Nacházíte se zde: Úvod - Události
23.01.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

Pozvánka do KT Mauthausen

Email Tisk PDF

U příležitosti 72. výročí heydrichiády vás zveme k uctění památky obětí československých vlastenců, podporovatelů a příbuzných parašutistů operačních skupin ANTHROPOID, SILVER A, OUT DISTANCE a INTRANSITIVE, zavražděných ve dnech 24. 10. 1942, 26. 1. 1943 a 3. 2. 1944 v KT Mauthausen.

 

Sejdeme se v Denveru

Email Tisk PDF

Ústav pro studium totalitních režimů vás zve na prezentaci vzpomínkové knihy Františka Čvančary Sejdeme se v Denveru. Akce se koná 7. října 2014 od 17 hodin v budově ÚSTRu, Siwiecova 2, Praha 3 - Žižkov.

 

Pozvánka na pietní vzpomínku do Bartošovic

Email Tisk PDF

Východočeský klub celních veteránů Horní Lipka vás zve
v neděli 28. září 2014
do Bartošovic - Vrchní Orlice na pietní vzpomínku u pomníku dozorce Finanční stráže Josefa Navrátila.

VZpomínková akce proběhne od 11.15 u pomníku, od 12.00 se pak koná zádušní mše v kostele ve Vrchní Orlici za padlé příslušníky Finanční stráže. 

 

 

30. červenec - 595 let od první pražské defenestrace

Email Tisk PDF

230px-Liebscher Adolf - Svržení konšelů s Novoměstské radnice 30. července 1419Smrt Mistra Jana Husa v červenci 1415 měla být začátkem brzkého konce náboženského hnutí, které se podle odkazu svého kazatele dožadovalo rozsáhlé reformy církve. Paradoxně se však dění z jihoněmecké Kostnice, kde byl Mistr upálen, stalo jen motivem pro větší zájem o jeho učení. Následkem Husovy popravy bylo i vyvolávání lidových bouří, které později přerostly v patnáct let trvající válečný konflikt.

 

Nazdar po padesáti letech

Email Tisk PDF

 

logoSokol11-2007V únoru 1948 převzala Komunistická strana Československa politickou moc ve vládě, v červnu, po abdikaci Edvarda Beneše, nastoupil do funkce prezidenta republiky předseda KSČ Klement Gottwald. Od druhé poloviny června do počátku července se naskýtala nebývalá šance získat sympatie i zbytku stále nepřesvědčené veřejnosti. Všesokolský slet byl vítanou příležitostí ukázat před celým světem, že společnost lidí v Československu žije s novým politickým aparátem v dokonalé harmonii.

 

Vzpomínka na odhalení pomníku hrdinům od Zborova

Email Tisk PDF

Letošní rok vzpomínáme stého výročí založení první vojenské jednotky za první, tzv.Velké světové války. V září roku 1914 vznikla na základě výzvy českých krajanských spolků v Petrohradě, Moskvě a Kyjevě první vojenská skupina nazývaná Česká družina, která měla z počátku 720 mužů.

 

4. červenec – 225 let od prvního vydání Krameriusových c. k. pražských poštovských novin

Email Tisk PDF

 

220px-Krameriovy novinyK milníkům českého národně obrozeneckého procesu patří i událost z počátku července 1789, kdy Václav Matěj Kramerius vydal první číslo svých česky psaných novin. Po neshodách s vydavatelem Schönfeldských císařsko-královských pražských novin, které Kramerius redigoval, opustil redakci a rozhodl se vydávat vlastní, konkurenční periodikum.

 

 

Rytíři nebes nad Pardubicemi

Email Tisk PDF

První červnový víkend patří v Pardubicích už tradičně Aviatické pouti a ani letos tomu nebylo jinak. Jsou věci mezi nebem a zemí, které pořadatelé neovlivní. Proto ani letos, stejně jako loni, nakonec nepřiletěla hlavní atrakce. Ale i tak se bylo na slunečné obloze na co dívat.

Ať již to bylo Flying Bulls Duo, tmavomodrý námořní Corsair F4U, Spitfire či Avia B-534. Velmi impozantní byl majestátný let stříbrné DC 68 v barvách Red Bullu. l. světovou válku oživily letecké souboje letounů Fokker a Sopwith, při kterých si člověk uvědomil, že více než technika hrálo hlavní roli umění pilota. Válku ve Vietnamu připomnělo vystoupení vrtulníku Cobra. Ostatně vrtulníků létalo nad Pardubicemi celý den dost a dost, protože díky hezkému počasí se na vyhlídkové lety ve strojích Bell a Robinson stály fronty. Pozoruhodná byla i ukázka záchrany pilota pomocí vrtulníků Mi-171Š. Kdo fandí moderním strojům, ten jistě pookřál při přeletu letounu Grippen, do jehož kokpitu se po přistání mohl vyzkoušet posadit. Jak náročné musí být létání v sestavách návštěvníkům předvedla skupina letounů Z 50 LX.

 

Proč by Češi na mě stříleli?

Email Tisk PDF

Věta, kterou prý pronesl Reinhard Heydrich na otázku Hitlerova architekta Speera, proč jezdí v otevřeném voze, mohla být pronesena jinak či vůbec. Faktem je, že Heydrich v otevřeném automobilu jezdil a řídil ho jeho osobní strážce Klein. Zda se bál a pouze „provokoval“ či dokazoval druhým, že není čeho, už dnes není důležité. A určitě jím nejezdil v zimě, sněhu a plískanicích, které provázely počátek roku 1942.

Parašutisté přistáli na poli v neznámé krajině a ještě nad ránem 29. prosince 1941 netušili, že se ocitli o desítky kilometrů jinde a že je bude i se zraněnou Gabčíkovou nohou čekat putování za spolehlivými lidmi.

 

72 let od lidické tragédie

Email Tisk PDF

„A raz a dva a kruh se úží

a škrtí tichou, spící ves,

jen starý pes se dívá do tmy

a zakopává o řetěz.“

Verše úvodní sloky básně Heinovské noci, ze stejnojmenné básnické sbírky Karla Šiktance, patří prvním hodinám vojenské akce, po které se na čas úplně zastavil život středočeských Lidic. Při pátrání po atentátnících na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se do rukou německého gestapa dostaly informace o domnělé podpoře, kterou obyvatelé obce poskytovali možným pachatelům. K vině za zamlčování okolností vedoucích k vyřešení případu, byly občanům přičteny i nálezy protistátních tiskovin, ilegální vysílačky, skladišť zbraní a munice. V době vyhlášeného stanného práva jistý ortel smrti. Ve skutečnosti jen smyšlená obvinění vedoucí k ospravedlnění celého zásahu, kryjící jedinou pravou příčinu. Msta za zabití vrcholného nacisty.

 
Strana 6 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624