Nacházíte se zde: Úvod
15.08.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Led18

Za starými biografy a hravým Hurvínkem

Email Tisk PDF

Muzeum hl. m. Prahy připravilo na zimní období ve své hlavní budově dvě výstavy, jejichž téma určitě potěší celou rodinu. A tak se dospělí mohou těšit na výpravu do světa starých pražských kin a děti na loutky Spejbla, Hurvínka, Máničky i paní Kateřiny, s nimiž si mohou zahrát i malé divadlo.

 
Led16

Dvě pohlednice z Džalálábádu

Email Tisk PDF

Pohlednice první

Dnes je 1. května 1961. Od začátku šedesátých let žijí a pracují v Afghánistánu, v hornaté zemi pod Hindúkušem, jejíž rozloha je pětkrát větší než naše republika, desítky československých občanů. Afghánistán bývá někdy (snad pro krásná pohoří a zelená údolí) nazýván „Švýcarskem Asie“ a (častěji) srdcem největšího kontinentu naší planety.

 
Led16

Kostel Povýšení svatého Kříže

Email Tisk PDF

 Římskokatolickému kostelu Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší, který je postaven v novorenesančním slohu, předcházel mnohem starší dřevěný kostelík Povýšení svatého Kříže z roku 1587, který byl pro svůj zchátralý stav roku 1897 stržen. Počátky zaniklého kostela v Bystřici jsou spojeny s rokem 1584, který je uveden na dodnes zachovaném zvonu. Tehdy byla místními evangelíky postavena na bystřickém hřbitově zvonice, v níž byl výše zmiňovaný zvon zavěšen. Samotný kostel byl postaven o tři roky později.

 
Led13

Dva vědci ve stínu zapomnění: Swedenborg a Cockelerll

Email Tisk PDF

Jsou osobnosti lidských dějin, které se těší trvalému zájmu veřejnosti, přestože jejich přínos rozvoji lidstva je přinejmenším sporný, a jsou i tací, kteří stojí zcela mimo centrum zájmu laiků i odborníků, a přece z jejich přínosů čerpáme dodnes. Platí to také o dvou hlavních protagonistech našeho vyprávění z historie vědy a techniky z doby dávno minulé i téměř současné. Vždyť první plán na sestrojení vznášedla vzniknul již před 300 lety.

 
Led13

Zlatá éra pro doktory

Email Tisk PDF

S platy lékařů za poskytnutou zdravotní péči jsou problémy odjakživa. Dokládá to i malý exkurs do postavení a příjmů lékařů v 18. století.

 
Led09

Most císaře Františka Josefa

Email Tisk PDF

Nedaleko Prahy silniční dopravě opět slouží most pojmenovaný po císaři pánu.

 
Led05

První sjezdovka v českých zemích

Email Tisk PDF

Vznikla před 130 lety, a to hned na Václaváku. Od sochy sv. Václava na Můstek – to by byla jízda! Zdá se vám, že tohle nejznámější pražské náměstí má malý sklon na lyžování? Prvním českým lyžařům to nevadilo, když se vydali v noci z 5. na 6. ledna roku 1887 právě sem a sjeli od Václava dolů. Naopak, byli nadšení, že objevili nový zajímavý sport.

 
Led04

Tomáš Löwenstein-Lom

Email Tisk PDF

Tomáš Löwenstein (nar. v r. 1924) je jedním z posledních žijících příslušníků RAF. O jeho existenci jsem neměl ani ponětí, protože se na veřejných akcích s ostatními příslušníky neobjevoval ani po sametové revoluci a dobrovolně zůstal v anonymitě. Až kamarád Luboš Novák mě s ním zkontaktoval, a díky tomu jsme získali zajímavé vyprávění o jeho válečném působení.

 
Pro29

Stopy vedou do Nehvizd

Email Tisk PDF

Je 29. prosinec 2016, 03.20 hodin. Stojím na zmrzlém poli pod čistou hvězdnou oblohou. Jen měsíc dnes dospěl do cyklu, v němž čeká na své znovuzrození. V ruce svírám nábojnici s trochou zmrzlé české země. Cítím v ruce ten kov a zem, která se mi drolí v rukách a barví dlaň do hněda. „To je Gabčíkova nábojnice,“ zní mi v hlavě hlas  iniciátora a neformálního vedoucího naší malé výpravy badatele Jaroslava Čvančary. Podivuji se, kde se tu vzala, když od doby, kdy dva stateční vojáci čs. zahraniční armády seskočili z Halifaxu na pole nedaleko obce Nehvizdy, uplynulo již 75 let a zem více než stokrát převrátila orba…

 
Pro28

1941–2016

Email Tisk PDF

Sedmdesát pět let dělí tyto letopočty. Tři čtvrtě století, během něhož se v naší zemi vystřídaly čtyři režimy – protektorát nacistické III. říše, krátkodobě obnovená demokracie poválečné Republiky československé, komunistická totalita, která převzala moc v roce 1948, a konečně demokracie, jejíž nástup datujeme od 17. listopadu 1989.

 

 
Více článků...
Strana 16 z 38

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!