Nacházíte se zde: Úvod - Události
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

Puč 22. září 1938 v Třemešné ve Slezsku

Email Tisk PDF

Dne 22. září 1938 asi o 13. hodině přijel do Třemešné tehdejší poslanec strany SdP Karl Werner, pozdější Kreisleiter NSDAP v okrese Krnov a vyhledal mě v bytě. Werner jednal se mnou a dal mi příkaz, že v 15 hodin tohoto dne bude provedeno spolehlivými členy strany SdP z Třemešné odzbrojení a převzetí státních úřadů v Třemešné, a to četnické stanice, poštovního úřadu a železniční stanice.

 

Pozvánka do KT Mauthausen

Email Tisk PDF

U příležitosti 72. výročí heydrichiády vás zveme k uctění památky obětí československých vlastenců, podporovatelů a příbuzných parašutistů operačních skupin ANTHROPOID, SILVER A, OUT DISTANCE a INTRANSITIVE, zavražděných ve dnech 24. 10. 1942, 26. 1. 1943 a 3. 2. 1944 v KT Mauthausen.

 

Sejdeme se v Denveru

Email Tisk PDF

Ústav pro studium totalitních režimů vás zve na prezentaci vzpomínkové knihy Františka Čvančary Sejdeme se v Denveru. Akce se koná 7. října 2014 od 17 hodin v budově ÚSTRu, Siwiecova 2, Praha 3 - Žižkov.

 

Pozvánka na pietní vzpomínku do Bartošovic

Email Tisk PDF

Východočeský klub celních veteránů Horní Lipka vás zve
v neděli 28. září 2014
do Bartošovic - Vrchní Orlice na pietní vzpomínku u pomníku dozorce Finanční stráže Josefa Navrátila.

VZpomínková akce proběhne od 11.15 u pomníku, od 12.00 se pak koná zádušní mše v kostele ve Vrchní Orlici za padlé příslušníky Finanční stráže. 

 

 

30. červenec - 595 let od první pražské defenestrace

Email Tisk PDF

230px-Liebscher Adolf - Svržení konšelů s Novoměstské radnice 30. července 1419Smrt Mistra Jana Husa v červenci 1415 měla být začátkem brzkého konce náboženského hnutí, které se podle odkazu svého kazatele dožadovalo rozsáhlé reformy církve. Paradoxně se však dění z jihoněmecké Kostnice, kde byl Mistr upálen, stalo jen motivem pro větší zájem o jeho učení. Následkem Husovy popravy bylo i vyvolávání lidových bouří, které později přerostly v patnáct let trvající válečný konflikt.

 

Nazdar po padesáti letech

Email Tisk PDF

 

logoSokol11-2007V únoru 1948 převzala Komunistická strana Československa politickou moc ve vládě, v červnu, po abdikaci Edvarda Beneše, nastoupil do funkce prezidenta republiky předseda KSČ Klement Gottwald. Od druhé poloviny června do počátku července se naskýtala nebývalá šance získat sympatie i zbytku stále nepřesvědčené veřejnosti. Všesokolský slet byl vítanou příležitostí ukázat před celým světem, že společnost lidí v Československu žije s novým politickým aparátem v dokonalé harmonii.

 

Vzpomínka na odhalení pomníku hrdinům od Zborova

Email Tisk PDF

Letošní rok vzpomínáme stého výročí založení první vojenské jednotky za první, tzv.Velké světové války. V září roku 1914 vznikla na základě výzvy českých krajanských spolků v Petrohradě, Moskvě a Kyjevě první vojenská skupina nazývaná Česká družina, která měla z počátku 720 mužů.

 

4. červenec – 225 let od prvního vydání Krameriusových c. k. pražských poštovských novin

Email Tisk PDF

 

220px-Krameriovy novinyK milníkům českého národně obrozeneckého procesu patří i událost z počátku července 1789, kdy Václav Matěj Kramerius vydal první číslo svých česky psaných novin. Po neshodách s vydavatelem Schönfeldských císařsko-královských pražských novin, které Kramerius redigoval, opustil redakci a rozhodl se vydávat vlastní, konkurenční periodikum.

 

 

Rytíři nebes nad Pardubicemi

Email Tisk PDF

První červnový víkend patří v Pardubicích už tradičně Aviatické pouti a ani letos tomu nebylo jinak. Jsou věci mezi nebem a zemí, které pořadatelé neovlivní. Proto ani letos, stejně jako loni, nakonec nepřiletěla hlavní atrakce. Ale i tak se bylo na slunečné obloze na co dívat.

Ať již to bylo Flying Bulls Duo, tmavomodrý námořní Corsair F4U, Spitfire či Avia B-534. Velmi impozantní byl majestátný let stříbrné DC 68 v barvách Red Bullu. l. světovou válku oživily letecké souboje letounů Fokker a Sopwith, při kterých si člověk uvědomil, že více než technika hrálo hlavní roli umění pilota. Válku ve Vietnamu připomnělo vystoupení vrtulníku Cobra. Ostatně vrtulníků létalo nad Pardubicemi celý den dost a dost, protože díky hezkému počasí se na vyhlídkové lety ve strojích Bell a Robinson stály fronty. Pozoruhodná byla i ukázka záchrany pilota pomocí vrtulníků Mi-171Š. Kdo fandí moderním strojům, ten jistě pookřál při přeletu letounu Grippen, do jehož kokpitu se po přistání mohl vyzkoušet posadit. Jak náročné musí být létání v sestavách návštěvníkům předvedla skupina letounů Z 50 LX.

 

Proč by Češi na mě stříleli?

Email Tisk PDF

Věta, kterou prý pronesl Reinhard Heydrich na otázku Hitlerova architekta Speera, proč jezdí v otevřeném voze, mohla být pronesena jinak či vůbec. Faktem je, že Heydrich v otevřeném automobilu jezdil a řídil ho jeho osobní strážce Klein. Zda se bál a pouze „provokoval“ či dokazoval druhým, že není čeho, už dnes není důležité. A určitě jím nejezdil v zimě, sněhu a plískanicích, které provázely počátek roku 1942.

Parašutisté přistáli na poli v neznámé krajině a ještě nad ránem 29. prosince 1941 netušili, že se ocitli o desítky kilometrů jinde a že je bude i se zraněnou Gabčíkovou nohou čekat putování za spolehlivými lidmi.

 
Strana 6 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!