Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem - Liteň, Karlštejn, Velká a Malá Amerika
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Liteň, Karlštejn, Velká a Malá Amerika

Email Tisk PDF

Vláčkem dorazíme do stanice Liteň, její jméno zakomponoval do oblíbené knížky Pohádky o mašinkách její autor Pavel Nauman, a jdeme k místnímu muzeu Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné.

Od roku 2004 se nachází v krásné budově bývalé fary, kde roku 1875 žil i významný vlastenec, kněz a spisovatel Václav Beneš Třebízský. Tuto událost připomíná i pamětní deska umístěná nad vchodem. Muzeum je rozdělené do tří částí.
První je věnována historii místního zámku a slavné operní pěvkyni Jarmile Novotné, která zde prožila první léta svého manželství s Jiřím Doubkem.
Druhá část je věnována významným osobnostem, které v této obci žily nebo tvořily. Jmenujme třeba Františka Josefa Řezáče, osobního přítele K. H. Borovského, jinak reformátora českého vězeňství. Dále básníka a spisovatele Svatopluka Čecha a prof. Otomara Pravoslava Nováka, paleontologa, jediného žáka a pokračovatele Joachima Barranda.
Třetí část muzea připomíná historii obce a její četné pamětihodnosti.
V lesíku nedaleko nádraží stojí hrobka rytířů Daubků, kde spočívají i ostatky Jarmily Novotné.
Opouštíme Liteň a kolem místního zámku, který je nepřístupný, neboť je v soukromých rukách, se vydáváme na Karlštejn, který je odsud vzdálený nějakých 5 km a je ho již na dálku vidět. Návštěva našeho asi nejslavnějšího hradu (kromě Hradčan) a absolvování všech tří prohlídkových okruhů je na samostatný jednodenní výlet, takže my hrad míjíme a šlapeme po modré turistické značce směrem na Velkou a Malou Ameriku. U těchto známých lomů je poměrně rušno, spousta zaparkovaných aut a bohužel, i spousta nepořádku, stohy plastových lahví a plechovek od piva. Nejsme jediní, kdo poněkud bloudí a hledají žlutou značku, která někam záhadně zmizela. Po obejití celé lokality se vydáme opět do Karlštejna, tentokrát na vlak, kam skládáme unavené nohy, které mají za sebou nějakých 18 km.

Svatopluk Čech

* 21.02 1846 Ostředek
† 23.02.1908 Praha

Jeho otec byl novinář a vlastenec a často se musel s rodinou stěhovat. Svatopluk vystudoval v Praze piaristické gymnázium a poté práva. Posílal příspěvky do časopisu Květy a almanachu Ruch, stal se postupně redaktorem Světozoru, později Lumíru a Národních listů. Psal povídky, romány, eposy, lyriku i satiru. S povídkami Výlety pana Broučka se stal průkopníkem sci-fi v české literatuře. Pro své vlastenecké zaměření byl velmi oblíbeným autorem, velký ohlas vzbudila jeho Píseň otroka. Jeho jméno nese most v Praze, ale také mnoho ulic, náměstí nebo škol po celé České republice. Jeho heslem bylo Jménem, srdcem, stejně Čech.

Jarmila Novotná

* 23.09.1907 Praha
† 09.02.1994 New York, USA

Její otec požádal Emu Destinnovou, aby si ji poslechla a té se zpěv tak líbil, že několik měsíců byla Jana její žačkou. Studovala zpěv u Hilberta Vávry, s nímž vystoupila v Lounech ve Verdiho La Traviatě. Pochvalná kritika na její výkon se donesla až k šéfovi Národního divadla, který ji nabídl pohostinské vystupování v Prodané nevěstě.
Odešla studovat zpěv do Milána, vystupovala v Neapoli, Berlíně a pět let měla angažmá ve Vídni. V roce 1939 emigrovala do USA. Velké úspěchy sklízela v Metropolitní opeře, kde vystupovala v letech 1940–1956. Pořádala turné po Americe, kde vystupovala před desítkami tisíc diváků, což bylo na svou dobu nevídané. V roce 1946 navštívila poválečné Československo a v roce 1947 zde absolvovala koncertní turné. Před i po válce hrála i ve filmech. Režisér Fred Zinneman si ji vybral v roce 1948 pro film Poznamenaní. Hlavní hrdina, dětský herec Ivan Jandl, získal za svoji roli Oskara.
Byla provdaná za Jiřího Daubka z Litně a po její smrti byly její ostatky uloženy v rodinné hrobce šlechtického rodu Daubků v Litni.

Vítek Formánek a Eva Csölleová

 

Komentáře a dotazy k produktu  

 
# Liteň, Karlštejn, Velká a Malá Amerika - Historicky KaleidoskopMerissa 2020-08-08 10:45
I see something really interesting about your weblog
so I saved to fav.

Also visit my web site: marketing sector: http://legacynow.life/profile/ShaniMacle
 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!