Nacházíte se zde: Úvod - Události - Den české historie 2016 se líbil
28.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Den české historie 2016 se líbil

Email Tisk PDF

20. srpna 2016 proběhl v Křivsoudově III. ročník Dne české historie, tentokrát věnovaný 75. výročí prvních výsadků do Protektorátu Čechy a Morava. Akce se konala pod záštitou hejtmana Středočeského kraje ing. Miloše Petery, který přijel návštěvníky osobně pozdravit.  Nabitý celodenní program nenechal nikoho vydechnout a přinesl mnoho zajímavých zážitků.

Centrum české historie pořádalo letošní ročník v úzké spolupráci s SDH Křivsoudov a vedením městyse Křivsoudov, což se ukázalo jako ideální spojení, díky němuž byl celý den perfektně zorganizován a zajištěn.

Se zajímavou historickou technikou a ukázkami přijely kluby KVH CARNIVORA Benešov, KVHT Pardubice, KVH Tommy, z.s., Klub Jeep USA, KVH Dálkovice a VCK Lhota Bubeneč.

Na nádvoří sokolovny, v sokolovně i v jejím okolí probíhaly programy, byla vystavena vojenská i civilní historická technika a na své si přišly i děti. K zajímavým bodům programu patřilo například předvedení zbraní, které používali čs. zahraniční vojáci při výcviku ve Velké Británii, ukázka výzbroje a výstroje čs. vojáků v období II. světové války, bojová ukázka, která předvedla střet německých vojáků s britskými jednotkami SAS ve Francii v r. 1944, ale také vojenský tábor, ukázka ošetření raněných a představení bojových vozů, včetně automobilu Hummer. Přijel dokonce i OT-64 (Skot), takže dospělí i děti měli dostatek možností si vše zblízka prohlédnout a doslova prolézt.

Vrcholem programu byl výsadek příslušníků Armády České republiky z vrtulníku Mi-17, na který čekaly tisíce nadšených příznivců. Ti měli také možnost si vrtulník podrobně prohlédnout a posadit se do křesla pilota, což byl pro mnoho návštěvníků všech věkových kategorií ojedinělý zážitek.

K tématu letošního Dne české historie se vztahovala i výstava, zapůjčená Památníkem Lidice, s názvem České stopy ve Skotsku, představující výcvik čs. vojáků určených k výsadkům do protektorátu. Se stopami, které zanechali parašutisté v Ležákách, seznámila účastníky Jarmila Doležalová, jejíž maminka přežila vypálení obce. Představil se také Památník Lidice.

Našla se chvilka pro retro módu, v níž si mohly dámy vyzkoušet módní styl 40. a 50. let, děti si užily soutěží v malování, ve střelbě a hodu granátem.

Velký potlesk si za své vystoupení v průběhu dne vysloužili jak dudácký band The Rebel Pipers, který uvedl celý program a přivedl do areálu vlajkonoše s čestnými prapory, tak kapela Taxmeni, která svým vystoupením celý den uzavřela. Po odnesení praporů hrála již tradičně píseň Neberte nám naši víru, která zněla celý areálem jako věčně platné poselství.

Den české historie 2016 skončil, aby brzy začaly přípravy Dne české historie 2017.

Centrum české historie děkuje všem, kteří se zasloužili o jeho zdárný průběh, a to zejména: SDH Křivsoudov v čele s manželi Vackovými, starostovi Janu Červenému a zastupitelstvu městysu Křivsoudov, Vlastislavu Krillovi za zorganizování dopravy na prostor doskoku výsadkářů a zpět do areálu, Petru Veselkovi za zapůjčení reklamních tabulí, dobrovolníkům Centra, kteří pomáhali s organizací dne – Jiřímu Novému, Zuzaně Kuchejdové, Petru Říhovi,Martinu Poštovi a Petře Matouškové a klubům, souborům a kapelám, které se podílely na realizaci programu. Velmi děkujeme také Armádě České republiky, specialistům záchranné a výsadkové služby 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Poděkování patří mediálním partnerům, zejména Country Radiu a týdeníku Jiskra.

Nakonec, ale nejvíce, děkuje organizátor sponzorům, kteří akci podpořili finančně, protože bez jejich přispění by nebylo možné ji uskutečnit. Jsou to: Středočeský kraj, města Benešov,  Vlašim, Kouřim, Neveklov, městys Křivsoudov, Čechtice, Sellier & Bellot, a.s., Zámecká výrobna uzenin, Jatka Jeníkov, Pivovar Hubertus Kácov, Pivovar Ferdinand, rodinná farma Děkanovský, Stejkr a Rabbit.

Jindra Svitáková, foto Martin Pošta


 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!