Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Hrdina, voják, vzácný člověk

Email Tisk PDF

„Kdo jednou poznal generála Mílu Kašpara, tak na něho nikdy nezapomněl. Byl to vynikající voják, který se za války vyznamenal svou statečností a nadprůměrnými velitelskými schopnostmi, kterému sloužit své vlasti stálo nade vším….“

 

 

Válečný deník - Cesta do odboje

Email Tisk PDF

1. část

Po deníku legionáře z 1. světové války začínáme deník další. Deník, odehrávající se o více než dvacet let později, v době další poroby a potupy českého národa. Tak jako mnozí, i autor tohoto deníku se rozhodl odejít do zahraničí, aby mohl bojovat za svou vlast. Začtěte se do jeho vyprávění, jeho pocitů a zážitků, které ho provázely.

 

 

Deník legionáře - Válka skončila

Email Tisk PDF

Když jsme v minulém čísle ukončili deník Jiřího Sedmíka krátkým resumé jeho vnučky Dr. Jany Žmolíkové, netušili jsme příští události. Paní Žmolíková v průběhu minulých měsíců objevila další archivní materiály. Jsou to dopisy přátelům v Československu, pocházející z let 1919 a 1920, kdy se major Jiří Sedmík staral o návrat legionářů z Ruska, kteří byli v té době soustředěni ve Vladivostoku a čekali na transport. Věřím, že úryvky z dopisů, přibližující tuto dobu, zaujmou i vás.

 

 

Pár střípků vzpomínek…

Email Tisk PDF

V červnu 1991 jsem se s ním konečně osobně seznámila. Volala mi kamarádka Lída z parlamentu, že předseda Sněmovny lidu Rudolf Battěk přišel o sekretářku ing. XY, a že urychleně hledá náhradu, a že se mu zmínila o mně. Poradce pana ing. Battěka, ing. Antonín Bělohoubek, se prý mé kamarádky, která pracovala pro Jana Sokola, pro jistotu optal: „Nebyla ta vaše kamarádka nikdy ve Straně?“  A Lída prý zvolala: „Ona má stejné obavy o Vás, ona ještě nikdy neměla šéfa komunistu!“

 

Hledání identity

Email Tisk PDF

Když začala paní Anna Marie Rezková vyprávět svůj poutavý životní příběh, měla obavu, jestli její vzpomínky budou vůbec někoho zajímat. Její život bez identity jí přinesl nejen mnohá životní  zklamání, nedostatek citových vazeb v lidských vztazích, ale také nedůvěru ke svému okolí. Je vidět, že válka neměla své lidské oběti jen v jejím průběhu, ale její následky  se promítají až do současného života.

 

 

Zpravodajská brigáda

Email Tisk PDF

Chtěli bychom vám tlumočit společné zamyšlení výboru historické skupiny Zpravodajská brigáda (ZB) nad 70. výročím jejího vzniku jako jedné z odbojových organizací za 2. světové války. Přenesme se proto o 70 let zpět do poloviny března 1939…

 

RAF Perranporth

Email Tisk PDF

Během 2. světové války vystřídala 310. československá stíhací peruť britského Královského letectva svých  16 hlavních leteckých základen. Perranporth byl jejím v pořadí čtvrtým mateřským místem od 24. 12. 1941 do 7. 5. 1942 s krátkým přerušením v únoru a březnu zmíněného roku. V této době 310. peruť sdílela perranporthské letiště s dalšími třemi leteckými jednotkami.

 

 

Promarněný talent

Email Tisk PDF

Můj otec prožil své dospívání a mládí v době 1. republiky. Byl duší i srdcem sportovec, který se již od 16 let zúčastňoval atletických a plaveckých závodů za Svaz dělnické tělovýchovné jednoty podle vzoru svého otce, dlouhodobého činovníka turistických organizací. Úspěšného atleta zastavila poprvé okupace, podruhé únor 1948.

 

 

Smrt místo vyznamenání

Email Tisk PDF

Devátého září 1942 odstartoval Wellington KX-C s číslem 738 C na patrolu v oblasti Biskajského zálivu. Osádku tvořili první pilot Sgt. Bulis, druhý pilot Sgt. Bláha, radista Sgt. Gissübel, střelci Sgt. Doležel a Sgt. Jebáček a navigátor F/Lt. Václav Haňka, kterému patří následující vzpomínka.

 

 

Navigátor i pilot

Email Tisk PDF

V  noci ze 7. na 8. prosince 1941 se zúčastnil Wellington MK IC KX-Z (R 1458) (Z jako zebra) náletu na Kolín nad Rýnem. Osádku tvořili F/0 Pohlodek, Sgt. Jambor, P/O Macenauer, P/O Simet a Sgt. Husmann.

 

 
Strana 5 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!