Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky světem
29.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky světem

Kde si váží svých hrdinů - anglické střípky

Email Tisk PDF

Přejdete-li od východního průčelí kostela sv. Markéty (1), kde v roce 1908 za účasti osmi set pozvaných hostů přijala Clementine Hozierová  příjmení svého manžela W. L. S. Churchilla, a kde je umístěna uvnitř chrámové lodi vzpomínková deska připomínající Václava Hollara, tak na protějším chodníku u budovy parlamentu bude určitě stát londýnský policista. Tradiční přilba elegantnímu konstáblovi dodává historickou vážnost a oslnivě žlutá vesta posetá maximálním technickým vybavením nás vrátí do skutečnosti.

 

Vůně dávných časů v hotelu ERZHERZOG JOHANN

Email Tisk PDF

Hotel Erzherzog Johann (www.erzherzog-johann.com) ve Štýrském Hradci přímo dýchá historií a rakouská  pohostinnost tu jen potvrzuje svou dobrou pověst.

 

 

Muzeum SNP v Banské Bystrici

Email Tisk PDF

V Banské Bystrici, městě, kde se před 70 lety odehrála podstatná část Slovenského národního povstání, stojí muzeum, které mapuje jeho průběh.

 

Krajinou Commandos

Email Tisk PDF

Hory, temná jezera, obtížný, místy neprostupný terén, proměnlivé počasí, osamělost a miliardy drobných krvežíznivých trapičů – skotských midges. Taková je skotská západní Vysočina (West Highland).

 

Koncentrační tábor Osvětim

Email Tisk PDF

Když v sobotu 27. ledna 1945 vstoupili rudoarmějci do koncentračního tábora Osvětim v Polsku, našli tam 2819 úplně zubožených lidí, kteří se sotva drželi na nohou, zbytky krematorií a plynových komor, hromady mrtvol, 293 balíků ženských vlasů o váze 7000 kg, zprávy o odeslání 112 tun drtě z lidských kostí, kopce z bot, zubních kartáčků, brýlí, protéz a nádobí. Podle mimořádné komise znalců, jež byla vytvořena k posouzení účelu tábora, „by plakal snad i kámen".

 

Památný zvon v italském Roveretu

Email Tisk PDF

Hlas zvonů provází lidstvo po tisíce let. Zvony zněly jako poslední pozdrav vojákům, odcházejícím do války, varovaly před nebezpečím a také jásavým hlaholem vítaly návrat vojáků. K nejsmutnějším chvílím patřilo rekvírování zvonů k jejich přeměně na zbraně.

 

Pattonovo muzeum v Palm Springs

Email Tisk PDF

V období 2. světové války s chystanou invazí do severní Afriky bylo nutno vyhledat vhodné místo k výcviku. Generál George S. Patton dostal rozkaz najít takové místo a brzy jej našel v kalifornské a arizonské poušti.

 

Známý – neznámý Stalag Luft 3

Email Tisk PDF

Na jaře roku 1942, na jih od města Saganu a na východ od stávajícího zajateckého tábora Stalag VIII C, začal vznikat  nový tábor speciálně určený pro zajaté letce, který se v německé zkratce nazýval  Stalag Luft III. Tábor byl určen pro zajaté posádky letadel britské RAF a později i posádky americké.

 
Strana 2 z 2

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!