Nacházíte se zde: Úvod
17.10.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Aktuální téma

Led04

Tomáš Löwenstein-Lom

Email Tisk PDF

Tomáš Löwenstein (nar. v r. 1924) je jedním z posledních žijících příslušníků RAF. O jeho existenci jsem neměl ani ponětí, protože se na veřejných akcích s ostatními příslušníky neobjevoval ani po sametové revoluci a dobrovolně zůstal v anonymitě. Až kamarád Luboš Novák mě s ním zkontaktoval, a díky tomu jsme získali zajímavé vyprávění o jeho válečném působení.

 
Pro29

Stopy vedou do Nehvizd

Email Tisk PDF

Je 29. prosinec 2016, 03.20 hodin. Stojím na zmrzlém poli pod čistou hvězdnou oblohou. Jen měsíc dnes dospěl do cyklu, v němž čeká na své znovuzrození. V ruce svírám nábojnici s trochou zmrzlé české země. Cítím v ruce ten kov a zem, která se mi drolí v rukách a barví dlaň do hněda. „To je Gabčíkova nábojnice,“ zní mi v hlavě hlas  iniciátora a neformálního vedoucího naší malé výpravy badatele Jaroslava Čvančary. Podivuji se, kde se tu vzala, když od doby, kdy dva stateční vojáci čs. zahraniční armády seskočili z Halifaxu na pole nedaleko obce Nehvizdy, uplynulo již 75 let a zem více než stokrát převrátila orba…

 
Pro28

1941–2016

Email Tisk PDF

Sedmdesát pět let dělí tyto letopočty. Tři čtvrtě století, během něhož se v naší zemi vystřídaly čtyři režimy – protektorát nacistické III. říše, krátkodobě obnovená demokracie poválečné Republiky československé, komunistická totalita, která převzala moc v roce 1948, a konečně demokracie, jejíž nástup datujeme od 17. listopadu 1989.

 

 
Pro20

Četnický pes Alto opět na stopě

Email Tisk PDF

Volné pokračování úspěšné knihy Četnický pes Alto o četnickém služebním psu, německém ovčákovi jménem Alto, a jeho pánovi, četníku Rudolfu Votrubovi, přináší další tři desítky zajímavých a dosud literárně nezpracovaných případů, které tato nerozlučná dvojice řešila v obvodu četnické pátrací stanice v Nitře. Kniha je opět psána formou literatury faktu a obsahuje řadu unikátních obrazových příloh. Čtenáře Historického kaleidoskopu si dovoluji seznámit se třemi povídkami z uvedené knihy.

 
Pro20

ANTHROPOID, příběh československých vlastenců

Email Tisk PDF

Na pultech knihkupectví se před několika týdny objevila nová kniha Jaroslava  Čvančary –   Anthropoid, příběh československých vlastenců, kterou vydalo Centrum české historie.Je to Čvančarova nejnovější rozsáhlá kniha o československém odboji proti německé okupaci Československé republiky v letech 1938–1945.

 

 
Pro06

Pearl Harbor změnil válku evropskou na světovou

Email Tisk PDF

26. listopadu 1941, před 75 lety a několika dny,  vyplula flotila se šesti japonskými letadlovými loděmi pod velením admirála Naguma z domácího přístavu a začala plout směrem na Pearl Harbor. Přitom udržovala absolutní rádiové ticho. Překvapivý útok Japonců na americkou vojenskou základnu na Pearl Harboru se stal dalším z mezníků 2. světové války.

 
Lis29

Stále zvoníme

Email Tisk PDF

Letošní rok 2016 byl mimořádný tím, že se sváteční den 28. říjen slavil na dvou místech, na Pražském hradě a na Staroměstském náměstí. To, co bylo pro naše předky slavnostní událost vyplněná vzpomínkami na oběti 1. světové války, jsme během několika dnů neskutečně zdeformovali. A to vše proč? Pro politické zviditelnění nebo pro boj za svou pravdu. Bohužel.

 

 
Lis29

50 let od velké havárie

Email Tisk PDF

24. listopadu vzlétl z bratislavského letiště letoun Iljušin Il-18B, nasazený na let  LZ101 bulharsko-sovětské společnosti TABSO (dnešní Balkan Bulgarian Airlines), který tam neplánovaně přistál kvůli povětrnostním podmínkám.  Letadlo mělo trasu Sofie-Budapešť-Praha-Berlín. Krátce po půl páté havarovalo 8 km od letiště na Sakrakopci v Malých Karpatech v bratislavské čtvrti Rača. Nehodu z 82 cestujících nikdo nepřežil.

 
Lis29

Svéhlavá spisovatelka

Email Tisk PDF

Velmi časně následujícího dne zastihl pan okresní starosta svou slečnu dceru, jak se chystá jeti na louku pro seno, ale nejela snad na žebřinovém voze, nýbrž dala se od čeledína vyzdvihnouti na podsedního koně před vozem a sedíc na něm po mužsku volala hlasitě přes celý dvůr: "Dobré jitro, tatínku! Musíme pro seno, šafář povídá, že před polednem ještě bouřka nepřijde. Budu pomáhati, naložíme vysoký vrch na voze!" Bujné dětinství dceřino dnes nepůsobilo otci tak nezkaleného potěšení jako jindy; mimovolně si vzpomínal na včerejší hovor. Věru, jeho Zdenka vypadala v tu chvíli málo žensky, spíše se podobajíc zdivočilému klučinovi. Nohy jí visely po obou stranách koňova těla pod krátkými, sezením ještě vzhůru povytaženými sukněmi a klátily se v nemotorných svých botkách i strakatých punčochách tak, že věru podívání na ni pěkné nebylo.

 
Lis28

Alice Masaryková – žena 20. století

Email Tisk PDF

29. listopadu si připomeneme 50 let od úmrtí PhDr. Alice Masarykové, sociální pracovnice, zakladatelky a první předsedkyně Československého červeného kříže, jedné z nejvýznamnějších žen české historie 20. století.

 
Více článků...
Strana 10 z 31

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 mak tlacitko

 Vlčí máky zakoupíte u našich smluvních prodejců nebo v e-shopu Česká trikolora.cz

 

Akce

symb11

 

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624