Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Osobnosti

Jan Palach - Byl první, ne však jediný

Email Tisk PDF

Bydlela jsem na malé vesnici a bylo mi 12 let. Pokud vím, v tehdejším tisku pro …náctileté se o Janu Palachovi nepsalo. Informace letěla od úst k ústům a vzpomínám si, jak jsem si představovala pocity člověka, který hoří. Ne proto, že se mu  stala nehoda, ale protože se rozhodl k velké oběti. Když jsem v 15 letech přesídlila do Prahy, byly už čistky a „jediná správná ideologie“ na denním pořádku.

 

Letec, fotograf

Email Tisk PDF

V březnu 1947 byl vybrán šestičlenný tým letců pro propagační tet na čs. sportovních letadlech Sokol napříč Afrikou až na Madagaskar, mezi nimi měl být i Karel Stryk.

 

Vlastenka

Email Tisk PDF

Vlasta Rejtharová se narodila na podzim roku  1921 ve Varšavě. Otec Jaroslav Horníček, legionář, pracoval jako úředník na čs. vyslanectví. Měl za ženu Češku Olgu, dceru kamaráda legionáře. Druhá dcera Olička se jim narodila o rok později než Vlastenka.

 

„Nebezpečný důstojník“ Libor Speychal

Email Tisk PDF

Libor Speychal se narodil 6. května 1926 v rodině důstojníka prvorepublikové armády, ruského a francouzského legionáře, dnes plk. doplňovací služby in memoriam Vojtěcha Speychala. Rodinné prostředí, vzor otce-důstojníka, legionáře, mu předurčilo jeho životní dráhu.

 

Zapomenutý legionář Čeněk Hyttel

Email Tisk PDF

Všeobecně se přijímá názor, že pohraniční okresy byly před 1. světovou válkou čistě německé, a proto bychom tam těžko našli nějakého legionáře. Není to zcela pravda, i v pohraničních „poněmčených“ okresech žily různě velké hloučky Čechů, kteří však byli pevnými vlastenci.

 

Generál Antonín Mikuláš Číla, starodružiník

Email Tisk PDF

Když v úctyhodném věku 100 let umíral v roce 1983 jeden z legendárních zakladatelů České družiny na Rusi, doprovázeli jej na poslední cestě stovky přátel a příznivců vojenské historie, kteří nezapomněli na činy a zásluhy tohoto vzácného muže v průběhu jeho požehnaného a velmi plodného života.

 

Bojovník od Dunkerque

Email Tisk PDF

Ján Bačík, nyní občan jihočeské Třeboně, prošel na počátku 2. světové války, podobně jako mnoho dalších českých a slovenských mužů, komplikovanou a nebezpečnou cestou na Západ, aby pomohl odboji a přispěl našemu osvobození. 25. ledna 2007 se dožil Ján Bačík ve zdraví a dobré životní kondici významného životního jubilea, bylo mu 90 let.

 

Letec Vilém Stanovský

Email Tisk PDF

„Vím, kdo jste, generále, a vím, co jste vykonal,“ řekl dne 11. 11. 1967 generál de Gaulle při podání ruky generálu Vilému Stanovskému na tradiční přehlídce v Paříži u Vítězného oblouku.

 

Bojoval za svobodu

Email Tisk PDF

  Mezi významné osobnosti našeho zahraničního odboje v době 2. světové války patří také plukovník v.v. Stanislav Rejthar.

 

GROUP CAPTAIN RAF, BRIG. GENERÁL LETECTVA JOSEF DUDA, C.B.E.

Email Tisk PDF

V letošním roce si připomínáme 30. výročí úmrtí člověka, vlastence, vojáka a hrdiny, který jako jeden z prvních vysokých důstojníků čs. letectva pozvedl prapor svobody - a téměř symbolicky jej s odstupem pěti desítek let - i jako jeden z posledních donesl ke cti a uznání.

 
Strana 6 z 8

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!