Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
23.01.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Odpouštět neznamená zapomenout

Email Tisk PDF

Helena Steblová, za 2. světové války vězněná v několika koncentračních táborech, se narodila se 8. března 1925 v Bystřici-Košařiskách. Ke zlomu v jejím životě došlo až v roce 1944, avšak i to stačilo, aby si navždy pamatovala běsnění fašistických okupantů.

 

Nesměli jsme bydlet v pohraničí

Email Tisk PDF

Svobodník ve výslužbě Jindřich Eisner, válečný veterán, příslušník čs. obrněné brigády ve Velké Británii, pochází z Bystřice nad Olší a v okolí prožil dětství a mládí.

 

Poslední jsem si pamatoval Leopoldov

Email Tisk PDF

Generálmajor ve výslužbě Miroslav Kácha se 21. září 2008 dožil 85 let. Narodil se 21. září 1923 v rodině středoškolského profesora a již ve svých studentských letech byl aktivně zapojen v domácím odboji.

 

Spojeni osudem

Email Tisk PDF

 Nebylo mu tenkrát ani čtyřiadvacet. Byl to jeho třicátý pátý operační let. Vladimír seděl za řízením britského bombarderu jako velitel letounu a první pilot již po patnácté.

 

Hra osudu

Email Tisk PDF

Prvořadým úkolem našich osádek bombardérů v Británii po skončení války bylo  dopravit do osvobozené vlasti rodinné příslušníky letců, repatriantů a také množství rozličného materiálu,  hlavně léků, nových peněz apod. Bohužel, někteří z těchto letců, kteří se dočkali vítězného konce války, však domů nedoletěli...

 

Deník Jiřího Sedmíka - 4. část

Email Tisk PDF

V jámě lvové. Za několik dní ocitli jsme se v III. bat., kde byli rakousko-uherští důstojníci.

 

ANTIS

Email Tisk PDF

Anglosaský svět, a nejen ten, zná románový příběh Lassie, nemluvě o příběhu Kazana – věčného bojovníka za svobodu. Švýcaři mají svoji národní legendu v slavném Barrym. Na životní příběh alsaského vlčáka Antise v českých rukách upozornil před několika lety britský Daily Mail.

 

Jan Kubiš ve Slezsku

Email Tisk PDF

V souvislosti s letošním 95. výročím narození Jana Kubiše (24. 6. 1913 v Dolním Vilémově na Třebíčsku) je namístě připomenout také jeho rok trvající působení ve Slezsku, na Bruntálsku a Opavsku.

 

Byla jsem šťastné dítě

Email Tisk PDF

Toto je zkrácená verze vzpomínky Olgy Bezděkové-Rejtharové na své dětství. Nezkrácenou verzi článku najdete na webových stránkách www.dcery.cz, jakož i mnoho dalších zajímavých a otřesných příběhů dětí z doby komunistické totality.

 

Na Dunkerque vzpomíná brigádní generál Jan Paroulek

Email Tisk PDF

Tato vzpomínka se zachovala díky plk. v.v. Václavu Strakovi, který jej předal naší redakci. Generál Jan Paroulek zemřel dne 29. ledna 2008 v Přerově.

 
Strana 6 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624