Nacházíte se zde: Úvod
15.08.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Pro20

Četnický pes Alto opět na stopě

Email Tisk PDF

Volné pokračování úspěšné knihy Četnický pes Alto o četnickém služebním psu, německém ovčákovi jménem Alto, a jeho pánovi, četníku Rudolfu Votrubovi, přináší další tři desítky zajímavých a dosud literárně nezpracovaných případů, které tato nerozlučná dvojice řešila v obvodu četnické pátrací stanice v Nitře. Kniha je opět psána formou literatury faktu a obsahuje řadu unikátních obrazových příloh. Čtenáře Historického kaleidoskopu si dovoluji seznámit se třemi povídkami z uvedené knihy.

 
Pro20

ANTHROPOID, příběh československých vlastenců

Email Tisk PDF

Na pultech knihkupectví se před několika týdny objevila nová kniha Jaroslava  Čvančary –   Anthropoid, příběh československých vlastenců, kterou vydalo Centrum české historie.Je to Čvančarova nejnovější rozsáhlá kniha o československém odboji proti německé okupaci Československé republiky v letech 1938–1945.

 

 
Pro06

Pearl Harbor změnil válku evropskou na světovou

Email Tisk PDF

26. listopadu 1941, před 75 lety a několika dny,  vyplula flotila se šesti japonskými letadlovými loděmi pod velením admirála Naguma z domácího přístavu a začala plout směrem na Pearl Harbor. Přitom udržovala absolutní rádiové ticho. Překvapivý útok Japonců na americkou vojenskou základnu na Pearl Harboru se stal dalším z mezníků 2. světové války.

 
Lis29

Stále zvoníme

Email Tisk PDF

Letošní rok 2016 byl mimořádný tím, že se sváteční den 28. říjen slavil na dvou místech, na Pražském hradě a na Staroměstském náměstí. To, co bylo pro naše předky slavnostní událost vyplněná vzpomínkami na oběti 1. světové války, jsme během několika dnů neskutečně zdeformovali. A to vše proč? Pro politické zviditelnění nebo pro boj za svou pravdu. Bohužel.

 

 
Lis29

50 let od velké havárie

Email Tisk PDF

24. listopadu vzlétl z bratislavského letiště letoun Iljušin Il-18B, nasazený na let  LZ101 bulharsko-sovětské společnosti TABSO (dnešní Balkan Bulgarian Airlines), který tam neplánovaně přistál kvůli povětrnostním podmínkám.  Letadlo mělo trasu Sofie-Budapešť-Praha-Berlín. Krátce po půl páté havarovalo 8 km od letiště na Sakrakopci v Malých Karpatech v bratislavské čtvrti Rača. Nehodu z 82 cestujících nikdo nepřežil.

 
Lis29

Svéhlavá spisovatelka

Email Tisk PDF

Velmi časně následujícího dne zastihl pan okresní starosta svou slečnu dceru, jak se chystá jeti na louku pro seno, ale nejela snad na žebřinovém voze, nýbrž dala se od čeledína vyzdvihnouti na podsedního koně před vozem a sedíc na něm po mužsku volala hlasitě přes celý dvůr: "Dobré jitro, tatínku! Musíme pro seno, šafář povídá, že před polednem ještě bouřka nepřijde. Budu pomáhati, naložíme vysoký vrch na voze!" Bujné dětinství dceřino dnes nepůsobilo otci tak nezkaleného potěšení jako jindy; mimovolně si vzpomínal na včerejší hovor. Věru, jeho Zdenka vypadala v tu chvíli málo žensky, spíše se podobajíc zdivočilému klučinovi. Nohy jí visely po obou stranách koňova těla pod krátkými, sezením ještě vzhůru povytaženými sukněmi a klátily se v nemotorných svých botkách i strakatých punčochách tak, že věru podívání na ni pěkné nebylo.

 
Lis28

Alice Masaryková – žena 20. století

Email Tisk PDF

29. listopadu si připomeneme 50 let od úmrtí PhDr. Alice Masarykové, sociální pracovnice, zakladatelky a první předsedkyně Československého červeného kříže, jedné z nejvýznamnějších žen české historie 20. století.

 
Lis25

Jediný československý maršál Karel Janoušek

Email Tisk PDF

Osobnost armádního generála a britského Air Marshala RNDr. Karla Janouška zůstávaly dlouhou dobu ve vynuceném zapomnění nebo byly vystaveny dobově podmíněnému – a tím i zkreslenému – výkladu. Proto bohatě vypravená publikace o této výjimečné postavě našich novodobých dějin autora Jiřího Rajlicha, vydaná v nakladatelství JOTA, skvěle vyplňuje další bílá místa v paměti novodobé české vojenské historie.

 
Lis24

Migrace v minulosti a dnes

Email Tisk PDF

Je pravda, že bychom se normálního mírového života nemuseli obávat, hospodářské prognózy jsou dobré, ale bude svět ještě takový, jaký byl posledních 25 let?  Po dlouhé době Evropu zasáhly důsledky válek ve světě, na které jsme dosud pohlíželi jako na příběhy, které se nás netýkají. Vždy si vzpomenu na knihu Jana Bati Nové knížectví, ve které uvádí, jak se Brazilci zpočátku dívali na zpravodajství z války v Evropě a říkali: „Ti filmaři v Hollywoodu si taková zvěrstva vymýšlet nemusí, méně vraždění by stačilo,“ a to tak dlouho, než je zaplavily vlny uprchlíků.

 
Lis24

Tip na výlet - Miletín a Jilemnice

Email Tisk PDF

Letošní babí léto nám dalo příležitost k hezkému výletu, který začal v Miletíně, pokračoval v Lázních Bělohrad a skončil v Jilemnici.

 
Více článků...
Strana 17 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!