Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem - Patton Memorial Plzeň
25.06.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Patton Memorial Plzeň

Email Tisk PDF

00 patton plzen„May God have mercy upon my enemies, because I won`t.”
Nechť má Bůh slitování s mými nepřáteli, neboť já je mít nebudu. – Autorem tohoto citátu je George Smith Patton, generál americké armády za druhé světové války. Kdo byl tento muž?

Narodil se 11. listopadu 1885 v kalifornském San Gabriel a zemřel 21. prosince 1945 v Heidelbergu na následky dopravní nehody. Ještě dnes se o nehodě, při které byli řidič Horace Woodring a velitel štábu generál R. ´Hap´ Gay jen zraněni, vedou četné spekulace. Jejich vůz se 9. prosince 1945 čelně střetl s americkým vojenským vozem, řízeným Technical Sergeantem Robertem L. Thompsonem při zpáteční cestě z honu na bažanty. Generál Patton utrpěl zlomeninu krčního obratle s následným ochrnutím  končetin a ve vojenské nemocnici v Heidelbergu posléze zemřel na plicní embolii. Na své vlastní přání byl k poslednímu odpočinku uložen na vojenském hřbitově Luxembourg American Cemetery and Memorial, kde je pohřbena také velká část vojáků, kterým ve 3. americké armádě velel.  
Zde v Čechách je pro nás tento pozoruhodný generál, známý jako osvoboditel části Čech a především města Plzeň, stále pojmem. Plzeň mohl od německých vojsk osvobodit především díky ojedinělému rychlému postupu přes jižní Německo a západní Čechy. Navzdory jeho doporučením byl, díky politickému kalkulu, zastaven další postup jeho vojsk, a tak nakonec došlo k tomu, že privilegium osvobodit od Němců hlavní město Prahu získala Rudá armáda.

Muzeum pro Pattona

Tomuto výjimečnému muži je věnováno jedno plzeňské muzeum. Nachází se nedaleko od hlavního náměstí, náměstí Republiky, v Pobřežní ulici 10. Muzeum bylo otevřeno v roce 2005, přesně v den 60. výročí osvobození Plzně. Než ovšem vůbec mohlo dojít k samotnému otevření muzea, byly zapotřebí roky příprav, sbírání artefaktů, hledání vhodných prostor pro muzeum. Snaha obou sběratelů, Milana Jíši i Ivana Rollingera, stejně tak jako Zdeňka Roučky, se vyplatila a výsledek je více než pozoruhodný.
Působivě zařízené výstavní místnosti přibližují návštěvníkům atmosféru této epochy západočeských dějin, kdy se druhá světová válka chýlila ke konci. 
Zvláště pozoruhodné se nám zde jeví exponáty, které přibližují běžný život vojáků, a všechny pochází ze soukromých sbírek, přičemž některé dal k dispozici i George Patton Waters, vnuk generála Pattona. Najdou se tam různá pouzdra, balíčky od žvýkaček, cigaret apod., která jsou v amerických vojenských muzeích k nalezení jen zřídkakdy. Stejně tak jako výpověď amerických válečných veteránů, kteří muzeum navštívili. Musí to pro ně být zvláštní pocit znovu se moci setkat s věcmi denní potřeby tehdejší doby. Vystavené zbraně byly dány k dispozici jako dlouhodobé výpůjčky pražským Vojenským historickým ústavem.
Za zájem jistě stojí i tmavá promítací místnost, kde jsou k vidění originální filmy z tehdejší doby, nebo klec, která spolu s dalšími výstavními exponáty ukazuje, jak se komunisté snažili ovlivnit českou společnost a vymazat z jejích vzpomínek zásluhy Američanů při osvobozování západních Čech.
Což se jim, jak je vidno, nepovedlo.
Z rozhovoru s Milanem Jíšou a Ivanem Rollingerem jsme se dozvěděli, že Patton-Memorial muzeum potřebuje větší prostory, protože ještě velké množství posbíraných exponátů nebylo zpřístupněno veřejnosti. Městu Plzni k vyřešení tohoto problému ale chybí dostatečné množství peněz. Stejně tak návrh památníku generála Pattona, který vypracovali výtvarníci z Prahy Ing. arch. Václav Zůma, Mgr. Lubomír Čermák a Tomáš Beneš, leží z těchto důvodů stále „na dně šuplíku“.  Také vnuk generála Pattona, George Patton Waters, nad tímto faktem v našem rozhovoru vyjádřil lítost.

Ano, je smutné, když je městu Plzeň zatěžko udělat více pro tak významnou osobnost, která ovlivnila dějiny Plzně, jako byl generál Patton.

Tristan D. Wannek, foto autor

Patton Memorial Pilsen
KD Peklo, Pobřežní 10
301 00 Plzeň
Česká Republika

Otevřeno:
Úterý – Neděle:  9 – 13 h a 14 – 17 h

Tel.: +420 378 037 954
Internet: www.patton-memorial.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!