Nacházíte se zde: Úvod - Toulky - Toulky domovem
30.09.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Toulky domovem

Po stopách letců RAF

Email Tisk PDF

thumb 08 prachenNáš tip na výlet dnes začíná v obci Boříkovy, kde sice dávají lišky dobrou noc, ale zato tu stojí krásný památník Josefu Simetovi, příslušníku 311. čs. perutě. Nafotíme a razíme dál…

 

Patton Memorial Plzeň

Email Tisk PDF

00 patton plzen„May God have mercy upon my enemies, because I won`t.”
Nechť má Bůh slitování s mými nepřáteli, neboť já je mít nebudu. – Autorem tohoto citátu je George Smith Patton, generál americké armády za druhé světové války. Kdo byl tento muž?

 

Stopy vedou do Nehvizd

Email Tisk PDF

Je 29. prosinec 2016, 03.20 hodin. Stojím na zmrzlém poli pod čistou hvězdnou oblohou. Jen měsíc dnes dospěl do cyklu, v němž čeká na své znovuzrození. V ruce svírám nábojnici s trochou zmrzlé české země. Cítím v ruce ten kov a zem, která se mi drolí v rukách a barví dlaň do hněda. „To je Gabčíkova nábojnice,“ zní mi v hlavě hlas  iniciátora a neformálního vedoucího naší malé výpravy badatele Jaroslava Čvančary. Podivuji se, kde se tu vzala, když od doby, kdy dva stateční vojáci čs. zahraniční armády seskočili z Halifaxu na pole nedaleko obce Nehvizdy, uplynulo již 75 let a zem více než stokrát převrátila orba…

 

Komunistický koncentrák Minkovice

Email Tisk PDF

Pojem Minkovice dodnes budí hrůzu a je stále synonymem zla. Bývalí političtí vězni mají i po mnoha letech děsivé noční můry z prožitého teroru anebo vážně podlomené zdraví, posttraumatický, stresový, depresivní či únavový syndrom, nemocné plíce a další vážné zdravotní a duševní potíže.

 

Terezín: Odkaz stále aktuální

Email Tisk PDF

Poblíž soutoku Labe s Ohří, několik kilometrů od severočeského okresního města Litoměřice, leží malé město Terezín. Jeho historie je od prvopočátku spojena
s vojenskou funkcí.

 

Tip na výlet - Miletín a Jilemnice

Email Tisk PDF

Letošní babí léto nám dalo příležitost k hezkému výletu, který začal v Miletíně, pokračoval v Lázních Bělohrad a skončil v Jilemnici.

 

Když se řekne Bouda…

Email Tisk PDF

Vydáme-li se po některé ze značených turistických tras směrem k dělostřelecké tvrzi Bouda v očekávání, že zhlédneme více nebo méně zachovalou středověkou stavbu, může se dostavit pocit zklamání. Ti, kteří vyrazí na prohlídku a netuší, co je čeká, jsou většinou téměř v šoku. Nejen ze zimy, vlhka a tmy, ale především z gigantických rozměrů této obranné stavby, z promyšlenosti detailů, kvality použitého materiálu, kvality provedených prací a z rychlosti, kterou byla ve značné nadmořské výšce a špatně dostupném terénu vybudována.

 

 

Tip na výlet - Česká Kamenice a okolí

Email Tisk PDF

Ideálním místem na krásný víkendový výlet je Česká Kamenice.

 

Tip na výlet – České Švýcarsko

Email Tisk PDF

Tentokrát jsme vyrazili do poetického kraje s rozmanitými skalními útvary a krásnými vyhlídkami, které jsou již stovky let vyhledávanými výletními cíli.

 

Hrabyně – nový domov lidických dětí

Email Tisk PDF

Již více než pět let je v provozu nově otevřená expozice Národního památníku druhé světové války v Hrabyni. Nyní přibyl do expozice nový zajímavý artefakt - sádrový model sousoší lidických dětí.

 
Strana 2 z 5

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!