Nacházíte se zde: Úvod
15.08.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Říj07

Jak stará je mikrovlnka?

Email Tisk PDF

Jméno experimentálního fyzika Augustina Žáčka je spojeno s vynálezem radaru i mikrovlnné trouby - vzpomínka na českého vědce a vynálezce při příležitosti jeho letošních životních výročí  - uplynulých 130 let od narození a 55 let od úmrtí.

 

 
Říj07

První protikuřácká kampaň se odehrála před 400 lety

Email Tisk PDF

 Již antičtí filozofové si nenechali ujít příležitost, aby si nepovzdychli, že není na světě tolik nového, jak to na první pohled vypadá: „Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem, a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči.“ Platí to také o dlouhém období boje s modrošedými obláčky tabákového dýmu. Dnes se k nekuřáctví hrdě hlásí velké množství lidí, avšak před 400 lety bylo kouření na prudkém vzestupu jako symbol něčeho nového a patřilo k normálním a oblíbeným zvyklostem života.

 

 
Říj07

Proč je nutný návrat k domovu?

Email Tisk PDF

Příliš mnoho lidí se dnes „osvobodilo“ z pout domova, zbavilo se zodpovědnosti za prostředí, které člověka zrodilo a vychovalo. Neukotveni se pohybují světem fyzicky nebo ve svých myslích, bez pevných vazeb k jiným, unikají přirozeným povinnostem ke svému rodu a kultuře předků, spoutáni jen svojí nicotou. Souboru takových „odloučenců“ je potom lhostejné v jakém stavu po sobě zanechají zemi.

Pokud je trvalost lidské populace v zorném poli lidského snažení, není možné zanedbat prostředí přirozeného života zajišťující reprodukci. Trvalý lidský rod vyžaduje domov – prostředí k dobrému životu, kolektiv ke spolupráci, štěstí a reprodukci.

 
Říj07

Kniha o tom, čeho se máme bát...

Email Tisk PDF

Číst obsáhlé knihy je v dnešní době obtížná věc; těžko si na dlouhý text uděláme čas, kromě toho je nad ním zpravidla třeba i přemýšlet, nechat jej na sebe působit. Je to ale pořád jedna z nejlepších věcí, k čemu volný čas využít. K jedné z nejočekávanějších knih letošního nakladatelského roku určitě patří Čtyřicet dnů od autora Franze Werfela, pražského rodáka, rakouského básníka, dramatika a spisovatele, člověka s dvojí religiózní tradicí a složitou lidskou i uměleckou cestou. Vydali ji nakladatelství Vyšehrad v překladu Hanuše Karlacha.

 
Říj07

Přežil Hitlerův hlavní technokrat druhou světovou válku?

Email Tisk PDF

Stále přetrvávající názor, že období druhé světové války je již zcela zdokumentováno a poznáno, je zřejmě mylný. Právě naopak jsou v její historii ještě stále bílá místa, která sice nejsou velká, ale zato významná. Patří k nim i kausa Dr. Ing. Hanse Kammlera, vysokoškolsky vzdělaného, extrémně pracovitého a pečlivého, ale na druhé straně chladného, bezohledného, vypočítavého člověka, o jehož drakonických opatřeních se raději mlčelo.

 
Zář05

Návrat k domovu

Email Tisk PDF

Co je to domov?
Domov je pocit, který nás provází celý život, pocit usazení na místě, pocit neurčitý, těžko vyjádřitelný a přece každému jasný. Je to hnízdo k výchově dětí. Domov je cosi zděděného po předcích, možná i zatěžujícího, a proto někdy odmítaného, jakási povinnost k rodičům a tradicím, pro vykořeněné lidi nepochopitelná. Domov dává i omezuje. Dává jistoty a omezuje povinnostmi. Domov nemusí být rodiště, i když takto je to přirozenější. Domov je prostředí, které člověk přijal za svoje.

 
Srp25

Den české historie 2016 se líbil

Email Tisk PDF

20. srpna 2016 proběhl v Křivsoudově III. ročník Dne české historie, tentokrát věnovaný 75. výročí prvních výsadků do Protektorátu Čechy a Morava. Akce se konala pod záštitou hejtmana Středočeského kraje ing. Miloše Petery, který přijel návštěvníky osobně pozdravit.  Nabitý celodenní program nenechal nikoho vydechnout a přinesl mnoho zajímavých zážitků.

 
Srp15

Hrdinové spadli z nebe

Email Tisk PDF

V letošním III. ročníku Dne české historie organizátoři připravili bohatý program. Již nyní se můžete těšit na spoustu historické techniky. Přijedou nejen automobiloví veteráni československé výroby, originální vojenský typ automobilu Hummer, samozřejmě džípy v amerických barvách, ale také pojízdná Tatra OT-810!

Pomyslnou třešinkou na dortu je seskok příslušníků AČR z vrtulníku Mi-17. Diváci budou mít možnost si tento stroj zblízka prohlédnout a popovídat si s výsadkáři. 

Ale nejen to - také spousta hudby, soutěží pro děti, módní okénko a další zábava čeká na návštěvníky tuto sobotu 20. srpna v Křivsoudově.

Srdečně zveme!

program DCH 2016 web

 
Srp09

Vzpomínka na Zborov

Email Tisk PDF

V záplavě open airů, festů a kdoví čeho všeho ještě úplně zaniklo výročí jedné události, která formovala naši novodobou historii.

 
Srp09

Tip na výlet - Česká Kamenice a okolí

Email Tisk PDF

Ideálním místem na krásný víkendový výlet je Česká Kamenice.

 
Více článků...
Strana 19 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!