Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti
06.12.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Osobnosti

1. červenec - 115 let od narození herce Jindřicha Plachty

Email Tisk PDF

 

220px-Jindřich Plachta

Jindřich Plachta, vlastním jménem Jindřich Šolle, byl český herec a spisovatel. Do diváckého povědomí vstoupil zejména svým účinkováním ve filmových komediích, ve kterých nejčastěji ztvárňoval dobrosrdečné postavy. K jeho nejznámějším rolím patřil skalák Tonda Fábera ve filmu „Nebe a dudy,“ profesor přírodopisu Matulka v komedii „Cesta do hlubin študákovy duše“ či tulák ve snímku „Řeka čaruje.“  

                                                           

Šolleho rodištěm byla Plzeň, kde také budoucí herec započal svá školní léta. V roce 1908 přijal Jindrův otec pracovní místo ředitele cukrovaru v ruském městě Bachmut v Jekatěrinoslavské gubernii, kam se celá rodina (rodiče, Jindřich a jeho dvě mladší sestry) hned na to přestěhovala. Zpátky do Plzně se vrátila o čtyři roky později. V době světového válečného konfliktu studoval Jindřich Šolle obchodní akademii. Vinou všeobecného nedostatku oblečení ušila tehdy Jindrova maminka synovi dlouhou pláštěnku, pelerínu, která se při rychlejší chůzi vzdouvala jako plachta. Traduje se, že když se jednou snažil mladý student vyhnout učitelovu pohledu, dal mu to všímavý kantor najevo zvoláním: „Vidím Vás, plachto!“ Nechtěně tak přisoudil Šollemu nejen novou přezdívku mezi spolužáky, ale vnukl i podobu Jindřichova pozdějšího uměleckého jména.

 

 

Rotmistr Josef Maňas, legionář

Email Tisk PDF

Josef Maňas se narodil 16. ledna 1897 v Kunovicích. Zde také chodil do obecné a měšťanské školy. Do I. světové války vstoupil jako voják 3. pěšího pluku rakousko-uherské armády. Infanterieregiment Erzherzog Karl Nr. 3 byl pěchotním plukem armády Rakousko-Uherska, který vznikl již v roce 1715 a byl tvořen 4 pěšími prapory.

 

 

Ten, který zasáhl Heydricha

Email Tisk PDF

Když samopal Sten-gun Josefa Gabčíka selhal, zbývala ještě šance. Jan Kubiš měl v aktovce dvě speciální vysoce citlivé bomby, z nichž jednu vytáhl a vrhnul směrem k Heydrichovu automobilu. Mohutná detonace způsobila Heydrichovi zranění v dolní části zad, jehož následkům Heydrich 4. června podlehl.

Janu Kubišovi, který byl lehce zraněn v obličeji, se podařilo dostat ke kolu a z místa činu odjet. Jeho mise se naplnila 4. června smrtí Heydricha. Životní cesta hrdiny, který zranil zastupujícího říšského protektora, byla násilně přervána 18. června 1942.

 

Hrdina z kobyliské zatáčky

Email Tisk PDF

Když byl v ulici v Holešovičkách 27. května 1942 smrtelně zraněn zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, byl to právě Josef Gabčík, který se v osudnou chvíli se samopalem Sten-gun Mk. II. FF 209, ráže 9 mm, v rukou díval do očí Reinharda Heydricha.

Samopal v tom osudovém momentu selhal a nevystřelil. Další pokus byl v rukou Jana Kubiše. Úkol Josefa Gabčíka však skončil až 4. června, kdy Heydrich v nemocnici Na Bulovce vydechl naposledy. O několik dní později skončil i život hrdiny Josefa Gabčíka.

 

Nejvyšší vojenská vyznamenání pro rodáka z Lásenice

Email Tisk PDF

 

Podplukovník Jan Pondy se narodil 16.září 1902 v obci Lásenice č.17 jako Jan Punda. Po maturitě na jindřichohradeckém gymnáziu byl přijat na Vojenskou akademii v Hranicích, ze které byl po úspěšném absolutoriu 25. srpna 1923 slavnostně vyřazen jako poručík pěchoty. Sloužil u různých útvarů pěchoty a 16. dubna 1928 mu byla povolena úřední změna příjmení na Pondy. K 1. říjnu byl povýšen na kapitána pěchoty a 4. října 1935 byl povolán do Prahy ke studiu Vysoké školy válečné. Jeho slibně nastartovanou kariéru zde však tvrdě zastavil velitel školy, brigádní generál Mikuláš Doležal, jehož averze proti mladému důstojníkovi vedla k řadě kázeňských konfliktů, nepodložených a nespravedlivých obvinění, po kterých byl 15. listopadu 1936 ze studia vyloučen. O měsíc později byl kapitán Pondy přeložen do Terezína k 42. pěšímu pluku. Dne 28. února 1938 byl potom ustanoven velitelem odloučené 10. roty III. praporu a posádkovým velitelem v České Lípě.

 

Generál Stanislav Čeček

Email Tisk PDF


Kdo byli českoslovenští legionáři?

Českoslovenští legionáři byli vojáci bojující v první světové válce na straně Dohody (Rusko, Francie, Velká Británie) proti Centrálním mocnostem (Německo, Rakousko-Uhersko). Z iniciativ českých krajanů žijících v zahraničí začaly vznikat první malé dobrovolnické jednotky, které bojovaly v útvarech dohodových armád. Legionáři se také rekrutovali z českých vojáků v rakousko-uherské armádě, kteří padli do zajetí. Na území států, které vedly válku proti Německu a Rakousku-Uhersku se mezi léty 1914-1915 ocitly desetitisíce československých válečných zajatců. Je důležité zmínit, že část vojáků rakousko-uherské armády přešla do zajetí dobrovolně.

Vojáci se mezi sebou oslovovali „bratře“ a mluvili o sobě jako o „dobrovolnících“, respektive „dobrovolcích“. Název „legionáři“ přijali až později. Vadila jim asociace s francouzskou cizineckou legií.


 

Životní příběh brigádního generála Jaroslava Klemeše

Email Tisk PDF

POSLEDNI-PARASUTISTA titul-
Jan Vondráček: Poslední parašutista

Životní příběh brigádního generála Jaroslava Klemeše

Brigádní generál Jaroslav Klemeš je posledním žijícím parašutistou československé zahraniční armády z období 2. světové války, který byl vysazen na území Protektorátu jako člen paradesantního výsadku Platinum-Pewter. Kniha vznikala v průběhu let 2012–2013 a autor v ní veřejnosti nepředkládá odbornou historickou studii, ale živé svědectví člověka, který prošel záhy po dosažení dospělosti hrůzami druhé světové války, překonal smutek ze ztráty nejbližších a brzy poté, co se podílel na osvobození republiky od nacismu, se dostal do soukolí ještě horší totality. Byl vězněn a mučen v komunistických lágrech, sledován státní bezpečností, perzekvován, a to bez jakékoli možnosti se hájit či být osvobozen. Až rok 1989 mu vrátil svobodu a důstojnost člověka i vojáka. V knize čtenář najde zajímavá fakta z výcviku našich vojáků ve Velké Británii, množství archivních dokumentů týkajících se Jaroslava Klemeše, jeho výsadku i domácích spolupracovníků – odbojářů, informace o osudech jeho spolubojovníků i svědectví o krutosti padesátých let 20. století v bývalém Československu.

V knize je množství obrazových příloh a dokumentů, které nebyly dosud publikovány.

Formát B5/216 stran/290 Kč

Objednávky na www.eshop.anlet.cz .

Knihy je možné po telefonické dohodě na tel. 233 931 364 zakoupit v kanceláři ANLET, Generála Píky 26, Praha 6.

 

 

Hrdinové válečného nebe

Email Tisk PDF

V době, kdy si připomínáme 70. výročí bitvy o Británii, připomeňme si některé z těch, kteří čelili fašistickým útokům na evropském nebi, aby je následně komunisté potrestali trvalou perzekucí, jejímž důsledkem je často zapomnění do dnešních let. Často jim zbývala jediná možnost, jak naplnit svůj život – emigrace. Ne každý mohl či byl schopen opustit znovu svou vlast, a tak se osudy mnohých odvíjely naprosto rozdílně.

 

 

Vzpomínky kolem nás

Email Tisk PDF

Zachovávání památky na ty, kteří už nejsou mezi námi, je součástí paměti národa. Až zapomeneme, jak se naši prarodiče, příbuzní, sousedé jmenovali, čím byli, kdy se narodili a kde zemřeli, zemřeme i my. Připomeňme si občas proto některé z nich a při toulkách českými kraji se zastavme a věnujme tichou vzpomínku.

 

 

Skromný skaut Miloš Gurecký

Email Tisk PDF

Miloš Gurecký, příslušník skautského odboje v době 2. světové války, se 18. srpna 2010 dožije 85 let.

 

 
Strana 4 z 8

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!