Nacházíte se zde: Úvod - Toulky
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky

Muzeum SNP v Banské Bystrici

Email Tisk PDF

V Banské Bystrici, městě, kde se před 70 lety odehrála podstatná část Slovenského národního povstání, stojí muzeum, které mapuje jeho průběh.

 

Tip na výlet - Miletín a Jilemnice

Email Tisk PDF

Letošní babí léto nám dalo příležitost k hezkému výletu, který začal v Miletíně, pokračoval v Lázních Bělohrad a skončil v Jilemnici.

 

Známý – neznámý Stalag Luft 3

Email Tisk PDF

Na jaře roku 1942, na jih od města Saganu a na východ od stávajícího zajateckého tábora Stalag VIII C, začal vznikat  nový tábor speciálně určený pro zajaté letce, který se v německé zkratce nazýval  Stalag Luft III. Tábor byl určen pro zajaté posádky letadel britské RAF a později i posádky americké.

 

Když se řekne Bouda…

Email Tisk PDF

Vydáme-li se po některé ze značených turistických tras směrem k dělostřelecké tvrzi Bouda v očekávání, že zhlédneme více nebo méně zachovalou středověkou stavbu, může se dostavit pocit zklamání. Ti, kteří vyrazí na prohlídku a netuší, co je čeká, jsou většinou téměř v šoku. Nejen ze zimy, vlhka a tmy, ale především z gigantických rozměrů této obranné stavby, z promyšlenosti detailů, kvality použitého materiálu, kvality provedených prací a z rychlosti, kterou byla ve značné nadmořské výšce a špatně dostupném terénu vybudována.

 

 

Pattonovo muzeum v Palm Springs

Email Tisk PDF

V období 2. světové války s chystanou invazí do severní Afriky bylo nutno vyhledat vhodné místo k výcviku. Generál George S. Patton dostal rozkaz najít takové místo a brzy jej našel v kalifornské a arizonské poušti.

 

Tip na výlet - Česká Kamenice a okolí

Email Tisk PDF

Ideálním místem na krásný víkendový výlet je Česká Kamenice.

 

Tip na výlet – České Švýcarsko

Email Tisk PDF

Tentokrát jsme vyrazili do poetického kraje s rozmanitými skalními útvary a krásnými vyhlídkami, které jsou již stovky let vyhledávanými výletními cíli.

 

Hrabyně – nový domov lidických dětí

Email Tisk PDF

Již více než pět let je v provozu nově otevřená expozice Národního památníku druhé světové války v Hrabyni. Nyní přibyl do expozice nový zajímavý artefakt - sádrový model sousoší lidických dětí.

 

Hrabyně

Email Tisk PDF

V minulém roce byl po rekonstrukci znovu otevřen Památník II. světové války v Hrabyni.

 

Pozvánka do sklárny

Email Tisk PDF

Zajeďte se podívat do sklárny, kde tvoří významní umělci. Sklárna Ajeto leží v malé obci Lindava poblíž Nového Boru. 

 

 
Strana 4 z 7

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!