Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Deník Jiřího Sedmíka - 5. část

Email Tisk PDF

Hned od prvního dne svého  pobytu v Taškentu měl jsem plán hnát se kupředu, měl jsem jakousi neurčitou touhu po tom, ačkoliv o zdejších poměrech zajateckých a o národních našich poměrech jak se vyvíjejí, neměl jsem tehdy ani zdání.

 

Odpouštět neznamená zapomenout

Email Tisk PDF

Helena Steblová, za 2. světové války vězněná v několika koncentračních táborech, se narodila se 8. března 1925 v Bystřici-Košařiskách. Ke zlomu v jejím životě došlo až v roce 1944, avšak i to stačilo, aby si navždy pamatovala běsnění fašistických okupantů.

 

Nesměli jsme bydlet v pohraničí

Email Tisk PDF

Svobodník ve výslužbě Jindřich Eisner, válečný veterán, příslušník čs. obrněné brigády ve Velké Británii, pochází z Bystřice nad Olší a v okolí prožil dětství a mládí.

 

Poslední jsem si pamatoval Leopoldov

Email Tisk PDF

Generálmajor ve výslužbě Miroslav Kácha se 21. září 2008 dožil 85 let. Narodil se 21. září 1923 v rodině středoškolského profesora a již ve svých studentských letech byl aktivně zapojen v domácím odboji.

 

Spojeni osudem

Email Tisk PDF

 Nebylo mu tenkrát ani čtyřiadvacet. Byl to jeho třicátý pátý operační let. Vladimír seděl za řízením britského bombarderu jako velitel letounu a první pilot již po patnácté.

 

Hra osudu

Email Tisk PDF

Prvořadým úkolem našich osádek bombardérů v Británii po skončení války bylo  dopravit do osvobozené vlasti rodinné příslušníky letců, repatriantů a také množství rozličného materiálu,  hlavně léků, nových peněz apod. Bohužel, někteří z těchto letců, kteří se dočkali vítězného konce války, však domů nedoletěli...

 

Deník Jiřího Sedmíka - 4. část

Email Tisk PDF

V jámě lvové. Za několik dní ocitli jsme se v III. bat., kde byli rakousko-uherští důstojníci.

 

ANTIS

Email Tisk PDF

Anglosaský svět, a nejen ten, zná románový příběh Lassie, nemluvě o příběhu Kazana – věčného bojovníka za svobodu. Švýcaři mají svoji národní legendu v slavném Barrym. Na životní příběh alsaského vlčáka Antise v českých rukách upozornil před několika lety britský Daily Mail.

 

Jan Kubiš ve Slezsku

Email Tisk PDF

V souvislosti s letošním 95. výročím narození Jana Kubiše (24. 6. 1913 v Dolním Vilémově na Třebíčsku) je namístě připomenout také jeho rok trvající působení ve Slezsku, na Bruntálsku a Opavsku.

 

Byla jsem šťastné dítě

Email Tisk PDF

Toto je zkrácená verze vzpomínky Olgy Bezděkové-Rejtharové na své dětství. Nezkrácenou verzi článku najdete na webových stránkách www.dcery.cz, jakož i mnoho dalších zajímavých a otřesných příběhů dětí z doby komunistické totality.

 
Strana 6 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!