Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem - Mohyla české státnosti na Polední v Bystřici se rozrůstá
25.02.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Mohyla české státnosti na Polední v Bystřici se rozrůstá

Email Tisk PDF

 

Na vrchu hory Polední v Bystřici nad Olší byl v sobotu 24. května na Mohylu české státnosti slavnostně uložen pamětní kámen, který je věnován vlastenci, historikovi, univerzitnímu pedagogovi a neúnavnému propagátorovi legionářských tradic, panu docentu PhDr. Tomáši Pavlicovi, CSc. Termín uložení byl vybrán cíleně v době stého výročí vzniku československých legií.

S myšlenkou zhotovit tento pamětní kámen přišli bývalí studenti, kolegové a přátelé Tomáše Pavlici, mezi které patří i příslušníci 71. motorizovaného praporu, nadporučík Radek Honzek a rotmistr Luboš Kratochvíl, které učil a kterým také vštěpoval lásku ke své rodné zemi. Ti se na oplátku, na důkaz úcty k tomuto vzácnému člověku, rozhodli zrealizovat svůj záměr. Ve zmíněnou květnovou sobotu nejprve vyjeli s neobvyklým nákladem z Hranic na Moravě do Bystřice nad Olší, kde až téměř pod vrcholem hory Polední (672 metrů nad mořem) museli 200 kg vážící vápenec s pamětní deskou vyložit. Polomy z nedávné vichřice jim nedovolili pokračovat dále automobilem. „Beru to jako výcvik, ukáže se, jakou máme fyzičku,“ řekl Radek Honzek, který celou akci řídil. Kámen bylo třeba nejprve sundat z vozíku a pak s ním v zarostlém lesním terénu pomalu obejít vyvracené stromy a zdolat tak asi 250 metrovou vzdálenost. Nakonec se podařilo jiným vozidlem polom objet, takže zbývajících 200 metrů na vrchol to již bylo snazší. V tomto parném sobotním dopoledni to byl vskutku nadlidský výkon, který by možná stál za úvahu zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Kámen se přesto povedlo na Mohyle české státnosti umístit a v odpoledních hodinách proto mohl začít i samotný slavnostní akt.

„Tomáš Pavlica, kterého jsem velmi dobře znala, protože jsme spolu byli jsme v jedné kanceláři, byl vynikající vojenský historik. Zajímal se o československé legie a letce RAF, o kterých napsal nespočet článků. Vedl více než sto třicet studentů při zpracování diplomových prací o československých letcích, kteří byli v době druhé světové války zařazeni v našich perutích v rámci britského Královského letectva. Považuji ho za skvělého znalce národních dějin. Znal cizí jazyky, četl a překládal odbornou literaturu. V jádru to byl velmi šlechetný člověk,“ řekla ve svém vystoupení docentka PhDr. Vlasta Čechová, CSc. Všem účastníkům byl vydán Pamětní list, který bude tuto událost připomínat.

 

 

Plk.v.v. Petr Majer, foto: Petr Majer          

          

                          

                                                

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!