Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem
29.09.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky domovem

III. legionářský marš se blíží

Email Tisk PDF

Nevíte, kam jet příští víkend? Vyjeďte si na Těšínsko, kde jdou do finále přípravy III. legionářského marše.

 

Pozvánka na výstavu Válečná zóna u nás – Habermannův mlýn

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Barrandovskými ateliéry, soukromými sběrateli z Vlašimska, krajským úřadem Středočeského kraje a dalšími partnery připravila Galerie Občanská záložna Vlašim v pořadí již třetí výstavu, tentokrát věnovanou tématu druhé světové války. Zahájení výstavy se uskutečnilo v sobotu 25. dubna a výstava potrvá až do konce srpna.

 

Obnova pomníčku v Radouni

Email Tisk PDF

Od soboty 18. dubna 2015 má vesnička Radouň (okr. Mělník) nový pomníček, připomínající Jaroslava Chalupu, který padl 7. května 1945 v boji s německými okupanty.

 

Bývalý vládní areál Orlík – Vystrkov

Email Tisk PDF

Utajená historie, se kterou vás, milí čtenáři, chci seznámit, nepatří mezi kategorie legionářských a historických tradic republiky, ani přímo do vlasteneckých aktivit jmenných nebo bezejmenných hrdinů, kteří přežili nebo padli. Nicméně tato historická etapa sehrála svou určitou důležitou roli v životních osudech mnoha politicky pronásledovaných hrdinů minulosti.

 

Památník obětem světových válek v Praze-Petrovicích

Email Tisk PDF

V nejmenší pražské městské části, na někdejší hlavní ulici spojující Petrovice s Horními Měcholupy, naproti bývalému „obecnímu domu“, stojí kamenný pomník původně postavený k uctění památky vojáků - petrovických občanů, padlých v 1. světové válce.

 

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech

Email Tisk PDF

Bezbariérové Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí v budově bývalého tereziánského špýcharu nedaleko lánského zámku. Postupně budovaná expozice muzea prezentuje především osobnost prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigue Masaryka.

 

Lidice

Email Tisk PDF

O Lidicích jsem slýchala od dětství, základy události, která obec postihla v období druhé světové války, jsme se učili i za komunistického školství. Nyní jsem se do Lidic po mnoha letech vrátila, a najednou mi připadalo, že jsem jednou z nich.

 

Pankrácká popraviště z let 1926–1989

Email Tisk PDF

Pankráckou věznicí procházely dějiny českého vězeňství, a to nejen symbolicky. Střídaly se zde různé způsoby věznění pro trestní a vazební účely v dobách relativní politické svobody i nesvobody.

 

Nová sezóna v plném proudu – s mladými vlastenci ze Zdic

Email Tisk PDF

Army muzeum Zdice slavnostně otevřelo svoje expozice na velikonoční sobotu 4. 4. 2015. Ač počasí v den otevření mnoho návštěvníkům nepřálo, bylo doopravdy nač koukat – a bude po celou sezónu. Skvělé je, že historie nepatří jen pamětníkům, ale k udržování odkazu se hlásí stále více mladí lidé – a to je velmi dobrá zpráva.

 

Obnovení památníku padlým v I. světové válce v Šetějovicích

Email Tisk PDF

Malá obec v mikroregionu Želivka přivítala v sobotu 20. září 2014 mnoho svých rodáků i čestných hostů. Konalo se slavnostní otevření rekonstruovaných kapliček v Dolních Rápoticích a v Šetějovicích a odhalení renovovaného pomníku padlým v I. světové válce, který je umístěn před obecním úřadem v Šetějovicích.

 
Strana 4 z 5

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!