Nacházíte se zde: Úvod - Události
18.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

Zborov 1917 - význam bitvy

Email Tisk PDF

Na letošní rok připadlo již 90. výročí památné bitvy čs. legionářů u Zborova 2. července 1917. Bitvy, ve které příslušníci tehdejší Československé střelecké brigády zvítězili při útoku na silnějšího, připraveného a mnohem lépe vyzbrojeného protivníka, který své pozice považoval za nedobytné.

 

Penza 1918

Email Tisk PDF

Po květnovém incidentu v Čeljabinsku a přepadech československých částí bez předchozího vyhlášení nepřátelství v Marianovce, Zlatoustu a Irkutsku již byly Čechoslovákům úmysly sovětské vlády jasné.

 

Od Čeljabinsku k válce

Email Tisk PDF

Po incidentu v Čeljabinsku a přepadení částí 6. střeleckého pluku Hanáckého bolševiky u Marianovky koncem května 1918 došlo i následně k dalším přepadením československých částí.

 

Atentát

Email Tisk PDF

Před 65 lety připravila a uskutečnila skupina mladých mužů, příslušníků československých paradesantních skupin vycvičených ve Velké Británii, ve spolupráci s příslušníky domácího odboje čin, který svým věhlasem daleko přesáhl hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava – vojenskou likvidaci zastupujícího říšského protektora, generála policie a SS, třetího muže Velkoněmecké říše Reinharda Heydricha.

 

Čeljabinský incident 1918

Email Tisk PDF

 Po úspěšném stažení jednotek Československého armádního sboru z Ukrajiny na východ po březnové bitvě u Bachmače, kdy se úspěšně podařilo zachránit sbor před zničením německou armádou, naráželi Čechoslováci hned z počátku na nedůvěru tamních sovětů.

 

Bachmač 1918

Email Tisk PDF

V březnu 1918 se během zahájené operace k evakuaci z Ukrajiny do Vladivostoku, po ústupu od Kyjeva, přiblížily jednotky legionářského Československého armádního sboru k železničnímu uzlu Bachmač (asi 170 km severovýchodně od Kyjeva). Odtud sbor plánoval rychlý přesun po železnici na východ, přes celé Rusko, až do přístavu Vladivostok na Dálném východě.

 

Kyjev 1918

Email Tisk PDF

Po známé bitvě u Zborova v červenci 1917 a následných červencových bojích tzv. Tarnopolského ústupu, který též proslavil čs. vojáky, měla Československá střelecká brigáda citelné ztráty. Po přestálých bojích, v nichž se plně osvědčila, byla přesunuta do oblasti Volyně, kde žila silná česká komunita, k odpočinku a doplnění stavů. 

 
Strana 9 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!