Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Výcvik ve Skotsku pro operaci Platinum

Email Tisk PDF

V listopadu 2009 jsme se jako členové Sdružení pro výstavbu památníku čs. vojákům ve Skotsku a také jako členové české dudácké kapely The Rebel Pipers účastnili odhalení památníku ve skotském Arisaigu. Setkali jsme se tam také s jedněmi z posledních žijících účastníků kurzů ve Skotsku, mj. s brigádním generálem Jaroslavem Klemešem.

 

 

Let do minulosti

Email Tisk PDF

Na přelomu let 2008 a 2009 se v pražském Obecním domě konala po dobu téměř čtyř měsíců výstava, která byla průřezem celoživotního díla akad. malíře Bohumila Konečného – přezdívaného Bimba. Pro mne osobně to byl pohled zpět do uplynulých padesáti let života, počínajíc Mladým hlasatelem.

 

Antonín Mikuláš Číla & carský ruský zlatý poklad

Email Tisk PDF

V posledních několika letech se nejednou v České republice i Ruské federaci odborně diskutovalo či fundovaně psalo na téma carský ruský zlatý poklad versus českoslovenští legionáři. Také ve vzdělávacím pořadu České televize (Historie.cs) se několikrát u příležitosti různých výročí objevila tématika, která s předchozími náměty značně souvisela, neboť se týkala zrodu československého státního zlatého pokladu, tedy skutečné hodnoty poválečného československého zlatého fondu, respektive tzv. měnového zlata.

 

Útěk z Francie

Email Tisk PDF

V březnu 1939, když Němci obsadili ČSR, žila paní Olga Horníčková s rodiči a o rok starší sestrou Vlastou ve Varšavě, kde tatínek pracoval na československém vyslanectví. Sama na tu dobu vzpomíná: "Bylo mi16 achodila jsem do francouzského lycea, kde nás bylo asi dvacet národností. Bydleli jsme přímo na vyslanectví a vzpomínám si,  jak se po 15. březnu  celé noci pálily nejrůznější důvěrné dokumenty, aby je Němci nedostali do rukou."

 

Sokolské vzpomínání

Email Tisk PDF

V neděli za slunného odpoledne 3. července 1994 Praha opět žila po šestačtyřiceti letech Sokolem a jeho XII. všesokolským sletem. Tradičního sletového průvodu z Václavského náměstí na náměstí Staroměstské se zúčastnilo 23 100 cvičících. V roce 1948 byl tento počet ještě 585 000. Myšlenka Sokola a všesokolských sletů opakovaně rozechvívala statisíce žen a mužů podivuhodnou emocí hrdosti, vznešenosti, krásy a vnitřní čistoty.

 

Zánik rodinného tábora 1

Email Tisk PDF

Padesát let - půl století - je dlouhá doba. Mladíci se změnili v starce, starci v prach a popel. Změnily se vesnice i města, tvářnost krajin, vybledly vzpomínky na mrtvé a z paměti zmizely jejich podoby. Mně však zůstaly v paměti hluboce vryty vzpomínky na utrpení a smrt statisíců, milionů. Na mrtvé, kteří zemřeli rukama pochopů na přání šílených vůdců, hlásajících nelidskou ideologii.

 

 

Rány osudu

Email Tisk PDF

Pár kilometrů od rodiště našeho slavného pilota a útěkáře Josefa Brykse bydlí v Bohuňovicích Miluše Dočkalová, vdova po příslušníkovi 311. sq. Karlu Dočkalovi. Se svým manželem snášela rány osudu statečně a i dnes jí vzpomínky vhánějí slzy do očí, když vypráví.

 

Věrný syn své země

Email Tisk PDF

Rotný aspirant (pplk. in memoriam)  Karel Macura, válečný veterán, pilot 310. čs. stíhací perutě RAF, se narodil se 10. března 1920 v Třinci, zahynul 23. února 1945 pravděpodobně v Severním moři při operačním letu. 

 

OZVĚNY BITVY O BRITÁNII

Email Tisk PDF

Za zvuku podvečerních vln Středozemního moře narážejícího do skalnatého severoafrického pobřeží jsem přečetl na jaře roku 1969 Čejkova Zlomená křídla – A. Vašátko, J. František, A. Valenta. Samotnému pod  stále modrou oblohou a u zvlněného moře se vše vnímá daleko intenzivněji, i ta knížka.

 

Cesta do odboje 4

Email Tisk PDF

Později jsem se dozvěděl od kamarádů, že mnozí z nich byli podobným způsobem zatčeni na nádražích podél slovenských hranic, kde maďarská policie už od konce roku 1939 konala zostřenou kontrolu cestujících, aby zamezila ilegálním odchodům Čechoslováků do odboje. Že moje zatčení bylo dílem těch dvou Maďarek, bylo velmi pravděpodobné podle jistoty, s jakou si mě strážník vybral.

 

 
Strana 3 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!