Nacházíte se zde: Úvod - Paměti
24.02.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Paměti

Statečný lékárník

Email Tisk PDF

02 moravec lekarna20. dubna 1942 byl Gestapem zatčen čáslavský lékárník Václav Moravec, bratr gen. Františka Moravce, jednoho z těch, kteří byli v centru dění při přípravách atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. O statečnosti svého dědečka a dalších čáslavských spoluobčanů jsme si popovídali s jeho vnučkou, paní Martou Šenkapounovou.

 

 

Hředle

Email Tisk PDF

01 vzpominka hredlePři pátrání v rodinné genealogii předků mého otce jsem se zcela náhodou dostal přes královéhradecké mýdlo k iniciátorovi založení Svazu lyžařů Království českého. Další léta běžela přes násilnou rekatolizaci, z které bylo u nás tak dobře čerpáno po roce 1948. Pomocí přátel a historické literatury jsem pokračoval až k poctě udělené Maxmiliánem II. ve čtvrtek dne 29. 5. 1571 na Pražském hradě. To je na straně jedné, pro duši potěšující, ale dnes zanedbatelné. Červená niť vedla ale dál. Na straně druhé jsem došel v mužské linii přes Cerhovice a Líšnou do Hředel  roku 1633 k Mikuláši Srpovi.

 

Vězeň z Czajankových kasáren

Email Tisk PDF

Životní osudy Miroslava Šolce, tak jak mnoho jiných narozených v první polovině 20. století, poznamenala 2. světová válka. Byl vojákem, který těžce nesl opuštění vybudovaných pevností po Mnichovu. Jako jeden z mála se v noci z 14. na 15. března postavil okupantům – v kritickou chvíli byl totiž v Czajankových kasárnách.

 

Paměť Sokolů

Email Tisk PDF

04 sokol16. 02. 2017 uplynulo 155 let od založení Sokola.  A stále s úctou a vděčností vzpomínáme na velké hrdinství a oběti čelných funkcionářů, zvláště ve dnech nacistického pronásledování v roce 1941. Tehdy došlo k hromadnému zatýkání funkcionářů České obce sokolské (ČOS) v pražském ústředí v Tyršově domě i v sokolských župách a v tělocvičných jednotách Sokola na celém území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

 

Tmavomodrý svět či bezedná propast?

Email Tisk PDF

03 totalitaDějovou linií filmu Tmavomodrý svět se táhne přátelství dvou letců – důstojníka českého letectva Františka Slámy a mladého nadějného letce Karla Vojtíška. Po útěku do Velké Británie jejich přátelství rozdělí láska k mladé ženě a následně Karel Vojtíšek umírá, aby jeho přítel přežil. Skutečný Karel Vojtíšek se vrátil do vlasti jako major letectva 26. srpna 1945 a jeho další osud definitivně podepsal krutý únor 1948.

 

Jediná fotografie s tatínkem

Email Tisk PDF

Kapitán in memoriam Walter Hecht, válečný veterán, příslušník 311. čs. bombardovací perutě RAF, se narodil 27. dubna 1916 v Třinci v židovské rodině. Jeho otec byl vyučený hodinář a vlastnil zde obchod a hodinářství.

 

Vlasta Burian a uniformy

Email Tisk PDF

Ten, který má již tradiční označení Král komiků, měl  ve velké oblibě uniformy. Snad za to mohl jeho otec Antonín Burian, který nosíval uniformu rakouského úředníka a tento stejnokroj malému Vlastíkovi učaroval. Tzv. „dvojí sukno“ však v něm nevyvolávalo militantní sklony, ale sny o slávě a osobní parádě.

 

Tomáš Löwenstein-Lom

Email Tisk PDF

Tomáš Löwenstein (nar. v r. 1924) je jedním z posledních žijících příslušníků RAF. O jeho existenci jsem neměl ani ponětí, protože se na veřejných akcích s ostatními příslušníky neobjevoval ani po sametové revoluci a dobrovolně zůstal v anonymitě. Až kamarád Luboš Novák mě s ním zkontaktoval, a díky tomu jsme získali zajímavé vyprávění o jeho válečném působení.

 

Edgar Harrell a tragédie lodi USS Indianapolis

Email Tisk PDF

Poprvé jsme o lodi Indianapolis slyšeli někdy v roce 1977, když k nám dorazil film Čelisti a námořník Quint v podání Roberta Shawa v něm vypráví příběh o tom, jak USS Indianapolis vezla uran pro atomovou bombu na ostrov Tinian, byla torpédována a většina námořníků bídně zahynula buď následkem útrap, nebo v čelistech žraloků. Pak bylo 39 let velké Nic a až letos nám odpověděl na žádost o autogram jeden z přeživších námořníků z této lodi. Začali jsme si psát a nás napadaly otázky, na které nám dnes 91letý Edgar Harrell odpověděl.

 

Konečné řešení českého problému

Email Tisk PDF

Přednášku na toto téma přednesl státní tajemník SS-Gruppenführer Karl Hermann Frank 24. června 1941 ve Východním ústavu v Krakově za přítomnosti generálního guvernéra General Gouvernementu (obsazené Polsko) Hanse Franka. Obrázek o tom, jak by bylo naloženo s Čechy, kteří by se nechtěli „přizpůsobit“, nechť si udělá každý sám. Text je redakčně zkrácen a proložen mezititulky. Celé znění je k dispozici na www.fronta.cz.

 

 
Strana 2 z 9

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!