­­*12.6.1894 - †18. 2. 1967), který musel do 1. světové války nastoupit narukováním k 5. hulánskému pluku ve Stockreau v Rakousku. Z dějepisu vím, že současné české země byly tehdy součástí Rakouska.

 
Čer27

Dragounská šavle

Email Tisk PDF

Můj pradědeček Oldřich Mlček zdědil pro svém tatínkovi Antonínovi dragounskou šavli. Po jeho smrti mi ji moje prababička darovala. Zkoumali jsme vyryté znaky a texty na šavli, byly psány azbukou a některé znaky byly poškozené, nešly přečíst. Na internetu jsme šavli našli, je to důstojnická dragounská šavle z roku 1908. Kontaktovali jsme rodinu, zda o tom něco neví, ale nedozvěděli jsme se nic bližšího, protože všichni pamětníci jsou již po smrti.

 
Čer27

Můj pradědeček Jan Kohutič

Email Tisk PDF

Mého pradědečka jsem nikdy nepoznala – zemřel, když mé mamince bylo 10 let. A nebýt vyprávění mého dědečka, ani bych nevěděla, jak statečným člověkem pradědeček byl.

 
Čer17

Políček

Email Tisk PDF

„Bloody Czechs“ se ozvalo od vedlejšího stolu v jedné jihoanglické rozjařené hospodě. Možná, že to nebylo myšleno ve zlém. Inu hospoda. Možná, že naši chlapci měli větší úspěch u místních děvčat.  A tak Emil vstal, přistoupil k britskému Flight Seržantovi a jeho mohutně vypracovaná ruka spočinula na jeho tváři v podobě dvojitého políčku.

 
Více článků...
Strana 20 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!