Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti - Člen WOLFRAMU Robert Matula
24.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Člen WOLFRAMU Robert Matula

Email Tisk PDF

V červnu před pěti lety přišla smutná zpráva z kanadského města Victoria, kde ve věku 94 let zemřel jeden z posledních parašutistů shozených v době války na území Protektorátu, člen skupiny Wolfram, Robert Matula.

Narodil se 16. 1. 1918 v Radvanicích. Začal se učit krejčím, ale odešel z učení a raději se učil vulkanizérem. Od roku 1937 nastoupil na šachtu ve svém rodném městě jako horník. Po okupaci vlasti dlouho neváhal, v červnu 1939 překročil hranice do Polska.
Po prezentaci v Krakově byl odeslán do tábora v Malých Bronowicích. Zde musel podepsat pětiletý závazek do Cizinecké legie. Z Polska odjel lodí do Francie a odtud potom pokračoval do Alžíru. Byl přidělen k l. pěšímu pluku Cizinecké legie v Sidi-bel-Abbes. Po vstupu Francie do války byl závazku v Cizinecké legii zproštěn a vstoupil do československé zahraniční armády. S ní se zúčastnil bojů o Francii.
Po jejím pádu odjel s dalšími příslušníky do Velké Británie, kde byl přiřazen k 2. pěšímu praporu. Postupně absolvoval různé kurzy, které jej naučily umění bojové techniky. Jako řidič tanku byl poté převelen k 2. tankovému praporu. V roce 1944 se oženil s Angličankou.
Robert Matula přijal nabídku kpt. Otiska a absolvoval výcvik pro výsadkáře, se kterými se počítalo pro výsadek a odbojovou činnost na území Protektorátu. Po ukončení náročného výcviku byl dne 28. 6. 1944 jako člen desantu Wolfram přepraven do Itálie, na základnu Lauret. V noci dne 13. 9. 1944 byl spolu s ostatními (desant tvořili kapitán Josef Otisk, rtn. Josef Bierský, rtn. Josef Černota, rtn. Vladimír Řezníček, radista rtn. Karel Svoboda a četař Robert Matula) vysazen poblíž Nytrové v Beskydách. Seskok však nebyl úplně úspěšný, došlo k velkému rozptylu, a skupina se s výjimkou Karla Svobody, kterého sebralo Gestapo, dala dohromady až po deseti dnech.
Wolfram navázal spolupráci s partyzány, ale později v důsledku protipartizánských akcí Gestapa se skupina musela stáhnout nejdříve do obce Kunčice pod Ondřejníkem a potom do Líšně u Brna. Zde úspěšně operovala až do konce války.
Po válce přijela za Robertem Matulou jeho manželka s dcerou, ale jejich spokojený život v osvobozené vlasti neměl mít dlouhé trvání. Po únorovém převratu v roce1948 byl zatčen a souzen, ale nakonec pro nedostatek důkazů musel být propuštěn. Bylo jasné, že zde ho již nic dobrého nečeká, a proto poté, co legálně opustila Československo jeho manželka s dcerou, i on – opět ilegálně – odešel do Německa, odkud se dostal za rodinou do Velké Británie.
Zde žil a pracoval téměř deset let a poté se vystěhoval i s rodinou čítající již dvě dcery a jednoho syna do Kanady.
Jako ostatní bojovníci za svobodu vlasti, která je vyhnala za hranice, i pan Matula přivítal sametovou revoluci. Dne 16. října 1990 byl povýšen na plukovníka pěchoty. Během své návštěvy České republiky se podíval i do Pardubic a Lázní Bohdaneč. V Pardubicích šel po stopách velitele výsadku Silver A Alfréda Bartoše, položil kytičku u pomníku dalšího výsadkáře Potůčka – Tolara a v Bohdanči na Sádkách si prohlédl dům, kde byla za heydrichiády ukrývána slavná vysílačka Libuše. Pan Robert Matula dožil svůj bohatý život v Domově s péčí, protože již téměř neviděl. Za svoje hrdinské činy byl vyznamenán dvěma Čs. válečnými kříži 1939, Pamětní medailí čs. armády v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie, 2x Čs. medailí za zásluhy II. stupně a Čs. medailí Za chrabrost před nepřítelem.
Zemřel 12. června 2012.

Vítek Formánek a Eva Csölleová, foto archiv autorů

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624