Nacházíte se zde: Úvod
21.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

banner DCH 2017 900x200 web

Aktuální téma

Lis24

Migrace v minulosti a dnes

Email Tisk PDF

Je pravda, že bychom se normálního mírového života nemuseli obávat, hospodářské prognózy jsou dobré, ale bude svět ještě takový, jaký byl posledních 25 let?  Po dlouhé době Evropu zasáhly důsledky válek ve světě, na které jsme dosud pohlíželi jako na příběhy, které se nás netýkají. Vždy si vzpomenu na knihu Jana Bati Nové knížectví, ve které uvádí, jak se Brazilci zpočátku dívali na zpravodajství z války v Evropě a říkali: „Ti filmaři v Hollywoodu si taková zvěrstva vymýšlet nemusí, méně vraždění by stačilo,“ a to tak dlouho, než je zaplavily vlny uprchlíků.

 
Lis24

Tip na výlet

Email Tisk PDF

Letošní babí léto nám dalo příležitost k hezkému výletu, který začal v Miletíně, pokračoval v Lázních Bělohrad a skončil v Jilemnici.

 
Lis24

Vojenské manévry v jižních Čechách před padesáti roky

Email Tisk PDF

Neděle 25. září 1966 byla dnem, kdy České Budějovice s okolím zažily mimořádnou událost. Na tehdejším Náměstí 1. máje (dnešním Senovážném) a v přilehlých ulicích se konala závěrečná přehlídka vojsk pěti členských států Varšavské smlouvy (VS) – spojenecké cvičení Vltava. Do tohoto roku nebyly nikdy na našem území tak rozsáhlé manévry s účastí jednotek dalších států (Sovětského svazu-SSSR, Německé demokratické republiky-NDR, Maďarské lidové republiky-MLR).

 

 
Lis15

Pocta hrdinům

Email Tisk PDF

V Den válečných veteránů se letos na pozvání Centra české historie sešli váleční veteráni, jejich příbuzní, přátelé, pamětníci a příznivci české historie v Divadle U Hasičů, aby vzdali poctu těm, kteří bojovali za naši svobodu ve světových i lokálních válkách 20. století.

 
Říj25

Jaroslav Čvančara: Anthropoid - příběh československých vlastenců

Email Tisk PDF

Kniha je věnována významnému činu výsadku Anthropoid, který ve složení Jan Kubiš a Josef Gabčík seskočil na území Protektorátu Čechy a Morava v noci na 29. 12. 1941 a v květnu 192 uskutečnil nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 
Říj25

Oldřich Doubek, Miroslav Jindra: Ikarové bez legend a bájí

Email Tisk PDF

Velký příběh o létání a dosud neznámé poválečné historii letectví ve světle archivu StB.

 
Říj25

Jindra Svitáková: Jitka Zelenohorská – Ujel mi vlak

Email Tisk PDF

Životní příběh populární herečky 60. let Jitky Zelenohorské, jejíž nezapomenutelné role ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a další patří ke zlatému fondu české kinematografie.

 
Říj25

Vlastimil Podracký: Návrat k domovu – řešení pro Evropu

Email Tisk PDF

Velmi zajímavá kniha s podtitulem Návrat k rodině, k občanské společnosti, k obci, k národu a ke státu. Autor rozbírá téma, zda je v současné společnosti důležité mít domov a proč. Je důležitější jednotlivec nebo společnost? Autor touto knihou odpovídá, proč je nejdůležitější lidský rod a jeho fyzické i kulturní zachování. 

   
Říj20

23. Czech International Air Fest 2016

Email Tisk PDF

První zářiový víkend hostil Hradec Králové mezinárodní leteckou přehlídku CIAF. Bohatý program začínal v 11. hodin dopoledne, kdy přijíždíme i my. Dlouho hledáme tiskové středisko a jsme odbaveni v okamžiku, kdy se na obloze objevují první padáky paravýsadku.

 

 
Více článků...
Strana 10 z 30

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624