Nacházíte se zde: Úvod - Události
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Události

Tajemství filmů z Lidic

Email Tisk PDF

21 tajemstvi lidiceDoposud opomíjenými skutečnostmi, které osvětlují zákulisí záminky k vyhlazení obce Lidice, jsou filmy a fotografie pořízené přímo na místě tragédie. V létě 1942 se František Čvančara dozvěděl od svého synovce Antonína Poncara důvěrnou zprávu – informaci o fotografiích, a také filmu, pořízených v Lidicích a uložených tehdy v Tremlově kanceláři, respektive v jeho soukromém trezoru v paláci Lucerna. Toto tajemství František Čvančara nosil v sobě prakticky až do konce války. Protože jeho synovec Poncar se stále ještě zdržoval za hranicemi, na existenci fotografií a filmu z Lidic upozornil dopisem československé bezpečnostní orgány, které v té době pátraly po všech souvislostech s Lidicemi.

 

Osudy, sny a naděje lidí z Lidic

Email Tisk PDF

10 tajemstvi lidice„Zlo se musí pojmenovávat, a nejenže mu nelze odpouštět, ale ani uhýbat z cesty, protože neničí jen lidské bytosti, ale i jejich sny a naděje.“
(Theofrastos z Eresu)

 

Pražské povstání - největší bitva novodobých českých dějin

Email Tisk PDF

057 barikada terronskaMálokdo z nás je schopen si vůbec uvědomit, že boje na pražských barikádách před šedesáti lety jsou v moderních českých dějinách největším bojovým vystoupením Čechů. Pražské povstání v květnu 1945 neporazili nacisté a na rozdíl od Varšavy jej nemohli z mnoha důvodů nechat vykrvácet ani sovětští stalinisté, kteří naopak svou mistrnou demagogií přesvědčili důvěřivé americké politiky a generály, že obsazení Prahy "eto jejich dělo". Přesto bylo povstání v průběhu šedesáti let hned několikrát opakovaně poraženo – samými Čechy!

 

Krach letecké operace ELY v únoru 1945

Email Tisk PDF

thumb 03 udalosti elyČeskoslovenský domácí odboj za druhé světové války trvale počítal s dodávkami zbraní a materiálu ze zahraničí. Také vedení zahraničního odboje kalkulovalo s takovými akcemi a snažilo se vytvářet podmínky, aby domácí odboj požadované dodávky obdržel. Podmínky pro letecké zásobování odboje se však v průběhu války měnily. Zatím co v počátku války panovalo na obou stranách přesvědčení, že dodávky zbraní ze zahraničí budou masového charakteru, postupně se ukazovalo, a to zvláště po porážce varšavského povstání v září 1944, že takové představy jsou technicky v hlubokém německém týlu nerealizovatelné.

 

1941–2016

Email Tisk PDF

Sedmdesát pět let dělí tyto letopočty. Tři čtvrtě století, během něhož se v naší zemi vystřídaly čtyři režimy – protektorát nacistické III. říše, krátkodobě obnovená demokracie poválečné Republiky československé, komunistická totalita, která převzala moc v roce 1948, a konečně demokracie, jejíž nástup datujeme od 17. listopadu 1989.

 

 

Vojenské manévry v jižních Čechách před padesáti roky

Email Tisk PDF

Neděle 25. září 1966 byla dnem, kdy České Budějovice s okolím zažily mimořádnou událost. Na tehdejším Náměstí 1. máje (dnešním Senovážném) a v přilehlých ulicích se konala závěrečná přehlídka vojsk pěti členských států Varšavské smlouvy (VS) – spojenecké cvičení Vltava. Do tohoto roku nebyly nikdy na našem území tak rozsáhlé manévry s účastí jednotek dalších států (Sovětského svazu-SSSR, Německé demokratické republiky-NDR, Maďarské lidové republiky-MLR).

 

 

Pocta hrdinům

Email Tisk PDF

V Den válečných veteránů se letos na pozvání Centra české historie sešli váleční veteráni, jejich příbuzní, přátelé, pamětníci a příznivci české historie v Divadle U Hasičů, aby vzdali poctu těm, kteří bojovali za naši svobodu ve světových i lokálních válkách 20. století.

 

První protikuřácká kampaň se odehrála před 400 lety

Email Tisk PDF

 Již antičtí filozofové si nenechali ujít příležitost, aby si nepovzdychli, že není na světě tolik nového, jak to na první pohled vypadá: „Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem, a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči.“ Platí to také o dlouhém období boje s modrošedými obláčky tabákového dýmu. Dnes se k nekuřáctví hrdě hlásí velké množství lidí, avšak před 400 lety bylo kouření na prudkém vzestupu jako symbol něčeho nového a patřilo k normálním a oblíbeným zvyklostem života.

 

 

Den české historie 2016 se líbil

Email Tisk PDF

20. srpna 2016 proběhl v Křivsoudově III. ročník Dne české historie, tentokrát věnovaný 75. výročí prvních výsadků do Protektorátu Čechy a Morava. Akce se konala pod záštitou hejtmana Středočeského kraje ing. Miloše Petery, který přijel návštěvníky osobně pozdravit.  Nabitý celodenní program nenechal nikoho vydechnout a přinesl mnoho zajímavých zážitků.

 

Hrdinové spadli z nebe

Email Tisk PDF

V letošním III. ročníku Dne české historie organizátoři připravili bohatý program. Již nyní se můžete těšit na spoustu historické techniky. Přijedou nejen automobiloví veteráni československé výroby, originální vojenský typ automobilu Hummer, samozřejmě džípy v amerických barvách, ale také pojízdná Tatra OT-810!

Pomyslnou třešinkou na dortu je seskok příslušníků AČR z vrtulníku Mi-17. Diváci budou mít možnost si tento stroj zblízka prohlédnout a popovídat si s výsadkáři. 

Ale nejen to - také spousta hudby, soutěží pro děti, módní okénko a další zábava čeká na návštěvníky tuto sobotu 20. srpna v Křivsoudově.

Srdečně zveme!

program DCH 2016 web

 
Strana 3 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!