Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem
18.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky domovem

První ročník pochodu Po stopách II. odboje skončil, ať žije druhý!

Email Tisk PDF

Při prvním ročníku se pochodovalo po stopách paraskupiny Spelter na Vysočině. Nad pochodem převzali záštitu hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek a starosta města Jaroměřice nad Rokytnou Ing. Jaroslav Soukup. I když na místě od rána slabě pršelo, a později se rozpršelo opravdu hustě, na pochod nedorazili jen někteří. První ročník tak absolvovalo 147 turistů. 

 

Moravské toulky

Email Tisk PDF

V svých toulkách jsme tentokrát navštívili několik hezkých míst na Moravě, která jsou známá nebo významná nejen svoji historií, ale i tím, že se zde narodilo několik osobností mezinárodního významu. V dnešní době, kdy stále více vzhlížíme obdivně k zahraničním osobnostem a opomíjíme velikány nedávné české historie, je připomenutí těchto míst přinejmenším vhodné. Naší první zastávkou je město Štramberk.

 

Co se skrývá pod názvem tvrz Hůrka?

Email Tisk PDF

Dne 16. července 1936 zadalo Ministerstvo obrany – hlavní štáb ŘOP renomované stavební firmě Dr. Karla Skorkovského z Prahy významnou zakázku. Firma se svojí nabídkou zvítězila v neveřejném výběrovém řízení na stavbu jedné z velkých vojenských pevností, jejichž výstavba se právě v té době v Československu naplno rozbíhala.

 

 

Vzpomínka na havárii britského bombardéru

Email Tisk PDF

V úterý, 22. července, uplyne přesně 70 let od tragické smrti posádky britského bombardovacího letounu u obce Němčičky na Znojemsku. K příležitosti kulatého výročí válečné události pořádá obec Němčičky už tuto sobotu vzpomínkový akt, kterým chce vzdát hold pěti padlým spojeneckým letcům. Po pietním aktu, jehož začátek je plánován na 14. hodinu, nad místem přelétnou vrtulníky Armády České republiky. Do odpoledního programu je zahrnuto i otevření naučné stezky, která má návštěvníkům přibližovat okolnosti havárie stroje Královského letectva. Plánovány jsou i výstavy dobových artefaktů a leteckých modelů. Svou účast na připomínkovém aktu přislíbili zástupci ministerstva obrany i britské ambasády, zvána je samozřejmě i široká veřejnost. Vstupné se neplatí.

 

Tip na výlet - iQlandia science centrum v Liberci

Email Tisk PDF

 

Dnes se často řeší problém s tím, jak zaujmout děti školního věku. Jak je přimět k tomu, aby projevili zájem o látku a ještě se dozvěděli i něco z její historie. Domníváme se, že iQlandia v Liberci našla vhodnou formu. V prosklené budově Science centra, hned vedle známého Centra Babylon, je připravená expozice, která snad nemá u nás obdoby.

 

Mohyla české státnosti na Polední v Bystřici se rozrůstá

Email Tisk PDF

 

Na vrchu hory Polední v Bystřici nad Olší byl v sobotu 24. května na Mohylu české státnosti slavnostně uložen pamětní kámen, který je věnován vlastenci, historikovi, univerzitnímu pedagogovi a neúnavnému propagátorovi legionářských tradic, panu docentu PhDr. Tomáši Pavlicovi, CSc. Termín uložení byl vybrán cíleně v době stého výročí vzniku československých legií.

 

Vojenské muzeum Králíky

Email Tisk PDF

Nejsilněji opevněné území Republiky československé a jeden z nejvíce opevněných úseků hranic v Evropě představovala ve 30. letech 20. století oblast okolo městečka Králíky v dnešním Pardubickém kraji. Na poměrně malém prostoru se zde v letech 1935–1938 stavebním firmám vedeným Ředitelstvím opevňovacích (ŘOP) prací podařilo vybudovat 56 těžkých objektů spolu s kompletním podzemím tří dělostřeleckých tvrzí (Hůrka, Bouda, Adam).

 
Strana 5 z 5

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!