Nacházíte se zde: Úvod - Toulky
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky

Vpád do Tisé (1938)

Email Tisk PDF

Obec Tisá je bránou k romantickému kraji Labských pískovců. V centru obce návštěvníky přivítá pozdně barokní kostel sv. Anny, od kterého vede přímá cesta do Tisských stěn. Zavede nás do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary. Až do začátku dvacátých let 20. století byl do skal zakázán přístup bez místního průvodce.

 

 

Brněnec

Email Tisk PDF

Vždycky  mne  přitahovala historie Protektorátu Čechy a Morava. Často  jsem  jezdil do Brna přes Svitavy, Březovou a Letovice, aniž bych býval  tušil, že v těsné blízkosti  této „severní“ cesty do Brna leží  Brněnec (Brünnlitz).

 

Opevnění a vojenské památky na Opavsku

Email Tisk PDF

Opava, původně kupecká osada na břehu stejnojmenné řeky, byla již počátkem 13. století (kdy získala městská práva) chráněna jednoduchým opevněním. To se ve středověku rozšířilo a jeho součástí byl i knížecí zámek. V 17. století už město obklopovaly mohutné hradby s ostatními baštami. Počátkem 19. století již bránily rozvoji města a postupně byly zbourány. Dnes se z nich na povrchu uchovaly jen nepatrné zbytky.

 

Let do minulosti

Email Tisk PDF

Věřím v silné prožitky z mládí, dobré lidi, citlivá srdce a věrnou lásku. (J. Lada)

 

Na přelomu let 2008 a 2009 se v pražském Obecním domě konala po dobu téměř čtyř měsíců výstava, která byla průřezem celoživotního díla akad. malíře Bohumila Konečného – přezdívaného Bimba. Pro mne osobně to byl pohled zpět do uplynulých padesáti let života, počínajíc Mladým hlasatelem.

 

 

Opavsko

Email Tisk PDF

Od roku 1938 se mezinárodně politické postavení Československé republiky  dále zhoršovalo. V pohraničních okresech sousedících s Německem docházelo k častým provokacím  i ozbrojeným srážkám s aktivisty Sudetoněmecké strany (SdP), s ordnery a příslušníky  Freikorpsu.

 

Památce sovětské parašutistky a českých spolupracovníků partyzánů

Email Tisk PDF

Okresní silnice z Nového Města na Moravě do Jimramova nás vede krásnými kouty Českomoravské vrchoviny, vine se lesy a poli, neustále stoupá nebo klesá. Vede nás místy spjatými s naší nedávnou historií, protinacistickým odbojem a partyzánským hnutím ve druhé světové válce. Jedním z významných středisek partyzánského hnutí byla koníkovská hájovna, malé stavení na svahu, těsně na hranici obcí Koníkov a Roženecké Paseky, kde za války bydlel hajný Jaroslav Zelený s manželkou Annou a čtyřmi dětmi.

 

 

Tip na výlet - Vyškov u Brna

Email Tisk PDF

Ideálním místem pro výlet na volnou sobotu pro celou rodinu je Vyškov. Je to ideální v pravém slova smyslu, protože si tady přijdou na své opravdu všichni.

 

Muzeum čs. armády 1938 Jindřichův Hradec

Email Tisk PDF

Muzeum čs. armády 1938 Jindřichův Hradec naleznete na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec, vchod v bráně při vstupu na první nádvoří. Vzniklo v roce 2010 a zahájilo provoz v červnu téhož roku.

Cílem muzea je přiblížit návštěvníkům, zejména mladé generaci, populárně naučnou formou významnou etapu české vojenské historie – československou armádu v roce 1938. Jednotlivé expozice seznámí zájemce s historií čs. armády v letech 1918–1939, výstavbou pohraničního opevnění, mobilizací čs. armády a s rozložením jejích sil na území tehdejšího Československa v okamžiku přijetí mnichovského diktátu a s boji o čs. státní hranici, svedenými v září 1938 mezi čs. ozbrojenými silami a sudetoněmeckými separatisty.

 

III. legionářský marš se blíží

Email Tisk PDF

Nevíte, kam jet příští víkend? Vyjeďte si na Těšínsko, kde jdou do finále přípravy III. legionářského marše.

 

Pozvánka na výstavu Válečná zóna u nás – Habermannův mlýn

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Barrandovskými ateliéry, soukromými sběrateli z Vlašimska, krajským úřadem Středočeského kraje a dalšími partnery připravila Galerie Občanská záložna Vlašim v pořadí již třetí výstavu, tentokrát věnovanou tématu druhé světové války. Zahájení výstavy se uskutečnilo v sobotu 25. dubna a výstava potrvá až do konce srpna.

 
Strana 5 z 7

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!