Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem - Česká historie z vosku
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Česká historie z vosku

Email Tisk PDF

13 grevinMuzeum voskových figurín je populárním fenoménem naší doby. Udělat si fotku s Michaelem Jacksonem, královnou Alžbětou nebo Beatles stojí za čekání ve frontě, ať je to v Londýně, Paříži či jinde na světě. Ale kde si můžete sednout vedle Karla Čapka, T. G. Masaryka, nebo Jana Amose Komenského? V Praze!

Muzeum Grévin, které vzniklo v Paříži v roce 1882 a kde rovněž sídlí ateliéry, ve kterých figuríny vznikají, má své pobočky ještě v Montrealu, Soulu a v našem hlavním městě. A je příjemné, že kromě obligátních světových celebrit, je převážná část expozice věnována našim dějinám, takže davy turistů různých národností mohou spatřit osobnosti, které naši zemi proslavily v mnoha oborech po celém světě.
V muzeu Grévin, v Celené ulici, kde byla ve 30. letech prodejna obuvi Baťa, se zhruba na dvě hodiny ve třech patrech přenesete z 15. století až do dnešní doby. Klidem a tichem na vás zapůsobí Staropražská kavárna, kde nad šálkem kávy nebo půllitrem piva rozjímají Vladimír Menšík, Karel Čapek, Bohumil Hrabal či Švejk, a všechny tu hlídá Vlasta Burian. Je tu i Karel Roden. Poněkud nepatřičně (podle nás) je tady hlasatelka Jolana Voldánová, která se na rozdíl od výše jmenovaných ničím neproslavila a více by potěšila přítomnost třeba Jana Wericha. Pražská ulička s temnými zákoutími a mrkajícími lampami přilákala dohromady Franze Kafku, Alfonse Muchu a Tomáše Baťu.
Nejmenší návštěvníci, kterým tyto osobnosti mnoho neřeknou, jsou naopak jako doma v Dětském světě, kde na ně čeká Krtek, Spejbl a Hurvínek a Pat a Mat. Nad tím, aby se jim nic nestalo, dohlíží náčelník Vinnetou.
Ať to byl legendární Emil Zátopek, Martina Navrátilová nebo Jaromír Jágr, ti všichni šířili dobré jméno své vlasti na světových kolbištích a ve Svatyni sportu jim sekundují Ivan Lendl, Pavel Nedvěd, Petr Čech, Dominik Hašek a opět (podle nás) poněkud nepatřičně Charlie Chaplin, který by se více hodil do Plesového sálu, mezi osobnosti filmového plátna a showbyznysu. Odtud vedou kroky do Historické obrazárny, kde se setkáte tváří v tvář s Mistrem Janem Husem nebo Karlem IV. Kdo má rád legendární film Císařův pekař a pekařův císař, se jistě rád osobně setká s Golemem nebo Rudolfem II.
Zbavení se nepohodlného protivníka vyhozením z okna, tedy defenestraci, světové dějiny neznají a máme v nich primát, takže se zahraniční návštěvníci mohou z naší historie poučit, když zhlédnou tu z roku 1618, která je zde znázorněna.
Jedinou vládnoucí ženu na českém trůnu, Marii Terezii, můžete požádat o audienci, až doposlouchá koncert malého Wolfganga Amadea Mozarta. Antonín Dvořák okouzlil svojí hudbou i publikum na druhé straně oceánu a v Lóži sleduje koncert Emy Destinnové spolu s Bedřichem Smetanou. V Kouzelném divadle sedí v hledišti společně jak Jan Tříska, tak John Lennon nebo Gepard Depardieu, které přes kameru sleduje Miloš Forman. Václav Havel byl člověk, který vrátil Československo na mapu světa a stejně jako T.G.M. se stal universálně uznávanou veličinou, která může směle stát po boku Baracka Obamy a daleko předčí Donalda Trumpa nebo Angelu Merkelovou. V Plesovém sále zaujímá čestné místo Karel Gott vedle Micka Jaggera a Elvise Presleyho.

Prohlídkou v muzeu Grévin si v komprimované verzi můžeme uvědomit, jaké osobnosti jsme dali světu a jak nám je všichni mohou závidět. Na to bychom měli být hrdi.

Vítek Formánek a Eva Csölleová, foto autoři

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!