Nacházíte se zde: Úvod - Události
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

90 let první československé ústavy

Email Tisk PDF

Pomineme-li snahy o různá ústavní narovnání v době Rakousko-Uherska, jejichž cílem bylo spíše než je realizovat zabránit vzpurným národům, aby se vzpíraly přespříliš, budeme datovat vznik naší první ústavy do roku 1920. Tehdy, přesněji 29. února před devadesáti lety, byla po mnohahodinovém jednání parlamentem přijata Ústavní listina Československé republiky.

 

20 let od pádu železné opony

Email Tisk PDF

Po únoru 1948 byla státní hranice zajištěna pouze hlídkami a bylo možné ji pěšky překonat. Ve snaze zamezit emigraci začaly vznikat na hranici s Rakouskem a SRN zátarasy, jejichž podoba se v průběhu doby měnila. Přinášíme vám několik zajímavých informací a dva příběhy, které se skutečně odehrály. 

 

Bezenčuk 1918

Email Tisk PDF

V průběhu bojových operací většiny jednotek Penzenské skupiny (jedna z rozdělených částí Čs. armádního sboru, velitel skupiny poručík Čeček) u Lipjag a následně Samary, počátkem června 1918, probíhaly zároveň krycí boje části jednotek skupiny u Bezenčuku.

 

 

Okupace 1939

Email Tisk PDF

Dne 1. října 1938 vstoupila německá vojska bez boje do Sudet. Vojenské ohrožení však nijak nepolevilo, spíše naopak. Již 21. října 1938 schválil Adolf Hitler příští úkoly německé branné moci, které počítaly s likvidací zbytku Československa. Cílem mělo být rychlé obsazení Čech a Moravy a odříznutí Slovenska. Necelých šest měsíců zbývalo do dne, kdy nad Pražským hradem zavlála vlajka s hákovým křížem. Následovalo šest let teroru, který neměl v dějinách českého státu obdoby. Připomeňme si pouze základní fakta a několik aktérů, na víc prostor časopisu nestačí. Mějme však na paměti, že okupace naprosto změnila životy milionů. Jejich tragédie ať zůstanou navždy mementem pro všechny.

 

Parabrigáda na pomoc SNP

Email Tisk PDF

Ačkoli od vzniku 2. čs. samostatné parabrigády uplynulo letos 70 let, objevují se v tisku i na internetu i značně zkreslené údaje. Obecně vešlo ve známost, že v čs. parabrigádě byly ženy. Občas se objeví snímek pěkných mladých žen s padáky na zádech a samopaly PPŠ-41 na boku, které propagačně fotografoval v Jefremově počátkem dubna 1944 sovětský kpt. M. M. Glider. Víme však více o těchto ženách? V letech 1998–2002 jsem pátral po jejich osudech  a v následujících řádcích seznamuji čtenáře stručně s touto tematikou.

 

Mobilizace 1938 – ubráníme se?

Email Tisk PDF

Všeobecná mobilizace byla vyhlášena 23. září 1938 a v tento den vstoupila republika Československá do branné pohotovosti.

 

Revoluční týden na české vesnici

Email Tisk PDF

První květnové dny roku 1945 s sebou přinášely mimořádné události. Již několik měsíců vál svobodný vítr od západu i východu, jak se blížila spojenecká vojska i ruské tanky. V Protektorátu probíhaly boje i v době, kdy už se v okolních zemích slavila svoboda. Ostatně, právě zde padly poslední výstřely 2. světové války, a bylo tomu tak až 11. května.

 

Samara 1918

Email Tisk PDF

Po drtivém vítězství u Lipjag nad přesilou sovětské armády, 4. 6. 1918, stála čs. legionářům tzv. Penzenské skupiny poručíka Čečka v cestě na východ dále Samara. Ta byla centrem sovětského Povolžského okruhu  se silnou sovětskou posádkou a štábem (sovětský komisař Dolgušin).

 

Alexandrovský most 1918

Email Tisk PDF

Po propuknutí prudkých bojů mezi jednotkami legionářského Československého armádního sboru a sovětskou vládou v Rusku v květnu 1918, po tzv. Čeljabinském incidentu a zákeřných přepadech československých vlaků jednotkami bolševiků bez předchozího vyhlášení nepřátelství, byla situace sboru o to složitější, že jeho jednotky bojovaly s přesilou nepřítele v několika izolovaných skupinách, vzdálených po transsibiřské magistrále daleko od sebe.

 

Zborov 1917 - chronologie bitvy

Email Tisk PDF

1.července 1917. „Drahá, zlatá mamičko! Jsem český voják, revolucionář. Je nás celý pluk. Zítra, brzo zrána udeříme na vojska proradného císaře, probijeme se k Vám na Moravu, do Čech a přineseme Vám svobodu. My zvítězíme!

 
Strana 8 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!