Nacházíte se zde: Úvod - Události
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

Den české historie – Křivsoudov 2015

Email Tisk PDF

25. dubna letošního roku jsme otevřeli Dny české historie 2015 a připravili v Křivsoudově bohatý program.

Centrum české historie ve spolupráci s Anletem vzpomnělo na 70. výročí ukončení druhé světové války celodenním programem, který zakončil koncert Pocta padlým.

Padlé ve 2. světové válce jsme si připomínali i v průběhu programu, a to jak odhalením pamětní desky Boženě Vicherkové, tak akční ukázkou události, která se odehrála 8. května 1945 v nedalekých Čechticích.

Akce se konala pod záštitou hejtmana Středočeského kraje a za jeho podpory, pod záštitou senátora PČR a starosty Vlašimi Mgr. Luďka Jeništy a starosty městyse Křivsoudov Jana Červeného. Děkujeme za spolupráci a podporu a věříme, že všichni účastníci si odnesli zajímavé zážitky a cenné informace.

Události dne si připomeňme fotogalerií.

 

Texty: Jindra Svitáková, foto: Tristan Wannek a Jaroslav Houška

 

Výročí zřícení US bombardéru B-17 u Černíkovic 24. března 1945

Email Tisk PDF

Občané obce Černíkovice, okres Rychnov nad Kněžnou, nezapomínají na  událost z 24. března 1945, od které letos uběhlo 70 let.

 

Nové knihy k 70. výročí osvobození

Email Tisk PDF

V dalších dvou týdnech k vám zamíří dvě nové publikace známých autorů a badatelů - Jaroslava Čvančary a Libora Pařízka.

Je nám potěšením, že jedna z nich - US Mise Velichovky 1945 - se zároveň stala BONUSEM pro letošní předplatitele Historického kaleidoskopu. Pokud si předplatíte letošní ročník našeho časopisu, získáte tuto knihu jako dárek. Kniha bude rozeslána s dalším číslem časopisu po úhradě předplatného.

A nyní něco o obsahu publikací:

Libor Paříze: US Mise Velichovky 1945

Velichovky-obalAmerická mise do Velichovek byla významnou událostí posledních dnů války. Dohodly se na ní a provedly ji obě bojující strany po bezpodmínečné kapitulaci. Obě strany měly zásadní zájem na zachování životů svých vojáků. Američané po dohodě s Brity navrhli vyslat vojenskou misi, jež měla s polním maršálem Ferdinandem Schörnerem, velitelem armád  Mitte, projednat kapitulační podmínky a přesvědčit jej o nutnosti jejich dodržení. Německé vrchní velení ve Flensburgu souhlasilo s touto akcí a podle dohody určilo pro misi svého styčného důstojníka plk. Meyer-Detringa, přednostu plánovacího odboru OKW. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí německé strany bylo, aby co největší počet německých vojáků padl do zajetí americké armády. I když se nepodařilo zcela vyloučit následné bojové střety i po této misi, je jisté, že ustupující německé jednotky zanechaly těžké zbraně na místě, kde je zastihl rozkaz. Tím bylo nepochybně zamezeno dalším velkým a zcela zbytečným ztrátám. Autor tohoto textu se pokusil shrnout dosavadní poznatky o misi a doplnit je novými pohledy a autentickými fotografiemi.

 

 Jaroslav Čvančara: „Voláme všechny Čechy!“

Obalka A5 Volame vsechny Cechy RGBUnikátní obrazová kronika posledních dnů války v českých zemích od známého badatele a historika Jaroslava Čvančary.  Více než 200 fotografií, které dokumentují děje jara 1945, postup spojeneckých armád i Rudé armády. Ale především sleduje květnové povstání českého lidu, které vypuklo a bylo rychle potlačeno v Přerově 1. května, avšak ihned se začalo jako lavina šířit do dalších obcí a měst, až zachvátilo celý národ. Když Český rozhlas vysílal do éteru 5. května své volání o pomoc, byl již Hitler několik dnů mrtev a spojenci intenzívně jednali s německou armádou o kapitulaci. Přesto se ustupující německá vojska bránila se vší urputností a krutostí. Český národ za svou touhu po konečném osvobození od okupantů platil krvavou daň.

Již dnes můžete obojí objednat na www.eshop.anlet.cz

 

Seskok skupiny Platinum-Pewter

Email Tisk PDF

09-platinum

V noci z 16. na 17. února 1945 byla na území protektorátu vysazena skupina Platinum-Pewter. Stalo se tak poblíž Nasavrk u obce Javorné v Železných horách. Desant tvořili velitel kpt. Jaromír Nechanský, rtn. Jaroslav Pešán, radista rtn. Alois Vyhňák a radista čet. Jaroslav Klemeš. Úkolem výsadku byla zpravodajská činnost, zajištění příjmu dalších osob a výzbroje a udržování radiového spojení v prostoru Českomoravské vysočiny.

Seskok skupiny Platinum-Pewter byl dlouho před vysazením připravován v součinnosti s Radou tří a byl zajišťován skupinou Calcium, která byla vysazena v květnu 1944. Mezi tím vysílačka MILENA předala zpravodajskému odboru záchytné adresy rolníka Tichého na Tarabce a Ladislava Korábka v Hradišti u Nasavrk. Tyto adresy později skutečně použili. Vzhledem ke zpoždění jejich přijetí v den seskoku 17. 2. 1945 organizoval Tungsten (velitel kpt. Pernický) na ploše Rybník.

 

Zastavte tyrana!

Email Tisk PDF

Zahájení německého útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 znamenalo důležitý předěl v mezinárodněpolitických vztazích. Německo zvyšovalo svůj nátlak, vítězilo na všech frontách. Británie byla pod těžkými útoky německých letadel, počet obětí se stále zvyšoval. Až když Stalina překvapil nečekaný útok hitlerovských vojsk, a prezident Beneš neustále zvyšoval nátlak na Spojence směřující k plnoprávnému uznání čs. exilové vlády, nastal pro Čechoslováky obrat. Důsledkem byla konečně možnost kontinuální práce čs. exilové vlády směřující k vytváření čs. zahraničních jednotek na Západě i Východě a plánování odbojových akcí v okupované vlasti.

 

Nástup tyrana

Email Tisk PDF

Po napadení Sovětského svazu v červnu 1941 válka vstoupila do další významné fáze a události se odrazily i v Protektorátu, kde radikální nacisté hodnotili situaci jako mimořádně kritickou. Hitler se po poradě s Bormannem a Himmlerem rozhodl změnit dosavadní systém okupační politiky a poslat do Protektorátu Reinharda Heydricha.

 

Studentské oběti roku 1939

Email Tisk PDF

V podzimních měsících nacistická okupační moc brutálně zasáhla při masových demonstracích u příležitosti vzniku Československa 28. října a při pohřbu jedné z obětí Jana Opletala. Nacisté 17. listopadu 1939 popravili devět studentských funkcionářů, nařídili uzavření českých vysokých škol a na 1 200 vysokoškoláků deportovali do koncentračního tábora. Připomeňme si konkrétněji oběti z řad studentů tragického listopadu 1939.

 

Slavnostní den 28. října v Pyšelích

Email Tisk PDF

Tento sváteční den jsme s hasiči v naší obci Pyšely oslavili již po dvanácté. Pro děti byl uspořádán od 18.30 h lampiónový průvod od kapličky na Nové Vsi na náměstí k pomníku padlých. Velice nás potěšila velká účast mladých rodin s dětmi a kočárky. Na náměstí u pomníku jsme položili věnec k pomníku padlým z první i druhé světové války.

 

Pozvánka na přednáškový cyklus

Email Tisk PDF

Téma: 1968 – rok, kdy se do Československa vrátily tanky

Místo a datum konání:

Pedagogická fakulta UK, ul. M. D. Rettigové 4, Praha 2, místnost R112, každou středu od 16.15 hodin

 

CIAF 2014

Email Tisk PDF

Tradiční letecká přehlídka CIAF se konala první zářiový víkend na letišti v Hradci Králové. Program začínal v 11 hodin ráno a během 6 hodin bylo k vidění celkem 32 vystoupení. Zahájení obstaraly letouny C-295, L-159 a JAS -39.

 
Strana 5 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!