Nacházíte se zde: Úvod - Události - Rytíři nebes nad Pardubicemi
27.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Rytíři nebes nad Pardubicemi

Email Tisk PDF

První červnový víkend patří v Pardubicích už tradičně Aviatické pouti a ani letos tomu nebylo jinak. Jsou věci mezi nebem a zemí, které pořadatelé neovlivní. Proto ani letos, stejně jako loni, nakonec nepřiletěla hlavní atrakce. Ale i tak se bylo na slunečné obloze na co dívat.

Ať již to bylo Flying Bulls Duo, tmavomodrý námořní Corsair F4U, Spitfire či Avia B-534. Velmi impozantní byl majestátný let stříbrné DC 68 v barvách Red Bullu. l. světovou válku oživily letecké souboje letounů Fokker a Sopwith, při kterých si člověk uvědomil, že více než technika hrálo hlavní roli umění pilota. Válku ve Vietnamu připomnělo vystoupení vrtulníku Cobra. Ostatně vrtulníků létalo nad Pardubicemi celý den dost a dost, protože díky hezkému počasí se na vyhlídkové lety ve strojích Bell a Robinson stály fronty. Pozoruhodná byla i ukázka záchrany pilota pomocí vrtulníků Mi-171Š. Kdo fandí moderním strojům, ten jistě pookřál při přeletu letounu Grippen, do jehož kokpitu se po přistání mohl vyzkoušet posadit. Jak náročné musí být létání v sestavách návštěvníkům předvedla skupina letounů Z 50 LX.

Mezi čestnými hosty byl i jeden z posledních žijících veteránů RAF, Emil Boček, který s ostatními vzpomněl stého výročí narození svého spolubojovníka Aloise Šišky. V letošním roce by se dožilo sta let celkem 71 pilotů sloužících za druhé světové války v britském Královském letectvu. Čas je neúprosný……

 

Text a foto: Eva Csölleová a Vítek Formánek

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!