Nacházíte se zde: Úvod - Příběhy
28.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Příběhy

Taťjana Hečková našla místo vraždy svého otce

Email Tisk PDF

01 heckova portretV Bystřici nad Olší, v jedné z nejvýchodnějších obcí naší vlasti, žije Taťjana Hečková, rodným jménem Tatjana Alexandrovna Stulikovova. Narodila se 13. března 1939 v Leningradu. Zde se svojí maminkou a sourozenci prožila hrozné chvíle blokády Leningradu, bombardování, nedostatku potravin, silných mrazů a také nemocí a úmrtí.

 

Láska a smrt na potoce Ležák

Email Tisk PDF

thumb laska a smrt lezakZ knihy Přemysla Veverky vybrala Zuzana Kuchejdová dvě pasáže, které ilustrují obraz doby a lidí v Ležákách, kteří žijí svůj obyčejný život, jen pár z nich ví o věcech, které by měly zůstat okolí utajeny. Všem se v jednom jediném okamžiku život proměnil v peklo, z něhož nebylo úniku.

 

Vojenská topografie

Email Tisk PDF

TopografieNauku o terénu přednášel v hranické Vojenské akademii štábní kapitán Jalovec. Byl na slovo vzatým specialistou a o jeho odborných kvalitách svědčila řada vědeckých prací z oboru geodézie, kartografie a samozřejmě vojenské topografie.

 

Murári

Email Tisk PDF

MurariPoručík Řanda je mladým, ale zkušeným velitelem dělostřelecké baterie. Brány Vojenské akademie opustil před třemi roky a od té doby už vychoval dva ročníky dělostřelců. Proto se rozhodl velitel pluku ustanovit ho do funkce velitele odloučené baterie ve Mšeném u Budyně nad Ohří.

 

 

Lesáci v sedlech

Email Tisk PDF

Od nepaměti panovalo v Hranicích na Moravě nepřátelství mezi vojenskými akademiky a posluchači Střední lesnické školy. Nespočetné šarvátky končily zpravidla vítězstvím vojáků, kteří měli nespornou výhodu v tom, že byli cvičeni bývalými britskými příslušníky Commandos v boji zblízka, tichém zabíjení a podobných roztomilostech poválečného mírového života.

 

Návrat ke kořenům

Email Tisk PDF

Označení „sedlák“ se po roce 1948 stalo naprosto hanlivé a v dalších desetiletích téměř z našeho slovníku vymizelo. Ačkoliv na rolnickém stavu stál náš venkov a výživa našeho obyvatelstva, likvidace těchto obyvatel nebrala konce. Budoucnost našeho venkova spočívala ve združstevnění, kolektivizaci a ve velkých státních statcích. Svobodný rolník, který dříve podle svého rozumu a své vůle hospodařil na vlastní půdě, se násilím změnil v zemědělského dělníka. Rodový vztah k půdě, ono citové pouto k zemědělské práci, které děd předával ze syna na vnuka, se zcela vytratilo.

 

Vzpomínky na osmašedesátý

Email Tisk PDF

V létě 1968 mi bylo 11 let. Právě jsem ukončila pátou třídu v naší  dvoutřídce. Prožívali jsme docela normální léto, tak jako mnoho dalších vesnických dětí, a neměly jsme o Pražském jaru ani ponětí. Ten srpnový týden u nás byla na návštěvě sestřenice. Pamatuji si ten den, jako by to bylo včera. Ještě jsme se povalovaly v pyžamech na postelích a řešily své důležité holčičí problémy, když přišla maminka z nákupu s očima plnýma slz a řekla nám: „Holky, asi bude válka!“

 

První vánoční dárek

Email Tisk PDF

Bylo to v zimě a na hoře Olivetské bylo strašlivé chladno. Přes úzkou rozsedlinu údolí Kedron vanul pach kouře, kadidla a hořících obětin z jeruzalémského chrámu a mísil se s vůní terpentýnové pryskyřice stromů rostoucích na svazcích hory. Na otevřeném svahu, jen malý kus cesty pod vesnicí Betpagé, spala obrovská obchodní karavana patřící Patrosovi z Palmyry.

 

TENKRÁT V LISTOPADU… (1989)

Email Tisk PDF

Při příležitosti 50. výročí událostí 17. listopadu 1939 a mezinárodního dne studentstva udělil Mezinárodní svaz studentstva se sídlem v Praze Zlatou medaili 17. listopadu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Miloušovi Jakešovi za jeho osobní přínos k pokrokovým přeměnám v Československu. 

Při příležitosti 50. výročí událostí 17. listopadu a mezinárodního dne studentstva přijal člen předsednictva ÚV KSČ, vedoucí tajemník MV KSČ a předseda MV NF Miroslav Štěpán studenty z pražských vysokých škol. 

17. listopadu 1989 byla pokojná manifestace studentů a Pražanů ve večerních hodinách brutálně zmasakrovaná na Národní třídě a v Mikulandské ulici.

 

NA NÁMĚSTÍ MÍRU SE STŘÍLÍ?! (1969)

Email Tisk PDF

Ráda bych se seznámila s příslušníky „Páté roty“, kteří  v nočních hodinách dne 21. srpna 1969 přepadali pokojné chodce na rohu Americké ulice u náměstí Míru v Praze. Té noci se na náměstí Míru střílelo.

 
Strana 1 z 4

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!