Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti
18.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Osobnosti

Nejstarší partyzánka žije v Bystřici nad Olší

Email Tisk PDF

Třináctého ledna před stopěti lety se narodila v obci Cisiec v Polsku, v západní části Beskyd, Marie Peterková, nejstarší občanka obce Bystřice nad Olší.

 

 

Alois Vašátko a jeho dva kmenoví fotografové

Email Tisk PDF

Historicko-vojenské publikace, časopisy a denní tisk doma i v zahraničí, zaměřené na účast a bojové nasazení československých vojenských dobrovolníků na půdě Francie a Velké Británie, publikují téměř vždy fotografie zachycující jednoho z nejslavnějších čs. letců Aloise „Amose“ Vašátka (25. 8. 1908 v Čelákovicích – 23. 6. 1942 Lamanšský průliv). Hlavního protagonistu i autory těchto snímků (shodou okolností narozených ve znamení Lva) také všeobecně známe, přestože jejich životní příběh byl značně odlišný.

 

Četník Josef Bojas

Email Tisk PDF

Náhoda napomohla tomu, že jsem se seznámil s panem Vladimírem Vávrou ze Strančic, který začal shromažďovat dokumenty o osudu jednoho ze čtyř četníků – hrdinů, kteří byli na pokyn K.H. Franka teatrálně popraveni 8. června 1943 na kobyliské střelnici v Praze.

 

Žít a umřít s rovnou páteří

Email Tisk PDF

Oldřich Štěrba (1902–1942), nadporučík v záloze, učitel, člen odbojové skupiny Obrana národa, byl za svého života významnou osobností Těšínského Slezska, která zůstala v paměti národa.

 

 

Ztracený generál

Email Tisk PDF

Svého dědečka Procházku, otce mamky, jsem bohužel nezažila. Zemřel 18. prosince 1948 ve vojenské nemocnici ve Střešovicích – s ostrahou před pokojem, protože byl v červnu téhož roku zatčen Státní bezpečností.

 

Průkopník československé vzduchoplavby

Email Tisk PDF

V loňském roce uplynulo sto let od narození průkopníka a nadšeného propagátora vzduchoplavby Bořivoje Drtiny ( narozen 21. 10. 1908 v Rožnově pod Radhoštěm, zemřel 25. 6. 1991 v Praze).

 

 

Obětavá lékárnice

Email Tisk PDF

 Helena Petránková,  rozená Ackermannová,  se narodila 9. dubna 1904 v  Ružomberku na Slovensku. Její otec Šimon Ackermann byl hluboce věřící ortodoxní žid. Ovdověl a zůstal sám s pěti dětmi. Znovu se oženil s Bertou Geblovou a v novém manželství se narodily ještě další tři děti: nejmladší byla Helenka.

 

Osud rodiny Biněvských

Email Tisk PDF

Rodina Biněvských byla jedna z českých rodin, které přišly do Buzuluku. Historie těchto rodin by vydaly na romány. Odchod z Čech za zaměstnáním, revoluce, politický nepřehledný var na území Ruska, Ukrajiny nebo východního Polska, hladomor, nekompromisní revoluční sovětské zákony, napadení Sovětského svazu nacistickým Německem, válka. Tyto bouřlivé historické události  se promítaly do jejich života.

 

 

Lidské pochodně

Email Tisk PDF

Nezapomeňme na další lidské pochodně, jež se svými činy snažily vyburcovat konformní společnost k převratným aktivitám. Již v září 1968 to byl Ryszard Siwiec v Polsku, v Československu to kromě Jana Palacha a Jana Zajíce byli i Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová a Michal Lefčík, o motivech jejich činů se však dochovaly jen kusé či žádné informace.

 

 

Josef Bryks – člověk s nezlomnou vůlí

Email Tisk PDF

josef bryksKaždý máme v životě nějakého hrdinu, někoho, koho obdivujeme pro to, co dokázal, jaký byl. Jedním z těch mých je Josef Bryks. Statečný pilot, nezlomný útěkář a symbol toho, jak se totalitní režim zachoval k hrdinům svého národa.

 

 
Strana 5 z 8

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!