Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Můj otec František Vápenka – účastník pražského povstání 1945

Email Tisk PDF

Můj otec (1907–1980) byl hlavním strůjcem mého zájmu o naši historii. Často mě provázel po Praze a seznamoval s historií města, chodili jsme i po hřbitovech, kde jsou uloženi naši národní velikáni.

 

RINOPE

Email Tisk PDF

Nevím již přesně, kdy jsem se poprvé setkal s tímto záhadným slovem při čtení letecké literatury. Rinope byla válečná slovní přesmyčka používaná Francouzi a vzniklá při zvolání jména Peřino. Skutečné jméno Františka Peřiny se nesmělo ve francouzském vojenském letectvu používat, mohlo se stát signálem pro německou vojenskou výzvědnou službu při pronásledování jeho rodiny v tehdejším protektorátním území.

 

Cesta do odboje 3 - Slovensko

Email Tisk PDF

Zbytek naší cesty uběhl bez žádných dalších událostí. Oklika, kterou jsme z opatrnosti udělali, nemohla být veliká, poněvadž už asi za hodinu jsme vyšli z lesa a sledujíce jeho okraj, přiblížili se k vesnici. Pochopil jsem, že se blížíme k cíli a s radostí jsem si uvědomil, že už jsme zcela jistě na Slovensku.

 

 

S Bohemií od Blažíčka k Hurricanu

Email Tisk PDF

Sitenský, Reich. Mistři české klasické fotografie. Snad byli oba domluveni. Věděli o sobě.

 

Desátník ve výslužbě Pavel Byrtus

Email Tisk PDF

Válečný veterán, příslušník 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii, se narodil 24. prosince 1921 v Bukovci. Jeho maminka pocházela z Polska z obce Javorzynki, otec byl z Bukovce. Dětství neměl lehké především proto, že svého otce nikdy nepoznal.

 

Cesta do odboje

Email Tisk PDF

2. část

 

Ve světnici bylo již pěkně šero, když mě ze vzpomínek vytrhly kročeje na dvorku kolem okna a tlumené mužské hlasy. Klapla klika v předsíňce a vzápětí se otevřely dveře. Povstal jsem a v přítmí  s potěšením poznal svého starého průvodce, za nímž  vkročil mladík střední postavy.

 

S Stb za plotem

Email Tisk PDF

O válečných útrapách genmjr. Aloise Šišky toho bylo napsáno hodně, včetně několika vydání jeho autobiografie KX-B neodpovídá. (Naposledy tato knížka vyšla v roce 2008 v anglické verzi pod názvem Flying for Freedom v překladu autorky). Poválečný život je už méně zdokumentován, avšak právě ten byl pozadím, které značně ovlivnilo rodinný život.

 

Válečná epizoda

Email Tisk PDF

Začátkem dubna 1944 dorazila do města  Kamenec-Podolsky malá autokolona, která vezla  skupinu zvláštního určení, do níž jsem patřil také já. Velel jsem řidičům – automechanikům, odpovídal za technické ošetřování a provoz automobilů  naší skupiny.

 

 

Útěk z Francie

Email Tisk PDF

V březnu 1939, když Němci obsadili ČSR, žila paní Olga Horníčková s rodiči a o rok starší sestrou Vlastou ve Varšavě, kde tatínek pracoval na československém vyslanectví. V Kaleidoskopu č. 3/2008 jsme uveřejnili v článku Vlastenka vzpomínky její sestry. Nyní dáváme slovo paní Olze v krátké vzpomínce na útěk před fašismem.

 

Poslední válečné vánoce

Email Tisk PDF

Na svoje poslední válečné vánoce v roce 1944 vzpomíná podplukovník v záloze Ján Bačík, válečný veterán a příslušník naší zahraniční armády, který se nedávno zúčastnil jako jeden z posledních pamětníků slavnostního odhalení památníku našim vojákům ve skotském Arisaigu, kde v období 2. světové války absolvoval náročný parašutistický výcvik.

 

 
Strana 4 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!