Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Plk. v.v. William Kauders M.C., navigátor 311. bombardovací perutě RAF

Email Tisk PDF

Těžká situace, která v republice nastala po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava, okupace nacistickým Německem,  rozhodla také o osudu Williama Kauderse, který se narodil 22. března 1910 v Praze.

 

Likvidace

Email Tisk PDF

Když jsem se letos účastnil Jáchymovského pekla a zájezdu do bývalého komunistického žaláře v Leopoldově na Slovensku, připojilo se k nám v Brně několik dalších účastníků. Mezi nimi jeden sympatický muž, který na mne dělal dojem velmi kultivovaného člověka. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděl, že je to jeden z mála, kteří přežili Leopoldov!

 

Deník Jiřího Sedmíka - 2. část

Email Tisk PDF

S dopisy byl jsem hotov a domníval jsem se, že jsem hotov s celým životem. Psaní jsem složil, uložil, vstal, protáhl se, zapálil lulku a šel k ostatním důstojníkům. Byl krásný den, slunce mile hřálo a my vyprávěli si s důstojníky. Které jsme našli jako zbytek našeho regimentu, o zimě, která zde je, o zkušenostech nabytých ve válce s Rusy a my zase vyprávěli, jak je to doma. Celý den jsme nic nedělali, jen jsme povídali a vyhřívali se na slunci.

 

 

Zkáza tisícileté říše

Email Tisk PDF

Konec války sledovaly celé národy s napjatým očekáváním, o to usilovněji ti, pro které to bylo otázkou života a smrti, vězni a odsouzenci německé justice.

 

Nezapomeňte, že svoboda není nikdy zaručena

Email Tisk PDF

Na sklonku léta jsem se v kouzelném kraji Ladových Hrusic, v domku, kde žije  u své rodiny, setkal s bratrem generálporučíkem Ing. Tomášem Sedláčkem, veteránem 2. světové války, nositelem mnoha vyznamenání, čestným předsedou ČsOL. Genpor.v.v. Ing. Tomáš Sedláček se 8. ledna 2008 dožívá 90 let.

 

Po stopách Jiřího Sedmíka

Email Tisk PDF

Můj dědeček Jiří Sedmík patřil ke generaci, která zažila dvě světové války. On sám se obou aktivně účastnil. Ve velice mladém věku rychle dospěl na bojištích východní fronty první války a jeho život předčasně ukončila poprava za odbojovou činnost v další válce.

 

Boje na Dukle

Email Tisk PDF

Často se vracím v myšlenkách do  podzimních karpatských dnů r. 1944, tentokrát proto, abych pravdivě popsal, co jsem viděl a prožíval společně s dalšími členy osádky samohybného děla, samochodky, která se jmenovala Kapitán Jaroš, ve dvou dnech bojů o naše československé hranice 30. září a 1. října 1944.

 

Deník Jiřího Sedmíka, 1. část

Email Tisk PDF

Není mým úmyslem psát epický denník, jak mnozí činí, mám na mysli své a mých kolegů vzpomínky, nálady a dojmy, nadšení a rozčarování, chvíle smutku, nejistot a zase chvíle radosti, jistoty  - a budou to spíše psychologické a pozorovací črty, pragmaticky uspořádané, ačkoliv bez několika dat se neobejdu.

 

Nejdůležitější v životě je štěstí

Email Tisk PDF

Rozhovor s válečným veteránem, úspěšným podnikatelem Janem Horalem

 

Moje poznámky ze světové války

Email Tisk PDF

Uvádíme poslední díl deníku Václava Sedláčka.

 
Strana 8 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!