Nacházíte se zde: Úvod - Osobnosti
06.12.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Osobnosti

Políček

Email Tisk PDF

„Bloody Czechs“ se ozvalo od vedlejšího stolu v jedné jihoanglické rozjařené hospodě. Možná, že to nebylo myšleno ve zlém. Inu hospoda. Možná, že naši chlapci měli větší úspěch u místních děvčat.  A tak Emil vstal, přistoupil k britskému Flight Seržantovi a jeho mohutně vypracovaná ruka spočinula na jeho tváři v podobě dvojitého políčku.

 

Karel IV – státník a vzdělanec

Email Tisk PDF

Málokdy se ve středověku stalo, aby na trůně stanul vzdělanec. Karel IV byl sice středověký rytíř, ale zároveň byl vzdělancem a byl přesvědčen o potřebnosti vzdělání. Zdědil též schopnosti státnické. Šťastná doba byla dobou dobrého vladaře a souhrou příznivých vnějších okolností.

 

Jeden z posledních

Email Tisk PDF

V pátek 29. dubna 2016 se v kostele Sv. Alžběty v Třeboni konalo poslední rozloučení s plukovníkem v. v. Jánem Bačíkem. Poctu statečnému muži, který přispěl k osvobození naší vlasti a zemřel 26. dubna 2016 ve věku 99 let, vzdali čestnou stráží výsadkáři 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci, spolu se staršími druhy z Klubu výsadkových veteránů generála Rudolfa Severína Krzáka v Jindřichově Hradci. 

 

Josef Mašín se 7. března 2016 dožil 84 let

Email Tisk PDF

7. března letošního roku jsme popřáli Josefu Mašínovi k jeho 84. narozeninám. Je to poslední žijící člen významné protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Než odejde celá kauza do zapomnění, je zapotřebí se k ní vyjádřit, protože činy této skupiny stále názorově rozdělují občany.

 

Hrdinové mezi námi

Email Tisk PDF

23. prosince 2015 oslavila 91. narozeniny paní Margita Rytířová, rozená Schneiderová. Paní Rytířová patří mezi obětavé spoluobčany, i dnes pořádá besedy na školách i mezi občany hlavně na Berounsku.

 

Komedie před oponou, tragédie za oponou

Email Tisk PDF

Právě dnes vzpomínáme 110. výročí narození české herečky, hrdinky a oběti heydrichiády, Anny Čalounové - Letenské. Připomeňme si ji zajímavým příběhem, který napsala mladá talentovaná autorka. Možná by si v něm Anna Letenská po válce ráda zahrála. Možná je konečně čas natočit film o lidech, kteří se obětovali - tiše, samozřejmě, bez velkých gest a čekání na uznání.

 

S Stb za plotem

Email Tisk PDF

O válečných útrapách genmjr. Aloise Šišky toho bylo napsáno hodně, včetně několika vydání jeho autobiografie KX-B neodpovídá. (Naposledy tato knížka vyšla v roce 2008 v anglické verzi pod názvem Flying for Freedom v překladu autorky). Poválečný život je už méně zdokumentován, avšak právě ten byl pozadím, které značně ovlivnilo rodinný život.

 

16. červenec - 100 let od narození Antonína Sochora

Email Tisk PDF

 

220px-Alej hrdinov Antonin SochorV celé historii českého vojenství nebude mnoho mužů, kteří by byli za svého života dekorováni tak velkým množstvím vyznamenání, jako generálmajor Antonín Sochor. Ten opakovaně prokazoval svoji statečnost v řadách československých jednotek v Sovětském svazu, kde zasáhl do bitev u Sokolova, Bílé Cerkve a Žaškova. Mimořádnou udatnost projevil při osvobozování Kyjeva v listopadu 1943, za což byl později vyznamenán nejvyšším oceněním našeho východního spojence, Zlatou hvězdou hrdiny SSSR. Jako velitel praporu bojoval i v karpatsko-dukelské operaci.

 

9. červenec – 180 let od narození Jana Nerudy

Email Tisk PDF

250px-Jan Vilímek - Jan Neruda

Významný český básník, prozaik, novinář a divadelní kritik se narodil 9. července 1834 v Praze na Malé Straně. Do učebnic vstoupil, mimo jiné, sepsáním šesti básnických sbírek (Hřbitovní kvítí, Kniha veršů, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy a Zpěvy páteční) i svou více jak třicetiletou redaktorskou činností pro přední novinová periodika. Neruda byl společně s Vítězslavem Hálkem hlavním iniciátorem vzniku almanachu Máj, do kterého kromě dvou organizátorů přispěli i básníci mladé české generace, jako byli Adolf Heyduk, Karolína Světlá či Josef Václav Frič.

 

 

 

4. červenec - 90 let od narození režiséra Oldřicha Lipského

Email Tisk PDF

Oldřich Lipský Липский Олдржих1 

 

Čtvrtého července uplyne devadesát let, co se narodil známý český režisér a scénárista Oldřich Lipský. Ten do bohatého fondu české kinematografie přispíval především jako tvůrce komedií. Pod jeho režisérským vedením vznikaly divácky oblíbené snímky jako Limonádový Joe aneb Koňská opera, Zabil jsem Einsteina pánové, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Adéla ještě nevečeřela nebo Marečku, podejte mi pero!

 
Strana 3 z 8

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!