Středa, 20 Listopad 2019 15:26
V Bystřici nad Olší, v jedné z nejvýchodnějších obcí naší vlasti, žije Taťjana Hečková, rodným jménem Tatjana Alexandrovna Stulikovova. Narodila se 13. března 1939 v Leningradu. Zde se svojí maminkou a sourozenci prožila hrozné chvíle blokády Leningradu, bombardování, nedostatku potravin, silných mrazů a také nemocí a úmrtí.
Sobota, 01 Červenec 2017 11:44
Z knihy Přemysla Veverky vybrala Zuzana Kuchejdová dvě pasáže, které ilustrují obraz doby a lidí v Ležákách, kteří žijí svůj obyčejný život, jen pár z nich ví o věcech, které by měly zůstat okolí utajeny. Všem se v jednom jediném okamžiku život proměnil v peklo, z něhož nebylo úniku.
Čtvrtek, 23 Únor 2017 10:52
Nauku o terénu přednášel v hranické Vojenské akademii štábní kapitán Jalovec. Byl na slovo vzatým specialistou a o jeho odborných kvalitách svědčila řada vědeckých prací z oboru geodézie, kartografie a samozřejmě vojenské topografie.
Čtvrtek, 23 Únor 2017 10:49
Poručík Řanda je mladým, ale zkušeným velitelem dělostřelecké baterie. Brány Vojenské akademie opustil před třemi roky a od té doby už vychoval dva ročníky dělostřelců. Proto se rozhodl velitel pluku ustanovit ho do funkce velitele odloučené baterie ve Mšeném u Budyně nad Ohří.
Čtvrtek, 23 Únor 2017 10:46
Od nepaměti panovalo v Hranicích na Moravě nepřátelství mezi vojenskými akademiky a posluchači Střední lesnické školy. Nespočetné šarvátky končily zpravidla vítězstvím vojáků, kteří měli nespornou výhodu v tom, že byli cvičeni bývalými britskými příslušníky Commandos v boji zblízka, tichém zabíjení a podobných roztomilostech poválečného mírového života.
Pondělí, 29 Únor 2016 18:12
Označení „sedlák“ se po roce 1948 stalo naprosto hanlivé a v dalších desetiletích téměř z našeho slovníku vymizelo. Ačkoliv na rolnickém stavu stál náš venkov a výživa našeho obyvatelstva, likvidace těchto obyvatel nebrala konce. Budoucnost našeho venkova spočívala ve združstevnění, kolektivizaci a ve velkých státních statcích. Svobodný rolník, který dříve podle svého rozumu a své vůle hospodařil na vlastní půdě, se násilím změnil v zemědělského dělníka. Rodový vztah k půdě, ono citové pouto k zemědělské práci, které děd předával ze syna na vnuka, se zcela vytratilo.
Pátek, 21 Srpen 2015 15:13
V létě 1968 mi bylo 11 let. Právě jsem ukončila pátou třídu v naší dvoutřídce. Prožívali jsme docela normální léto, tak jako mnoho dalších vesnických dětí, a neměly jsme o Pražském jaru ani ponětí. Ten srpnový týden u nás byla na návštěvě sestřenice. Pamatuji si ten den, jako by to bylo včera. Ještě jsme se povalovaly v pyžamech na postelích a řešily své důležité holčičí problémy, když přišla maminka z nákupu s očima plnýma slz a řekla nám: „Holky, asi bude válka!“
Pátek, 19 Prosinec 2014 16:16
Bylo to v zimě a na hoře Olivetské bylo strašlivé chladno. Přes úzkou rozsedlinu údolí Kedron vanul pach kouře, kadidla a hořících obětin z jeruzalémského chrámu a mísil se s vůní terpentýnové pryskyřice stromů rostoucích na svazcích hory. Na otevřeném svahu, jen malý kus cesty pod vesnicí Betpagé, spala obrovská obchodní karavana patřící Patrosovi z Palmyry.
Neděle, 16 Listopad 2014 21:22
Při příležitosti 50. výročí událostí 17. listopadu 1939 a mezinárodního dne studentstva udělil Mezinárodní svaz studentstva se sídlem v Praze Zlatou medaili 17. listopadu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Miloušovi Jakešovi za jeho osobní přínos k pokrokovým přeměnám v Československu.
Při příležitosti 50. výročí událostí 17. listopadu a mezinárodního dne studentstva přijal člen předsednictva ÚV KSČ, vedoucí tajemník MV KSČ a předseda MV NF Miroslav Štěpán studenty z pražských vysokých škol.
17. listopadu 1989 byla pokojná manifestace studentů a Pražanů ve večerních hodinách brutálně zmasakrovaná na Národní třídě a v Mikulandské ulici.
Sobota, 16 Srpen 2014 20:51
Ráda bych se seznámila s příslušníky „Páté roty“, kteří v nočních hodinách dne 21. srpna 1969 přepadali pokojné chodce na rohu Americké ulice u náměstí Míru v Praze. Té noci se na náměstí Míru střílelo.
|
|
|
Strana 1 z 4 |