Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti - Plk. František Fryč vyznamenán Křížem obrany státu
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Plk. František Fryč vyznamenán Křížem obrany státu

Email Tisk PDF

01 fryc25. 10. 2017 převzaly na Ministerstvu obrany v Praze z rukou ministra obrany Stropnického paní Zdenka Dubáková, vnučka plk. Františka Fryče, a její dcera Nela Miloševič vyznamenání – Kříž obrany státu, který byl udělen in memoriam.

František Fryč byl důstojníkem předválečného vojenského zpravodajství Československé armády. Zabýval se rozvědnými kontakty proti nastupujícímu německému nacismu, byl prvním, kdo kontaktoval nejproduktivnějšího agenta čs. rozvědky Paula Thümmela.
O jeho postavení v armádě a ve společnosti  svědčí mj. i pozvání od prezidenta Masaryka do letního sídla  Topolčianky na rozpravu, které se účastnila řada intelektuálů první republiky.
14. března 1939, den před obsazením republiky německou armádou, odletěl s dalšími členy vojenské zpravodajské služby a zpravodajskou dokumentací do Velké Británie. Tam působil jako  spojovací expert II. oddělení  exilového Ministerstva národní obrany. Byl autorem šifry, jíž vojenská zpravodajská služba používala ke komunikaci s odbojem v obsazené republice.
Od roku 1941 udržovala Vojenská radiová ústředna spojení s československými vojáky-parašutisty vysazenými z Británie na území okupované republiky. Parašutisté byli vybíráni z Československé smíšené brigády v Británii a František Fryč byl jedním z několika důstojníků čs. exilové armády, kteří spolu s  důstojníky britské Special Operations Executive(SOE) tyto složky budovali a připravovali  parašutisty na úkoly v týlu nepřítele. Byl také jedním z několika důstojníků, kteří věděli od počátku o přípravě a plánu na odstranění zastupujícího říšského protektora Heydricha a osobně se podílel na plánování a řízení  akcí Anthropoid, Silver A, Silver B a dalších, a to až do konce války.
Po válce se Fryč vrátil do Prahy a  pracoval jako vedoucí šifry na Ministerstvu zahraničí. Po únorovém puči v roce 1948 byl zatčen, degradován a posléze komunistickou justicí odsouzen na tři roky vězení a rok nucených prací.
Po návratu z vězení a tábora nucených prací žil s manželkou Jarmilou v Rychnově nad Kněžnou v rodinné vilce u gymnázia. Pracoval v dělnických profesích až do odchodu penze, kdy se věnoval svým vnoučatům a svému velkému koníčku, filatelii. Zemřel v Rychnově nad Kněžnou v roce 1973. Jeho manželce, rychnovské rodačce Jarmile Máslové, nebyl po jeho smrti přiznán komunistickými úřady vdovský důchod, bizarně odůvodněný Fryčovou degradací komunisty v roce 1949.

František Fryč byl charakterní, noblesní muž, ke každému přátelský, vlídný, vychovaný jako vlastenec masarykovskou atmosférou 1. republiky. Vyznamenání Křížem obrany státu in memoriam obdržel více než oprávněně.

Libor Pařízek, foto archiv autora a archiv rodiny F. Fryče

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!