Nacházíte se zde: Úvod - Toulky
18.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky

Obnova pomníčku v Radouni

Email Tisk PDF

Od soboty 18. dubna 2015 má vesnička Radouň (okr. Mělník) nový pomníček, připomínající Jaroslava Chalupu, který padl 7. května 1945 v boji s německými okupanty.

 

Bývalý vládní areál Orlík – Vystrkov

Email Tisk PDF

Utajená historie, se kterou vás, milí čtenáři, chci seznámit, nepatří mezi kategorie legionářských a historických tradic republiky, ani přímo do vlasteneckých aktivit jmenných nebo bezejmenných hrdinů, kteří přežili nebo padli. Nicméně tato historická etapa sehrála svou určitou důležitou roli v životních osudech mnoha politicky pronásledovaných hrdinů minulosti.

 

Památník obětem světových válek v Praze-Petrovicích

Email Tisk PDF

V nejmenší pražské městské části, na někdejší hlavní ulici spojující Petrovice s Horními Měcholupy, naproti bývalému „obecnímu domu“, stojí kamenný pomník původně postavený k uctění památky vojáků - petrovických občanů, padlých v 1. světové válce.

 

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech

Email Tisk PDF

Bezbariérové Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí v budově bývalého tereziánského špýcharu nedaleko lánského zámku. Postupně budovaná expozice muzea prezentuje především osobnost prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigue Masaryka.

 

Lidice

Email Tisk PDF

O Lidicích jsem slýchala od dětství, základy události, která obec postihla v období druhé světové války, jsme se učili i za komunistického školství. Nyní jsem se do Lidic po mnoha letech vrátila, a najednou mi připadalo, že jsem jednou z nich.

 

Pankrácká popraviště z let 1926–1989

Email Tisk PDF

Pankráckou věznicí procházely dějiny českého vězeňství, a to nejen symbolicky. Střídaly se zde různé způsoby věznění pro trestní a vazební účely v dobách relativní politické svobody i nesvobody.

 

Nová sezóna v plném proudu – s mladými vlastenci ze Zdic

Email Tisk PDF

Army muzeum Zdice slavnostně otevřelo svoje expozice na velikonoční sobotu 4. 4. 2015. Ač počasí v den otevření mnoho návštěvníkům nepřálo, bylo doopravdy nač koukat – a bude po celou sezónu. Skvělé je, že historie nepatří jen pamětníkům, ale k udržování odkazu se hlásí stále více mladí lidé – a to je velmi dobrá zpráva.

 

Obnovení památníku padlým v I. světové válce v Šetějovicích

Email Tisk PDF

Malá obec v mikroregionu Želivka přivítala v sobotu 20. září 2014 mnoho svých rodáků i čestných hostů. Konalo se slavnostní otevření rekonstruovaných kapliček v Dolních Rápoticích a v Šetějovicích a odhalení renovovaného pomníku padlým v I. světové válce, který je umístěn před obecním úřadem v Šetějovicích.

 

První ročník pochodu Po stopách II. odboje skončil, ať žije druhý!

Email Tisk PDF

Při prvním ročníku se pochodovalo po stopách paraskupiny Spelter na Vysočině. Nad pochodem převzali záštitu hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek a starosta města Jaroměřice nad Rokytnou Ing. Jaroslav Soukup. I když na místě od rána slabě pršelo, a později se rozpršelo opravdu hustě, na pochod nedorazili jen někteří. První ročník tak absolvovalo 147 turistů. 

 

Moravské toulky

Email Tisk PDF

V svých toulkách jsme tentokrát navštívili několik hezkých míst na Moravě, která jsou známá nebo významná nejen svoji historií, ale i tím, že se zde narodilo několik osobností mezinárodního významu. V dnešní době, kdy stále více vzhlížíme obdivně k zahraničním osobnostem a opomíjíme velikány nedávné české historie, je připomenutí těchto míst přinejmenším vhodné. Naší první zastávkou je město Štramberk.

 
Strana 6 z 7

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!