Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Osobnosti

Námořní kadet

Email Tisk PDF

Praha tenkrát ležela pod příkrovem dvaceti centimetrů sněhu, bylo zataženo s teplotou –4 °C až –7 °C a vál slabý východní vítr. Při ideálním pohledu se přímo nabízelo srovnání s Šetelíkovým obrazem Zimní den na Nebozízku. Psala se však středa 4. února 1942 a nad Prahou vlála v tento den z jižního křídla Pražského hradu pouze zlověstná říšská vlajka s hákovým křížem bez třímetrové protektorátní standarty státního prezidenta.

 

Plukovník Josef Boris Wuchterle – starodružiník

Email Tisk PDF

Již od poloviny 19. století v Rusku žili čeští kolonisté, zvláště ve Volyni a ruské části Polska v Haliči. Za jejich potomky po roce 1905 přicházeli za prací do různých gubernií převážně mladí intelektuálové a řemeslníci z Rakouska-Uherska.

 

Zdeněk Škarvada - Keep floating! v mé mysli trvá dodnes

Email Tisk PDF

Zdeněk Škarvada se narodil 8. listopadu 1917 v Olešnici na Blanensku jako nejmladší ze tří synů. Již jako chlapec začal stavět  modely letadel a snil o tom, že se stane leteckým konstruktérem.

 

Heliodor Píka: Má-li moje smrt vykoupit sjednocení národa, umírám rád.

Email Tisk PDF

Každoročně si 21. června připomínáme první oběť komunistické totality - armádního generála in memoriam, Heliodora Píku, nejvýznamnější osobnost našeho východního odboje za 2. světové války, příkladného vlastence, vojáka a diplomata, člověka, který pravdě a svému přesvědčení neváhal obětovat to nejcennější – svůj život.

 

Zapomenutý generál Genpor. Sacher

Email Tisk PDF

V letošním roce  si připomínáme několik významných událostí a výročí osobností veřejného, uměleckého nebo vojenského života.

 

Z tankisty lesníkem

Email Tisk PDF

Ke konci měsíce března si letošního roku naši váleční veteráni připomněli 62. výročí zahájení Ostravské operace, při níž vojska 1. čs. armádního sboru gen. Ludvíka Svobody začala osvobozovat naši republiku ve směru na Moravskou Ostravu.

 

Zakladatelské osobnosti české vojenské aviatiky - francouzský legionář, plukovník čsl. letectva Bedřich Starý

Email Tisk PDF

Jen několik málo českých aviatiků, kteří ještě krátce před I. světovou válkou vstoupili do c. a k. rakousko-uherské armády si stěží mohli představit, že zakrátko budou bojovat na nejrůznějších evropských frontách.

 

Královna revoluce - stewardka Marie Stará

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s autorkou knihy Malé princezny a orlové na Glóbu paní Jiřinou Majerovou-Waldmannovou vám předkládáme slíbené pokračování osudů naší první československé letušky ve službách aerolinií – Marie Staré.

 

Plukovník jezdectva Věnceslav Václav Krejčiřík, starodružiník

Email Tisk PDF

Při studiu politických a vojenských osobností československých a českých dějin 19. a 20. stol. se častěji setkáváme se jmény, které se výrazně zapsaly svými činy do paměti národa. K zapomenutým osobnostem, jež formovaly vojenský odboj v roce 1914 na Rusi a bojovaly za českou národní samostatnost v čsl. legiích patřil zakládající člen České družiny v Kyjevě, V. V. Krejčiřík.

 

Královna revoluce - stewardka Marie Stará

Email Tisk PDF

Dostalo se mi obrovské pocty setkat se s před časem s paní Jiřinou Majerovou, jednou z žen, která tak, jako mnozí jiní – a zejména muži – propadla doživotní lásce k létání na palubách ČSA ve funkci stewardky a posléze instruktorky dalších generací budoucích letušek.

 
Strana 7 z 8

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!