Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
23.01.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Splnil svou povinnost

Email Tisk PDF

Dříve než bylo překročeno francouzské pobřeží na cestě tam, zůstal jsem se svým č. 2 odloučen od perutě. Při pokusu peruť dohnat spatřil jsem 2 Fw 190, které se hotovily k útoku na nás.

 

Vlastimil Ondrůj

Email Tisk PDF

Byl 12. říjen 1944. Ve 13 hodin jsme odstartovali na patrolu nad Severní moře. Venku řádilo počasí, že by psa nevyhnal.

 

Deník Jiřího Sedmíka, 3. část

Email Tisk PDF

Smutné časy nastávají.

 

Jeden z mnohých......

Email Tisk PDF

Bylo jich celkem sto tisíc, francouzských, italských a ruských legionářů 1. světové války. Pro dnešek jsou již málem zapomenutou legendou. Jedním z onoho statisíce byl i můj otec, příslušník 21. pluku francouzských legií, kapitán čs. armády v.v.

 

Pes druhé roty

Email Tisk PDF

Dospívání v letech sedmdesátých  bylo neradostné a provázelo je mnoho nenávistných pocitů. Země plná tanků a cizích vojáků, o kterých se nám soudruzi snažili namluvit, že jsou to „osvoboditelé a spřátelená vojska.“ Začínala husákovská normalizace.

 

Pplk. v. v. Arnošt Polák

Email Tisk PDF

Veterán 2. světové války, příslušník RAF, předseda Svazu letců svobodného Československa ve Velké Británii, se narodil 23. září 1923 v Praze na Vinohradech do židovské rodiny středního stavu, a jak dnes říká: „V mých očích vynikající svou láskou k hudbě a literatuře. Žili jsme skromným, ale spokojeným životem až do roku 1939,  kdy dorazila nacistická pohroma.“

 

Voják Josef Kudrna

Email Tisk PDF

Kdo vlastně byl voják, jenž má pomník v Motole, hrob na Olšanech, ulici v Brně-Tuřanech a dokonce o něm byl natočen film a vyšla kniha? V zásadě se dá říci, že se jednalo o prostého vojáka, čeledína, který byl ve špatný čas na špatném místě.

 

Příběh tří generací jedné rodiny

Email Tisk PDF

Můj dědeček Leopold Formánek patřil k té prvorepublikové sortě chlapů, pro které bylo čestné slovo zákonem. Měl ducha fair play a srdce na správném místě.

 

Válečný veterán Karel Zmija, příslušník 1. čs. samostatné tankové roty ve Velké Británii

Email Tisk PDF

Karel Zmija se narodil  v lednu 1926 v obci Guty na Těšínsku. Když bylo 2. října 1938 Těšínsko  obsazeno polskou armádou,  byl již ve třetím ročníku a na tuto složitou dobu si i dnes živě vzpomíná.

 

 

Plk. v.v. William Kauders M.C., navigátor 311. bombardovací perutě RAF

Email Tisk PDF

Těžká situace, která v republice nastala po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava, okupace nacistickým Německem,  rozhodla také o osudu Williama Kauderse, který se narodil 22. března 1910 v Praze.

 
Strana 7 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624